Martin Fitzgerald Lawrence je americký herec, komik, producent, který se narodil 16. dubna 1965 ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Jeho otec, John Lawrence sloužil v Německu jako voják. Když mu bylo 7 let, otec odešel z armády a rodina se z...

Životopis

Martin Fitzgerald Lawrence je americký herec, komik, producent, který se narodil 16. dubna 1965 ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Jeho otec, John Lawrence sloužil v Německu jako voják. Když mu bylo 7 let, otec odešel z armády a rodina se z Německa vrátila zpět do USA a usadila se v Landoveru v Marylandu. Rok na to se rodiče rozvedli a s otcem, který začal pracovat jako policista, se od té doby Martin stýkal jen minimálně. Matka Chlora měla několik zaměstnání, od obchodní zástupkyně po pokladní v supermarketech, jen aby se jí podařilo uživit rodinu.

Během života v Marylandu navštěvoval školu Eleanor Roosevelt High School. Mezi nejvýznamnější studenty, kromě herců a sportovců, patří bezesporu Sergey Brin, jeden z dvojice zakladatelů Googlu a jeden z nejbohatších lidí světa. Poté pokračoval na škole Friendly High School a na několika dalších školách. V mládí se také věnoval boxu.

Zajímavosti
Jméno Martin dostal podle Martina Luthera Kinga, jednoho z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva. Jméno Fitzgerald zase podle 35. prezidenta USA, Johna Fitzegeralda Kennedyho.
Často hraje jak policisty tak zloděje.
V roce 1996 jej herečka Tisha Campbell-Martin zažalovala za sexuální obtěžování, slovní i fyzické útoky. Stejného roku byl také zatčen na letišti v Burbanku, kvůli nabité zbrani v kufru.
Zatčen byl také roku 1997 poté, co údajně napadl muže před nočním klubem v Hollywoodu.
Roku 1999 byl tři dny v komatu poté, co se během natáčení zhroutil. Díky nošení těžkého oblečení a plastového obleku se jeho tělesná teplota vyšplhala na 42°C a Martin byl na pokraji smrti.
Vlastní farmu u městečka Purcellville v americkém státě Virginie.
Martin je narozený ve stejný den a rok jako herec Jon Cryer, kterého nejvíce proslavila jedna z hlavních rolí v seriálu Dva a půl chlapa.

Vztahy
Martin se v roce 1993 zasnoubil s herečkou Lark Voorhies. Hned následující rok se ale rozešli. Z kraje roku 1995, si vzal za manželku herečku a modelku Patricii Southall, se kterou má dceru Jasmine Page Lawrence. Jasmine se narodila začátkem roku 1996. Roku 1997 se dvojice rozvedla. Stejného roku začal Martin randit s herečkou Shamickou Gibbs, kterou si vzal o dlouhých 13 let později, v roce 2010. Přestože se znali dlouho, tak ani toto manželství nevydrželo. Po dvou letech se manželé rozvedli. Martin a Shamicka spolu mají dvě dcery. Lyanna Faith se narodila 9. listopadu 2000 a Amara Trinity 20. srpna 2002.

1987 - 1994: Martinovi začátky před kamerou
Svůj debut na televizních obrazovkách si odbyl v roce 1987, kdy byl obsazen do komediálního seriálu What's Happening Now! Zahrál si celkem ve 22 epizodách. Protože v seriálu zaujal, bylo mu následně nabídnuto moderování televizní show HBO Def Comedy Jam, kterou moderoval od roku 1989 po dobu tří let.

Filmovou premiéru si zažil roku 1989, když byl obsazen do komediálního dramatu, jehož kořeny leží hluboko v mentalitě Američanů, Jednej správně (rež. Spike Lee). Následovala televizní komedie A Little Bit Strange (rež. Jack Shea). Roku 1990 hrál hlavní roli v hudební komedii House party (rež. Reginald Hudlin), která vypráví příběh kamarádů, kteří požadují za jedinou zábavu pořádnou house party. Poté byl k vidění v krimi Hammer, Slammer, & Slade (rež. Michael Schultz).

Roku 1991 si zahrál další hlavní roli, tentokráte v komedii Nadávejte až po setmění (rež. Topper Carew), kde se objevila celá řada dalších komediálních herců a jejíž děj je zasazen do jednoho nočního klubu v Los Angeles. Nechyběl ani ve volném pokračování House Party nazvaném House party 2: Pyžamový mejdan (rež. Doug McHenry).

Mezi lety 1992 a 1997 natáčel vlastní show, která nesla jeho jméno Martin. V roce 1992 si zahrál menší roli ve filmu Bumerang (rež. Reginald Hudlin) s Eddie Murphym v hlavní roli. Roku 1994 se předvedl jako hvězda stand-up komedie, Šou Martina Lawrence (rež. Thomas Schlamme), ve které improvizuje na různá závažná témata, od rasismu, přes drogy až po ženské a mužské genitálie.

1995 - 2000: zlom v kariéře a nejúspěšnější Martinovo období
První opravdu velký úspěch a postup v kariéře přišel s rokem 1995, kdy jej neznámý režisér Michael Bay obsadil do jedné z hlavních rolí akčního krimi Mizerové. Zde se potkal, s tehdy ještě nepříliš známým hercem Willem Smithem. Společně ve filmu brázdili ulice Miami v černém Porsche a snažili se rozkrýt drogovou loupež. Z filmu, který neměl žádné hvězdné obsazení a vysoký rozpočet, se stal hit a z trojice Michael Bay, Martin Lawrence a Will Smith se staly filmové hvězdy. V roce 1996 obsadil sám sebe do hlavní role komedie Honička na playboye, kterou sám režíroval. Jeden z nejúspěšnějších filmů jeho kariéry, černá komedie Není co ztratit (rež. Steve Oedekerk), mu přibyl do filmografie v roce 1997. Zahrál si v něm po boku Tima Robbinsona a vydělal si 6 milionů dolarů.

Úspěšný byl také rok 1999, kdy zazářil jako výsostný profesionální lupič Milese Logana v kriminální komedii Modrý blesk (rež. Les Mayfield) následovaný komediálním dramatem Doživotí (rež. Ted Demme). Při společné cestě za rychle získanými penězi, se tu společně s Eddie Murphym, nevědomky zaplete do zločinu. Ve znamení úspěchu se nesl také rok 2000, kdy se Martinovi podařilo udělat z průměrné komedie, jakou je Agent v sukni (rež. Raja Gosnell) obrovský hit, který vydělal mnohem více peněz, než se původně předpokládalo.

2001 - současnost: Martin je obsazován do průměrných filmů a stále se mu nedaří kápnout na opravdový trhák
Rok 2001 zahájil v hlavní roli komedie Černý rytíř (rež. Gil Junger). Tady ztvárnil postavu Jamala, pracovníka zábavního parku zaměřeného na středověk, který se jednoho dne úplně sám ocitne v roce 1328 v neznámém prostředí plném rytířů, kde nebezpečí číhá na každém kroku. Snímek byl kasovní propadák, vydělal sotva polovinu nákladů a Lawrence díky němu přišel o podstatnou část svých fanoušků. Na účet mu ale připlulo pěkných 16,5 milionů dolarů. Další komedií toho roku byl film Co horšího se může stát? (rež. Sam Weisman), kde si zahrál společně s Danny DeVitem, film mu vydělal 13 milionů dolarů.

Postavu užvaněného černocha Earla, kterého vyhodili z policejní akademie, a který pracuje jako strážný, si roku 2003 zahrál v kriminální komedii Policajti na baterky (rež. Dennis Dugan), která byla dalším kasovním propadákem. Následovalo pokračování Mizerů, Mizerové 2 (rež. Michael Bay), ve kterém je jako policista Marcus Burnett přidělen k úderné jednotce, která musí zastavit přísun extáze do města. Za každou z rolí roku 2003 obdržel úctyhodných 20 milionů dolarů. Roli výbušného trenéra univerzitních basketbalových týmů, který nedokáže udržet své emoce na uzdě, získal v roce 2005 v neodolatelné rodinné komedii Zpátky ve hře (rež. Steve Carr).

V roce 2006 spatřil světlo světa Agent v sukni 2 (rež. John Whitesell). Svůj hlas propůjčil také medvědu Boogovi v rodinné animované komedii pro celou rodinu Lovecká sezóna (rež. Roger Allers, Jill Culton, Anthony Stacchi). Roku 2007 společně s Johnem Travoltou, Timem Allenem a Williamem H. Macym, vyrazil na motorkářský výlet napříč Amerikou v road movie komedii Divočáci (rež. Walt Becker). Vyšel také krátkometrážní snímek k animáku Lovecká sezóna, nazvaný Boog and Elliot's Midnight Bun Run (rež. Jill Culton).

Další road movie komedie nazvaná Pod dozorem (rež. Roger Kumble) mu přibyla do filmografie hned v roce 2008. V této komedii hraje policistu, starostlivého otce, který doprovází svoji dceru a její kamarádky na cestě po vysokých školách, z čehož nejsou dívky vůbec nadšené, protože se těšily na dámskou jízdu. V romantické komedii Vítej doma (rež. Malcolm D. Lee) se zase zhostil role muže, jenž opustil svou rodnou zem a stal se slavným. Do rodného kraje se vrací na oslavu 5 tého výročí svatby svých rodičů.

Roku 2010 hraje v černé komedii Horší než smrt (rež. Neil LaBute), ve které se rodinný pohřeb změní ve frašku a velký cirkus. Třetí pokračování komedie Agent v sukni, nazvané Agenti v sukních: Jaký otec, takový syn (rež. John Whitesell) mohli diváci vidět v kinech roku 2011. Po mnohaleté pauze se fanoušci Martina Lawrence dočkali dalšího filmu. Je jím komedie The Beach Bum (rež. Harmony Korine) z roku 2019.

2020: budoucí filmy s Martinem Lawrencem
Po téměř 18 leté pauze by se v roce 2020 mělo dostat na plátna kin další pokračování kriminální komedie Mizerové, Mizerové navždy (rež. Adil El Arbi, Bilall Fallah), kde se v hlavních rolích opět představí s Martinem Lawrencem také Will Smith. Fanoušci by se měli také dočkat i Mizerů 4. Jestli se tak ale stane je v tuto chvíli ve hvězdách.