Alex Harvey

Skotský zpěvák a kytarista, původem z Glasgowa (nar. 1935). V 2. pol. 50. let působil v několika kapelách (vesměs kombinace rock´n´rollu a jazzu).

V r. 1959 založil sk. Alex Harvey Big Soul Band, s níž doprovázel i Eddie Cochrana a Gene Vincenta. Šlo opět o směs rocku a jazzu opepřenou pověstným Harveyho humorem. Po jejím rozpuštění (v r. 1965) zakládá Giant Moth (ve složení: Harvey, Mox - fl, Jim Condron - g, bg a George Butter - dr). Po ní zůstaly pouze 2 singly. Hraje i s jazzrockovým combem Rock Workshop (stejnojmenné album v r. 1970 na zn. CBS).

Po mezidobí, v němž působil jako sólista, vzniká v r. 1972 Sensational Alex Harvey Band (někdy používána zkratka S.A.H.B.). Základ tvořila původně skupina Tear Gas. (Složení: Harvey, Zal Cleminson - g, voc, Hugh McKenna - keyb, Chris Glenn - bg, Ted McKenna - dr.) Kapela byla komerčně úspěšná a pověstná především díky výborným koncertům (kombinace rocku, R&B a pověstného humoru). Největším hitem se stala skladba Delilah, původně od Toma Jonese.

Na konci své existence (1977) vydala skupina i dvě alba bez Alexe Harveye. Ten sestavuje nový soubor v r. 1979 pod názvem The New Alex Harvey Band (složení: Harvey, Matthew Sang - g, Simon Chatterton - dr, Don Weller - tp, Tommy Eyre - keyb, Gordon Sellars - bg). Úspěch se ale neopakoval. Harvey zemřel v únoru 1982. Část sk. S.A.H.B. pokračovala ve sk. Zal, Ted McKenna hrál později u Rory Gallaghera a Michaela Schenkera, Cleminson u Nazareth. V r. 1992 se část S.A.H.B. sešla ve sk. Party Boys.

Věk: 85
Narození: 5. 2. 1935 , Glasgow, Skotsko
Znamení: vodnář  

3 se líbí, 0 se nelíbí