Lara Fabian se narodila 9. ledna 1970 v Etterbeek (město v Belgii, nedaleko Bruselu). Fabian je umělecké jméno, původně se jmenovala Crokaert. Důvod vyplývá z toho, že toto slovo by málokdo správně vyslovoval. Lařin otec pochází ze Belgie, matka...

Životopis

Lara Fabian se narodila 9. ledna 1970 v Etterbeek (město v Belgii, nedaleko Bruselu). Fabian je umělecké jméno, původně se jmenovala Crokaert. Důvod vyplývá z toho, že toto slovo by málokdo správně vyslovoval. Lařin otec pochází ze Belgie, matka je Italka. Proto žila Lara svých pět let na Sicílii. Multikulturnost její rodiny pokračuje dědečkem, který byl Američan - na Laru od dětství mluvil anglicky a tetou žijící v Andalusii - Španělsko. Takže Lara bez problému mluví, zpívá a hlavně píše své texty ve 4 světových jazycích, a to ve francouzštině, angličtině, italštině a španělštině. Sama říká, že jazyk je strašně omezující, že chce, aby jejím textům, myšlenkám, citům a poselstvím, které do svých textů a písní dává, rozuměli všichni.

Její rodiče jí dali jméno Lara podle hlavní postavy ve filmu "Doktor Živago." Lara chtěla jít původně studovat práva.

Lara sama vypráví, jak přišla na to, že umí zpívat: "Prostě jsme jeli s tátou v autě a v rádiu hrála písnička, tenkrát to byl hit nějaké mladé zpěvačky. Její hlas byl posazen strašně vysoko a já najednou zopakovala ve stejné tónině celý refrén. Otec zastavil auto a říká mi: "Cos to udělala ? Jaks to udělala ?" Já jsem mu bezelstně a překvapená odpověděla: "Tati, já jsem zpěvačka !" A otec mi na to tehdy odpověděl: "Ne, ty se můžeš stát zpěvačkou !"

V 6 letech dostala Lara k Vánocům první klavír a od 8 let navštěvovala lekce zpěvu, tance a klavíru. V tentýž rok se začala formálně vzdělávat na Královské konzervatoři v Bruselu.
Začala psát a skládat své vlastní písně už během svého desetiletého studia na konzervatoři. Její díla byly hodně ovlivňovány, jak klasickou, tak populární hudbou, což kombinuje dodneška. Z populární hudby například Quenn, Barbra Steissand, kteří jsou dodnes jejími oblíbenci. Už během studia Lara vyhrála spousty cen a evropských soutěží, jako třeba Le Tremplin de Bruxelles (1986), Eurovision (1988), kde sice s vlastní písní "Croire" skončila čtvrtá, ale skladba zaznamenala takový úspěch, že byla okamžitě přeložena do němčiny a angličtiny a Lara ji zpívá na koncertech dodnes. V tomto ročníku vyhrála Céline Dion za Kanadu. Kdoví jak by Lařina kariéra vypadala, kdyby to tenkrát dopadlo jinak. Z "Croire" Lara udělala singl a odjela ho propagovat do Kanady. Hned po výstupu z letadla se do Quebecku zamilovala (dnes tam má 2 vily a bydlí v Montreallu).

Po dokončení konzervatoře Lara zpívala v jazz klubech v Bruselu, kde začala zpívat už v patnácti letech. Potkala se tu s výborným klavíristou a hudebníkem Rickem Allisonem (poznali se, když Rick v baru hrál Summertime a Lara bez toho, aby se nějak rozezpívávala, prostě vstala od stolu a rozbalila svůj hlas v celé kráse) který ji dodnes doprovází. Je producentem jejích desek a u většiny Lařiných písní figurují jejich jména společně - Lara napíše text, Rick složí hudbu - někdy sám, jindy mu i s tímto pomáhá Lara. Jejích souhra, přátelství a vzájemná spolupráce trvá dodneška (až na poslední desku "9," kterou Lara poprvé dělala bez Ricka, za výhradní spolupráce svého přítele famózního kytaristy Jean Felixe Lapaného. Jejich vztah je ale již minulosti). Tehdy ho však Lara nakazila svým nadšením pro Quebec a oba se rozhodli odjet a zkusit prorazit právě v této části Severní Ameriky. Lara s dvěma kufry, 100 dolary v kapse a Rickem odletěla do Kanady do Montreallu, kde založili vlastní hudební vydavatelství Cladestino a od té doby její kariéra hvězdně stoupala.

V roce 1991 vydává své první album "Lara Fabian," kterého se skoro okamžitě prodalo 100 000 nosičů. Úspěchy singlů "Le jour où partiras tu," "Murs Lese" a "Qui pense l'amour" jí pomohly prosadit se v rádiích, a tak se album stalo zlaté a později platinové. Byla nominována na Felixe (Canadian Victoires de la musique) a s koncertním turné k této desce cestovala 2 roky.

V roce 1994 Lara vydává album "Carpe Diem," které ji trvale zasadilo do podvědomí publika a odstartovalo ten neuvěřitelný úspěch, který ji provází dodnes. Album, které obsahuje hity jako "Tu t'en vas," "Si tu m'aimes," "Leila" nebo "Je suis malade," se stalo během týdne zlaté a do roka bylo třikrát platinové. Lara za něj získala dva Felixy (mutace Grammy), a to za nejlepší zpěvačku a koncert roku.

V roce 1996 dostává čestné Kanadské občanství a společnost Walt Disney si ji vybrala, jako představitelku hlasu Esmeraldy ve zhudebněném příběhu "Zvoník od Matky Boží."

V roce 1997 Lara vydává desku "Pure." Tohoto alba se během prvních dvou měsíců prodalo na 2 miliony a stalo během dvou týdnů se stalo platinové. "Pure" obsahuje skladbu "La différence," která je oficiální antihomofobní hymnou, a jenom singlů "Je taime" a "Humana" se prodalo každého po milionu.

V roce 1998 Lara nazpívala song pro dobročinný koncert s Johnnym Hallydayem. Tímto fascinujícím duetem ukázala i svou rokerskou tvář, a to hned před 240 000 fanoušky. Opět také Lařin hlas uchvátil filmaře, a tak ji producenti snímku "Denní světlo" požádali, aby napsala skladbu pro tento film, v hlavní roli se Sylvestrem Stallonem. Lara s Rickem dali tedy vznik písni "Tant qu'il y aura de l'amour."

Lara se s koncertním turné k desce "Pure" stala umělcem, který nejrychleji vyprodal kultovní pařížskou L'Olympia, a to hned dva večery za sebou. O měsíc později dostává na předávání francouzských hudebních cen hned tři ocenění (za nejlepší zpěvačku, nejlepší album a zároveň za nejrychleji se prodávající album). Lařinu rostoucí popularitu v Evropě evokuje i to, že slavný Grévin-museum voskových figurin vystavěl její sochu jako prvního kanadského umělce vůbec (nebyla to první Lara z vosku. V Quebecku, kde Laře udělali celé vlastní museum, už její socha nějaký ten rok stála).

V roce 1998 je Lary opravdu plno. Objevuje se snad v každé televizní show, na každé titulní straně a ani další ocenění se jí nevyhnulo. Dostává cenu Music Awards v Monaku za nejlépe prodávajícího se umělce, opět dostává Felixe a Pařížský deník Paris Match ji označil za revoluci roku a vložil tento článek do kryptu pro uchování budoucím generacím. Lara tak pokořuje obě strany Atlantiku.

Tento rok byl pro Laru opravdu pořádně nabitý. Spoustu času tráví ve Francii, kde dělá rozsáhlou koncertní šňůru po 24 městech jako Paříž, Lyon, Marseilles, Ženeva … Všechny beznadějně vyprodány. Lara si deskou "Pure" a následným koncertním turné podmanila Evropu a získala si chladné francouzské publikum. Laru, i když je Evropanka, znala spíše Severní Amerika. Teprve s deskou "Pure" dobila rodnou Evropu.

V roce 1998 také podepisuje smlouvu s vydavatelstvím Polydor. Lara je tak žádaná, že Polydor se rozhodne znovu vydat její debutové album "Lara Fabian" v Evropě.

Vydavatelství, vědomo si Lařina potencionálu a talentu, jak skladatelky, tak zpěvačky s neuvěřitelnou barvou a rozsahem hlasu, se rozhodlo dobít i americký trh, a tak Lara pracuje na svém prvním anglicky zpívaném albu, které ovšem poprvé autorsky, kromě pár skladeb, není její.
Toto album Lara nahrává pro společnost Sony, kam ji přivedl producent Tommy Mottola -manžel mexické divy a zpěvačky Thalie, který z jejího zpěvu byl u vytržení (dostala se mu do rukou deska "Pure" a okamžitě Laru kontaktoval). Lara spolupracuje s lidmi jako Waltera Afanasieff (Mariah Carey) a Patrick Leonard (Madonna). Mimo příprav na svůj anglicky zpívaný debut stihla také dát vznik CD a DVD "Lara Fabian Live" (na tomto DVD vidíme také moment, kdy Lara při zpěvu skladby "La différence" sestupuje z pódia a prochází a dotýká se fanoušků ve vyprodané sportovní hale).

Na pomezí roku 1999 a 2000 vyšel Lařin anglicky zpívaný debut pod jednoduchým názvem "Lara Fabian" a dobil celý svět. Vydavatelství Sony dokonce poprvé po 100 letech své existence garantovalo, že pokud s albem nebudete spokojeni, vrátí vám peníze. Tak si byli úspěchem jisti. Skladby jako "Adagio," "I will love again" nebo "Broken vow" dobily Ameriku, Kanadu, Latinskou Ameriku, Evropu a Lara pro své fanoušky udělala několik reedicí tohoto alba (pro Asii, Evropu, Kanadu a Jižní Ameriku). Španělsky mluvící svět si Lara získala skladbami jako "Quedate," "Sin ti," "Otro amor vendrá," "Love by grace," které si vydobily neskutečnou popularitu hlavně v Brazílii, Portugalsku a Španělsku. Největší hit z této desky píseň "I will Love again" bořila hitparády snad v každé zemi světa a v americkém žebříčku Billboard Chart okupovala první místo ve všech kategoriích. Lara za něj byla oceněna na Music Award v Monte-Carlu. S tímto albem obletěla svět a svět ji za to miloval (Brazílie, Španělsko, Portugalsko, Německo, Mauricius … V USA byla ve všech amerických one man shows. Hit "I will love again" zpívala v přímém přenosu na Miss Amerika atd.).
K tomuto albu vychází také DVD záznam akustického koncertu "From Lara with Love."

V roce 2000 Laru zase volá Hollywood. S Joshem Grobanem nazpívala duet "For always" pro Spielberguv film "I.A-Umělá inteligence." Pro film "Final Fantasy: The Spirits Within" nazpívala skladbu "The Dream Within" (tím si získala celou Asii). Napsala a nazpívala také skladbu "Givin´up on you" pro soundtrck Dawsons Creek vol.2 (tuto skladbu můžeme najít i na album Lara Fabian).

A je tady rok 2001, kdy se Lara vrací k francouzštině a vydává další skvělé album nesoucí název "Nue," na kterém je snad každá skladba hitem, od "Bambina," "Immortelle," "Aimer Deja," duet s Maurenne "Tu es mon autre? nebo první singl "J'y crois encore." Lara se opět vrací na kanadská a evropská pódia, a to s ohromným úspěchem. Koncerty jsou okamžitě vyprodány.

V roce 2003 se Lara z obrovských koncertních sálů a sportovních hal rozhodne zavítat do teplého komorního prostředí. Připraví turné pod názvem "En toute Intimite," které můžeme nazvat neo-romantické nebo také akustické. Jisté je, že Lara v něm předvede svůj hlas ve všech jeho barvách, úžasném rozsahu a v útulné atmosféře divadel nám představí své největší hity i novinky, jako oslnivou verzi "Comme ils disent" nebo úžasný výkon v operní skladbě "Addio del Passato" z "La Traviaty." Atmosféra je důvěrná a výkony neuvěřitelné. Laru doprovází ve většině písni jen klavír v některých skladbách se objeví smyčce. Nemusím snad ani připomínat, že všechny koncerty byli okamžitě vyprodány. Tato přenádherná kompilace vychází jako CD a DVD a zároveň s ní vychází DVD "Intimite," kde Lara provede svým soukromím.

V roce 2004 Lara vydává své druhé a zatím poslední anglicky zpívané album "A wonderful life." Tímto albem Lara zároveň rozvázala spolupráci s nahrávací společností Sony. Už na prvním anglicky zpívaném albu se jí nelíbilo, že ji Sony kvůli komerčnímu úspěchu tlačí do póz, které ji nejsou blízké. Ze skladatelky a písničkářky udělali sexy divu, pro kterou písničky skládá někdo jiný s cílem komerčního úspěchu.

Pro album "A wonderful life" Lara skládá písničky už povětšinou sama. Objeví se tady i dva anglické remaky francouzských skladeb "Silence" a "Si tu m´aimes" ("To love again"). Také je zde písnička "Review my kisses," kterou nazpívala předtím Leann Rimes. Tato skladba byla napsána pro Laru už v roce 1997, ale Sony se nezdála vhodná pro anglický zpívaný debut "Lara Fabian." V roce 2002 zavolal Laře autor Desmond Child, že by tuto skladbu chtěla nazpívat Leann, a tak ji Lara pustila. Když ale připravovala desku "A wonderful life" na svou "srdcovku" si vzpomněla a zařadila ji tady.
Tato deska nezaznamenal komerční úspěch nikde kromě Francie. Dočtete se všude. Problém je, že se už nepíše, že společnost Sony tuto desku "nepustila" do Ameriky (dokonce ani do Canady)-tzn. nedala ji na volný prodejní trh, nedostala se na pulty obchodů. Prostě ji dali jen na evropský trh, a to ještě necelý. K této desce také Sony nechalo vytvořit jen jeden klip, a to úžasný "No big deal". Lara prohlásila, že ji to mrzí, že si za tou deskou stojí, ale že se Sony už nehodlá spolupracovat a vrací se zpět do svého domovského Polydoru.

Chce psát svoji hudbu, svoje texty a chce být sama sebou. Vadil jí silný vliv, který Sony má na "své koně" a že jí nedali čas. Chtěli mít to album co nejdříve hotové, aby navázali na úspěch prvního anglicky zpívaného.

Z jednoho rozhovoru: "Nechtěla jsem už dále spolupracovat s lidmi, kterým nejde o hudbu, ale o business. Spolupracovat se stylisty, kadeřníky, vizážisty, kteří mě dělali jinou než jsem. Jinou než jsem, než budu a hlavně mě dělali takovou, jakou jsem nikdy nechtěla být."

V otázkách na další anglické album říká, že zatím neplánuje. Nechce už znova být Donem Quijotem, který bojuje s větrnými mlýny.

Lara píše také pro jiné umělce a vybírá si především francouzské zpěvačky jako Chimène Badi, Nolwenn Leroy nebo Myrial Abel. Komponuje též pro Daniel Levy a v současné době spolupracuje s bývalou soutěžící z "Nouvelle Star 3," Roland.