B.B. King

Riley B. King, známější spíše jako B.B. King (16. září 1925, Itta Bena, Mississippi, USA), je americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel. Je považován za jednoho z nejlepších a nejuznávanějších bluesových umělců všech dob. Svým kytarám říká již od 50. let „Lucille“.

Jako kytarista se pohyboval na hranici městského a venkovského blues, přitom vyšel z jazzu i gospelu. Známý svojí dokonalou vibrátovou technikou. Měl velký vliv na rockové muzikanty Eric Clapton, Mike Bloomfield...).Zpívat začínal s gospelovými soubory (Elkhorn Singers, St. John Gospel Singers). Profesionálně hrál od služby v amer. armádě. Od r. 1946 žil v Memphisu, kde o rok později založil první skupinu. V té době vznikl i přídomek “Blues Boy”, zkráceně B.B.

V r. 1949 debutuje singlem Miss Martha King. O dva roky později se dostává na čelo R&B žebříčku svým 8. singlem Three O´ Clock Blues. Po něm následuje řada dalších R&B hitů. Už v té době velmi často koncertuje a tato aktivita mu vydrží až do konce 70. let. V r. 1957 má 1. singl v pop žebříčku - Be Careful With A Fool a v r. 1964 první větší hit - Rock Me Baby. Na konci 60. let se začíná více orientovat na rockové publikum a z této doby je i 1. album, které se prosadilo v pop žebříčku – Lucille (1968). Následuje největší hitparádový úspěch - singl The Thrill Is Gone (oceněno i Grammy). Album Indianola Mississippi Seeds natočil v roce 1970 ve spolupráci s Carole Kingovou, Leonem Russellem a Joe Walshem.

Kingovi se daří i v 70. letech (od r. 1975 žije v Las Vegas). Další Grammy obdrželo album There Must Be A Better World Somewhere (1981) a píseň My Guitar Sing The Blues (1985). Stejného ocenění se Kingovi dostalo za celoživotní dílo (1987). V r. 1989 se objevil ve skl. skupiny U2 - When Love Comes To Town. B.B. King je už v té době živou legendou pop music. Album Live At San Quentin opět dostalo Grammy (1992), stejně tak v r. 1993 deska Singin´ The Blues & The Blues. Výborné je i album Blues Summit (1993), natočené s dalšími bluesovými hvězdami.

B.B. King a mainstream
V 80. a 90. letech a po roce 2000 natáčel King čím dál méně. Ve své oslnivé a aktivní kariéře nadále pokračoval, avšak už jen prostřednictvím televizních show. V roce 1988 oslovil novou generaci fanoušků, když společně s irskou skupinou U2 natočil singl „When Love Comes to Town“, který se objevil na jejich albu Rattle and Hum. V roce 2000 pracoval King s kytaristou Ericem Claptonem na albu Riding With the King.

V roce 2003 následovalo vystoupení s rockovou skupinou Phish v New Jersey, kde King zahrál tři ze svých hitů a s muzikanty více než třicet minut jamoval.

V červnu roku 2006 se King zúčastnil slavnostního aktu na počest svého prvního rádiového vysílání v budově Three Deuces Building v Greenwoodu, ve státě Mississippi, kde byla odhalena další z pamětních desek Mississippské bluesové stezky (Mississippi Blues Trail).

B.B. King se objevil i na charitativním festivalu Crossroads Guitar Festival, který organizoval Eric Clapton. DVD záznam zachycuje Kinga, jak hraje spolu s Claptonem, Buddy Guyem a Jimmiem Vaughanem píseň „Rock Me Baby“.

V mnoha zemích světa se za ta léta, ať již v rádiu či v televizi, vysílala více než stovka Kingových koncertů.

V červnu roku 2006 byla slavnostně zahájena výstavba Muzea B.B. Kinga, a to v Indianole, v Mississippi. Muzeum by mělo být otevřeno 1. května 2008.


Narození: 16. 9. 1925 , Itta Bena, Mississippi, USA
Úmrtí: 15. 5. 2015  ve věku 89 let †
Znamení: panna  
Výška: 177 cm

40 se líbí, 7 se nelíbí