Václav Procházka je český fotbalový obránce, který momentálně působí v klubu FC Viktoria Plzeň. Klubová kariéra Odchovanec plzeňské kopané, který v lednu 2005 odešel na hostování do týmu 1. FC Slovácko. Vydržel zde pouze půl roku, po návratu do...

Václav Procházka je český fotbalový obránce, který momentálně působí v klubu FC Viktoria Plzeň.

Klubová kariéra Odchovanec plzeňské kopané, který v lednu 2005 odešel na hostování do týmu 1. FC Slovácko. Vydržel zde pouze půl roku, po návratu do mateřského klubu po dvou dalších letech přestoupil do Mladé Boleslavi. Po 5 letech se vrátil do Plzně.

FC Viktoria Plzeň (návrat)

Sezóna 2012/13
17. listopadu 2012 (15. ligové kolo, poslední v podzimní části sezóny) proti Liberci byl Procházka ve 43. minutě vyloučen za faul na unikajícího Dzona Delarge. Plzeň dokázala i v oslabení zápas otočit a zvítězit 2:1. Zajistila si tak jednobodový náskok do jarní části sezóny před druhou Spartou Praha. 3. března 2013 v 18. ligovém kole nastoupil v základní sestavě proti hostujícímu Baníku Ostrava a v 66. minutě vyrovnával na konečných 1:1.

V základní skupině B Evropské ligy 2012/13 byla Plzeň přilosována k týmům Atlético Madrid (Španělsko), Hapoel Tel Aviv (Izrael) a Académica de Coimbra (Portugalsko). V prvním utkání Plzně 20. září 2012 na domácí půdě proti portugalskému týmu Académica de Coimbra absolvoval Procházka kompletní počet minut, Plzeň vyhrála 3:1. I v dalším utkání 4. října s Atléticem Madrid nastoupil v základní sestavě, španělský celek zvítězil doma 1:0 gólem v samotném závěru. 25. října cestovala Plzeň do Izraele k utkání proti Hapoelu Tel Aviv, střetnutí skončilo výsledkem 2:1 pro hosty, Plzeň si s 6 body upevnila druhou příčku za vedoucím Atléticem Madrid. Václav Procházka v tomto utkání nenastoupil.

8. listopadu 2012 přivítala Plzeň Hapoel Tel Aviv v odvetě na domácím hřišti a vyhrála 4:0, díky tomuto výsledku se posunula s 9 body na čelo tabulky před doposud vedoucí Atlético Madrid (které v souběžném zápase prohrálo v Coimbře 0:2). Izraelský celek hrál navíc od 41. minuty oslaben o jednoho hráče. Procházka absolvoval kompletní zápas. 22. listopadu nastoupil v Portugalsku v utkání proti Coimbře (remíza 1:1) a 6. prosince 2012 v Plzni proti Atléticu Madrid. Ve 26. minutě usměrnil do sítě přistrčení od Michala Ďuriše a zajistil výhru domácího týmu 1:0. Plzeň si tak se 13 body zajistila konečné 1. místo v tabulce skupiny B o 1 bod před druhým Atléticem.

14. února 2013 v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2012/13 nastoupil v šestnáctifinále proti domácímu italskému mužstvu SSC Neapol. Plzeň zvítězila v Neapoli 3:0. Hrál i o týden později v domácí odvetě, kterou Plzeň opanovala poměrem 2:0 a postoupila do osmifinále. V osmifinále odehrál celé domácí utkání proti tureckému celku Fenerbahçe Istanbul, Plzeň poprvé v tomto ročníku Evropské ligy prohrála doma (0:1). 14. března v odvetě v Istanbulu nastoupil rovněž v základní sestavě, Viktoria remizovala 1:1 a vypadla z Evropské ligy.

Reprezentace
Václav Procházka prošel většinou českých mládežnických reprezentačních výběrů, začínal od kategorie do 15 let. Reprezentoval ČR na Mistrovství světa hráčů do 20 let 2003 ve Spojených arabských emirátech, kde český tým po remízách 1:1 s Austrálií a Brazílií a porážce 0:1 s Kanadou obsadil nepostupové čtvrté místo v základní skupině C.