Amy Madigan

Je dcerou chicagského TV komentátora. Od dětství vynikala ve zpěvu a hře na klávesové nástroje a v hudebním vzdělávání pokračovala na Chicago Conservatory of Music.

Poté vystudovala filozofii na Marquette University v Milwaukee, kde se začala věnovat divadlu. Svou uměleckou dráhu však zahájila jako zpěvačka dívčí rockové skupiny Jelly, s níž vystupovala deset let po klubech a nahrávala i pro gramofonovou firmu Elektra.

Během působení v Kalifornii pracovala v umělecké galerii a absolvovala hereckou průpravu v losangeleském Institutu Lee Strasberga. Uplatnila se jak na divadle, tak i v TV a před film. kamerou, kde debutovala rolí dívky z rozvrácené rodiny Terry Jean Mooreové, která si odpykává dvacetiletý trest ve vězení, kde se jí narodí dítě, v dramatu Dítě lásky (r. L. Peerce).

Většina jejích dalších partů byla vedlejších, přesto některými z nich na sebe upozornila. Zajímavou kreaci předvedla mj. v postavě dívky jménem McCoyová, která pomáhá hlavnímu hrdinovi (Michael Paré) při pátrání po unesené rockové zpěvačce (Diane Laneová), v akčním snímku Ohně v ulicích (r. W. Hill).

Zatím nejvyšší ocenění, nominaci na Oscara 1985, jí vynesla vedlejší úloha tvrdohlavé dcery Sunny, která se nechce smířit s tím, že otec (Gene Hackman) odchází od rodiny kvůli jiné ženě (Ann-Margret), v melodramatu Dvakrát za život (r. B. Yorkin).

Úspěšně se prosadila také v TV, kde za roli čerstvé právničky v dramatu Roe proti Wade byla nominována na cenu Emmy 1989.

Při natáčení společenského dramatu Místa v srdci (r. R. Benton), v němž ztělesnila rozhodnou učitelku Violu Kelseyovou, se A. M. sblížila s hercem Edem Harrisem, za kterého se roku 1983 provdala a po jehož boku ještě hrála v protirasistickém dramatu Alamo Bay (r. L. Malle).

Věk: 70
Narození: 11. 9. 1950 , Chicago, Illinois, USA
Znamení: panna  
Výška: 166 cm

12 se líbí, 0 se nelíbí