Herečka a producentka Charlize Theron se narodila 7. srpna 1975 v Benoni v Jihoafrické republice. Jako jedináček vyrůstala se svými rodiči, Charlesem a Gerdou Theron na jejich farmě v Benomi, nedaleko Johannesburgu. Její rodina je Afrikánského...

Životopis

Herečka a producentka Charlize Theron se narodila 7. srpna 1975 v Benoni v Jihoafrické republice. Jako jedináček vyrůstala se svými rodiči, Charlesem a Gerdou Theron na jejich farmě v Benomi, nedaleko Johannesburgu. Její rodina je Afrikánského původu a její kořeny sahají do Holandska, Francie a Německa.

Charlize navštěvovala základní školu Pulfontein. Protože milovala balet, přestoupila ve 13 letech na internátní uměleckou školu v Johannesburgu, National School of the Arts.

Tragédie v rodině
Otec Charlize, Charles, byl alkoholik, který její mámu často fyzicky napadal. Dne 21. června 1991 fyzicky napadl nejen matku, ale také Charlize, přičemž použil svoji pistoli a začal po dvojici žen střílet. Matka Gerda, v sebeobraně, použila svojí vlastní zbraň a útočícího Charlese na místě zastřelila. Protože se jednalo o sebeobranu, nebyl za smrt nikdo potrestán.

Vztahy
Od roku 1998 až do října 2001 chodila se zpěvákem a kytaristou kapely Third Eye Blind, Stephanem Jenkinsem. V roce 2002 začala chodit s irským hercem Stuartem Townsendem. Jejich vztah vydržel až do ledna 2010, kdy se dvojice rozešla. V prosinci 2013 začala chodit se známým americkým hercem Sean Pennem. Tentokráte vztah skončil v červnu 2015. Sama Charlize má dvě adoptované děti. Chlapečka jménem Jackson adoptovala v březnu 2012 a holčičku August, kterou si osvojila v červenci 2015.

Cesta k úspěchu
Po rodinné tragédii se Theron podařilo získat roční modelingový kontrakt na místní soutěži v Salermu, díky čemuž se s mámou přestěhovala do italského Milána. V rámci modelingu projezdila během toho roku celou Evropu. Po vypršení kontraktu se s mámou přestěhovala do New Yorku, kde navštěvovala baletní školu Joffrey. Dobře rozjetou baletní kariéru ovšem ukončilo zranění kolene, což u ní vedlo k depresím.

Jedním z jejich dalších snů bylo stát se herečkou. Aby ji její matka ve splnění snu alespoň trošku pomohla, koupila ji v roce 1994 jednosměrnou letenku do Los Angeles, aby zkusila štěstí právě ve filmovém průmyslu. První záblesk na lepší časy byl vlastně náhodný. V bance, během hádky s pokladní, která odmítla vyplatit Charlize šek. Jejího “hereckého” výkonu si všiml hledač talentů John Crosby, který ji předal svoji vizitku a pozval ji do herecké školy. Přestože s Johnem Crosbym jako se svým manažerem dlouho nespolupracovala, byl to jeden z odrazových můstků její vysněné kariéry.

Zajímavosti
Její prastrýc Daniel Theron byl vojenským vůdcem búrské armády.
Jako malá měla žloutenku, která ji způsobovala zubní problémy, díky kterým vůbec neměla dětské zuby.
V lednu 1999 se objevila na obálce časopisu Vanity Fair a v květnu stejného roku dokonce na titulce pánského časopisu Playboy. Zveřejněná fotografie na obálce Playboy byla několik let stará a časopis ji zveřejnil bez jejího souhlasu. Theron proto časopis zažalovala, ale bez úspěchu.
FHM ji v roce 2001 uvedl na 4 místo žebříčku 100 Sexiest Women in the World a o rok později zase magazín Empire na 12 místo žebříčku Sexiest Female Movie Star.
Časopis Ask men ji roku 2003 uvedl jako vůbec nejžádanější ženu roku a o 2 roky později skončila na 3 místě.
V roce 2004 se stala tiskovou mluvčí reklam pro francouzský luxusní módní dům Dior. V této funkci nahradila estonskou modelku Tiiu Kuik.
V roce 2005 získala 15 místo žebříčku Hot 100 Women časopisu Maxim a 4 místo žebříčku časopisu FHM, stejně jako v roce 2001. Následující rok ji FHM uvedl na 15. místě zmíněného žebříčku a v roce 2011 jí patřila 20. příčka.
Od října 2005 do prosince 2006 se jí podařilo vydělat 3 miliony dolarů v reklamní kampani na luxusní hodiny a hodinky značky Raymond Weil.
V roce 2007 získala americké občanství, přičemž jí zůstalo také její jihoafrické.
Roku 2008 zase bodovala v Hot 100 Women časopisu Maxim, tentokráte se dostala na 11. pozici. V roce 2014 pak v Maximu skončila na 24. místě.

Neherecké aktivity Charlize Theron
V roce 2008 se stala Poslem míru OSN ve snaze podpořit africkou mládež v boji proti šíření HIV. Také se snaží podporovat zlepšování životů žen a dětí v Jižní Africe a pomoci zastavit násilí na ženách a dívkách. Společně s Nicole Kidman se stala součástí kampaně zaměřené na znásilnění nazvané Stop Rape Now. Je také zastáncem práv zvířat a členem organizace PETA. Podporuje manželství stejného pohlaví a sama tvrdí, že se nevdá do doby, dokud se manželství stejného pohlaví nestane v USA legálním.

1995 - 2002: začátky herecké kariéry a hollywoodský vzestup
Svůj herecký debut si odbyla roku 1995 v hororu Kukuřičné děti 3: Sklizeň ve městě (rež. James D.R. Hickox). Zahrála si tu malou roli mladé dívky. Další malou roli, díky které začala dostávat mnoho nabídek, získala roku 1996 ve filmu Drsný a drsnější (rež. John Herzfeld). Výhrou v loterii pro ni bylo hlavně to, že byla uvedena na filmovém plakátě ve spodním prádle. Stejného roku byla k vidění ještě v hudební komedii Toma Hankse s Tomem Everett Scottem a Liv Tyler v hlavních rolích, To je náš hit!

Rok 1997 pro Charlize znamenal první větší role. Ve hvězdně obsazeném mysteriózním thrilleru Ďáblův advokát (rež. Taylor Hackford) si zahrála manželku hlavního hrdiny, neobvykle úspěšného právníka Kevina Lomaxe v podání Keana Reevese. Zahrála si také v televizním filmu Přísně tajný Hollywood (rež. Reynaldo Villalobos) a v romantické komedii Ještě blbější (rež. Jonathan Lynn). Do role ochránkyně a nejlepší přítelkyně obří gorily ji roku 1998 pasoval režisér Ron Underwood, ve fantasy thrilleru Velký Joe. Woody Allen ji zase obsadil v komediálním dramatu Celebrity.

Další úspěšný snímek si připsala do své pomalu se rozšiřující filmografie hned v roce 1999, kdy si zahrála v romantickém dramatu Pravidla moštárny (rež. Lasse Hallström). Jako nádherná žena kosmonauta Spencera Armacost (Johnny Depp) se představila ve sci-fi thrilleru Astronautova žena (rež. Rand Ravich).

Roku 2000 hrála společně s Willem Smithem a Mattem Damonem v romantickém sportovním dramatu Legenda o slavném návratu (rež. Robert Redford). Následoval kriminální thriller Falešná hra, pod režisérskou taktovkou Johna Frankenheimera, do kterého byla mimochodem Charlize Theron v tu dobu zamilovaná. Dalším kriminálním thrillerem byl film Temná zákoutí (rež. James Gray) o muži, který chce po návratu z vězení žít poklidným životem, což se ovšem vymkne kontrole. Rok 2000 uzavírá v dramatickém příběhu inspirovaném skutečným životním osudem záchranáře Carla Brasheara v podání Cuba Goodinga Jr., Ten nejlepší (rež. George Tillman Jr.). Následujícího roku uzavřela v romantické komedii Listopadová romance (rež. Pat O'Connor) dohodu s Keanu Reevesem, která se týkala toho, že spolu stráví jeden měsíc plný lásky a poté se rozejdou. Z trošku jiného žánrového soudku byl pak druhý film roku 2001, ve kterém si Charlize Theron zahrála, 15 minut (rež. John Herzfeld).

V celkem dvou dalších filmech se objevila také v roce 2002. Jednalo se o romantickou komedii Probuzení v Renu (rež. Jordan Brady) a dramatický thriller o skupině, která drsně a brutálně vydírá bezmocné rodiče až do doby, kdy tvrdě narazí, nazvaný 24 hodin (rež. Luis Mandoki).

2003 - 2011: čím dál větší úspěchy zajišťují Charlize celosvětové uznání
Ve hvězdně obsazeném krimi thrilleru z roku 2003, Loupež po italsku (rež. F. Gary Gray), zvárnila Charlize bezpečnostní trezorovou techničku Stellu, která podědila zlaté kasařské ručičky po svém otci, kasaři Johnovi v podání Donalda Sutherlanda. Narozdíl od svého otce ale Stella stojí na straně zákona.

Největšího úspěchu své dosavadní kariéry dosáhla taktéž roku 2003, když získala hlavní roli v životopisném dramatu Zrůda (rež. Patty Jenkins). Zahrála si tu bývalou prostitutku Aileen Wuornosovou, která nenávidí muže, a která byla 9. října 2002 popravena na Floridě, za zabití šesti mužů. Ztvárnění Aileen Wuornosové ji katapultovalo mezi herecká esa a mezi nejlépe placené herečky Hollywoodu. Získala velké množství cen včetně Oscara a Zlatého Glóbu v kategorii Nejlepší hlavní herečka.

V roce 2004 si zahrála švédskou herečku a zpěvačku Britt Ekland v životopisném romantickém snímku Život a smrt Petera Sellerse (rež. Stephen Hopkins), za což získala nominaci na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli v seriálu nebo TV filmu. Naplno se snaží užívat si života a nepřipouštět si blížící se válku ve válečném dramatu, který se odehrává v třicátých letech minulého století, Hlava v oblacích (rež. John Duigan). V relativně neúspěšném sci-fi snímku Aeon Flux (rež. Karyn Kusama) hrála v roce 2005 tajnou agentku bojující proti útlaku na posledním místě na Zemi ve 25. století. Při natáčení tohoto snímku navíc utrpěla zranění páteře, způsobené pádem, díky kterému musela nosit jeden měsíc límec. O hodně úspěšnější byl druhý film roku 2005, drama Její případ (rež. Niki Caro). Za roli Josey Aimes, která toho nechce od života zas tak moc, získala nominaci na Oscara, Zlatý Glóbus a cenu BAFTA v kategorii Hlavní herečka.

Roku 2007 hrála v drsném filmu, natočeném podle skutečné události Vzpoura v Seattlu (rež. Stuart Townsend). Film vypráví o tvrdém střetu policie s aktivisty, kteří v roce 1999 přijeli do Seattlu aby protestovali proti zasedání Světové obchodní rady WTO. Proti demonstrantům byla tehdy nasazena i národní garda. S charismatickým Tommy Lee Jonesem si pak zahrála v kriminálním thrilleru V údolí Elah (rež. Paul Haggis), ve kterém hlavní hrdina vojenský veterán Hank Deerfield pátrá po svém zmizelém synovi.

Následujícího roku hrála s Kim Basinger a Jennifer Lawrence v americkém dramatu o lásce, zradě a odpuštění, Planina v ohni (rež. Guillermo Arriaga). Roli nevyrovnané matky, která uteče od své dcery kvůli muži, do kterého je právě zamilovaná, si zahrála v dramatu Opravdový život (rež. Bill Maher). Posledním filmem roku 2008 bylo akční fantasy Hancock (rež. Peter Berg), pojednávající o podivném “super” hrdinovi (Will Smith), který za sebou zanechává spíše spoušť. V dramatickém thrilleru Cesta (rež. John Hillcoat) si roku 2009 zahrála ženu hlavního hrdiny, avšak pouze v retro náhledech do minulosti. Film se totiž odehrává přibližně deset let poté, co byl svět zničen a na zemi zůstalo jen několik přeživších. Když točila scény, ve kterých hodně křičela, poranila si hlasivky. Ve stejném roce prodělala také akutní zánět žaludku (gastroenteritida). V animovaném sci-fi snímku pro celou rodinu, Astro Boy (rež. David Bowers), pak namluvila postavu "Our Friends" Narrator. V roce 2010 si zahrála sama sebe v krátkometrážním snímku Wikus and Charlize, ve kterém se herec Sharlto Copley prezentuje jako šílený fanoušek herečky Charlize Theron. Roku 2011 ztvárnila autorku literatury pro mládež, bývalou královnu krásy a rozvedenou alkoholičku v komedii Znovu a jinak (rež. Jason Reitman).

2012 - současnost: do filmografie Charlize Theron přibývají další úspěšné snímky
Rok 2012 zahajila Charlize jako mocná čarodějnice Ravenna v akčním fantasy, na motivy pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků, nazvaném Sněhurka a lovec (rež. Rupert Sanders). Ve filmu se lstí vetřela do přízně krále mocné říše, který z ní záhy udělal královnu a pak zemřel. Následovalo mysteriózní scifi režiséra Ridley Scotta, Prometheus, ve kterém se posádka vesmírné lodi vydává nalézt odpovědi na nejzákladnější otázky lidského bytí do vzdáleného vesmíru. Nechyběla ani v krátkometrážní komedii plné hollywoodských celebrit Movie: The Movie (rež. Jimmy Kimmel). Jako pistolnice Anna, která nikdy nemine terč se objevila roku 2014 v romantickém westernu Všechny cesty vedou do hrobu (rež. Seth MacFarlane).

Rok 2015 zahajuje po boku Toma Hardyho v akčním dobrodružství Šílený Max: Zběsilá cesta (rež. George Miller), kde hraje jednu z hlavních rolí, Imperator Furiosa. Hluboko pohřbené vzpomínky na masakr své rodiny je pak nucena otevřít v mysteriózním thrilleru Temné kouty (rež. Gilles Paquet-Brenner). V roce 2016 hraje ředitelku organizace humanitární pomoci Wren, která prožívá milostný příběh s doktorem Miguelem (Javier Bardem) uprostřed hrůzami války sužované Libérie, ve filmovém dramatu Poslední tvář (rež. Sean Penn). Světlo světa spatřilo také pokračování filmu Sněhurka a lovec nazvané Lovec: Zimní válka (rež. Cedric Nicolas-Troyan). Film je dějově předsazený filmu Sněhurka a lovec a odehrává se v době, kdy Sněhurka nebyla ještě na světě. Poslední rolí roku 2016 byla role dabingová. Namluvila postavu opice v animovaném dobrodružství Kubo a kouzelný meč (rež. Travis Knight).

Roku 2017 obohatila úspěšnou filmovou sérii Rychle a zběsile, když se v osmém pokračování (rež. F. Gary Gray) objevila jako kyberteroristka a hackerka Cipher. Zahrála si tu po boku hvězd, jakými jsou Vin Diesel, Dwayne Johnson, Jason Statham, Kurt Russell či Michelle Rodriguez. V druhém a posledním snímku toho roku, Atomic Blonde: Bez lítosti (rež. David Leitch), je jako agentka MI6 Lorraine Broughton vyslána během studené války do Berlína, aby vyšetřila vraždu svého kolegy. Stejně jako v předchozím roce, si také roku 2018 připsala do filmografie celkem dva snímky. Prvním byla dramatická komedie Tully (rež. Jason Reitman), kde si zahrála matku tří dětí, která si vytvoří silné pouto k jejich chůvě. Druhým pak byla černá, akční komedie Gringo: Zelená pilule (rež. Nash Edgerton).

2019 - budoucnost: na jaké filmy s hvězdnou Charlize Theron se můžeme těšit v blízké budoucnosti
Roku 2019 si zahrála jednu z nejvlivnějších žen na světě Charlotte Fieldovou v romantické komedii Srážka s láskou (rež. Jonathan Levine).

Kromě zmíněného filmu by se v roce 2019 měla objevit ještě v mysteriózním hororu Two Eyes Staring (rež. Scott Derrickson), v komedii Ladies Night (rež. Fred Savage) a v životopisném dramatu Fair and Balanced (rež. Jay Roach). Také by měla propůjčit svůj hlas jedné z postav v animované hororové komedii Addamsova rodina (rež. Greg Tiernan, Conrad Vernon).

V roce 2020 si zopakuje roli kyberteroristky Cipher v akčním thrilleru Rychle a zběsile 9 (rež. Justin Lin).