Apl.de.Ap

apl.de.ap vlastním jménem Allan Pineda Lindo Jr. je americký rapper a producent. Nejvíce je však známý jako člen skupiny The Black Eyed Peas.

Allan je filipínského a afro-amerického původu. Jeho otec byl americký letec, který sloužil u Clark Air Base a krátce po Allanově narození rodinu opustil. Výchova Allana a jeho šesti sourozenců tedy zbyla na matce, Christině Pineda. Jako dítě jezdil Allan hodinu do školy a ze školy takzvanými Jeepneys, což jsou filipínské „autobusy“, které jsou vyrobeny z amerických vojenských džípů zbylých po druhé světové válce. Mimo to se také snažil rodině pomoci pěstováním batátů, kukuřice, cukrové třtiny a rýže. V jedenácti letech se dostal do USA kvůli nystagmu, což je oční vada, která způsobuje nekontrolovatelné, rychlé a trhavé pohyby očí. Tam, během cesty do Disneylandu řekl, že by rád ve státech zůstal.

Ve čtrnácti letech se tedy natrvalo přestěhoval do USA, kde žil s panem Hudgensem (sponzor organizace, která Allanovi umožnila léčení jeho nemoci v USA). V Los Angeles navštěvoval Střední školu Johna Marshala a potkal Williama Adamse, synovce spolubydlících pana Hudgense. Jejich společná láska k hudbě je přiměla založit break-dance crew s názvem Tribal Nation, se kterou pravidelně vystupovali v jižní Kalifornii. Jednoho dne, Allan pracoval na beatu, kde použil svoje iniciály – A.P.L – a jeho přezdívka byla na světě.

Apl se také věnuje charitativní činnosti. Založil Jeepney Music, která pomáhá filipínským umělcům dělat společně benefiční show a nahrávat písně, aby ukázali své filipínské rytmy celému světu.

Rodina
Aplova matka je Christina Pineda a jeho otec byl americký letec. Vyrůstal se čtyřmi bratry a dvěma sestrami. Jeho mladší bratr spáchal sebevraždu a jeho nejmladší bratr byl ve věku 21 let zavražděn dvojicí neznámých útočníků, když čekal v autě na svou přítelkyni před jejím domem.

Sólová kariéra
Apl má své sólové písně, které jsou na albech Black Eyed Peas, a se kterými mu pomáhali i ostatní členové kapely.

Na desce Elephunk se nachází píseň APL Song, kde apl vypráví svůj životní příběh, vyjadřuje poctu svému bratrovi Arnelovi a také filipíňanům, kteří bojovali za druhé světové války v USA. Ve filipínských hitparádách dosáhl tento song čísla jedna.

V albu Monkey Business najdeme song „Bebot“, což v překladu z filipínštiny znamená „Hezká dívka“. Videoklip byl natáčen v Los Angeles na začátku července 2006 a má dvě verze – Bebot generation one a Bebot generation two.

I na desce Black Eyed Peas nazvané The E.N.D je Aplova píseň, tentokrát s názvem „Mare“, ve které obdivuje tanec filipínských dívek.

Apl vydal i své první sólové album U Can Dream. Na albu spolupracoval s filipínsko-americkými interprety, například s Chadem Hugem ze skupiny The Neptunes. 3. ledna roku 2009 vydal apl první singl ze stejnojmenné desky – U Can Dream feat. Billy Crawford. V srpnu se objevil videoklip k druhému singlu – Mama Filipina.

V roce 2009 také vydal song ve spolupráci s Odborem cestovního ruchu na Filipínách - „Take Me to The Philippines“.

Věk: 45
Narození: 28. 11. 1974 , Mania, Filipíny
Znamení: střelec  
Výška: 167 cm

29 se líbí, 0 se nelíbí