Bill Nighy

Bill, vlastním jménem Francis William Nighy se narodil 12. prosince 1949 v Surrey v Anglii. Má sestru Annu a bratra Martina. Je to anglický herec a komik, působil v divadlech. Zahrál si v mnoha úspěšných filmech.

Bill Nighy proslul krásným výkonem v roli Billa Macka v Curtisově filmu Láska nebeská, za kterou i získal ocenění BAFTA za nejlepšího herce ve vedlejší roli, a pronesl svůj nezapomenutelný výrok: "Ahoj děti. Tady je důležitá zpráva od strýčka Billa. Nekupujte si drogy. Staňte se popovou hvězdou, a dostanete je zadarmo!" Ke stejnému filmu také nazpíval píseň Christmas is all around, která se stala vánočním hitem. Kritika si rovněž cení jeho role ve filmu Still Crazy - Pořád naplno. Za svou roli ve filmu Lawless Heart byl v roce 2002 nominován na cenu British Independent Film Award za nejlepší mužský herecký výkon.

Mezi další filmy Billa Nighyho patří Stopařův průvodce po Galaxii, thriller podle románu Iana McEwana Enduring Love, horor Soumrak mrtvých nebo například první díl Underworldu. Objevil se i v britských televizních filmech The Lost Prince nebo Hrad bude můj. Dále se objevil po boku Johnnyho Deppa, Keiry Knightley a dalších hvězd ve druhém a třetím pokračování trilogie Pirátů z Karibiku - Truhla mrtvého muže a Na konci světa. V obouch filmech ztvárnil kapitána lodi Bludného Holanďana - Davyho Jonese.

Nighy je velmi významný divadelní herec - za roli Davida Harea ve hře Skylight získal cenu Barclay theatre Award pro nejlepšího herce a za roli ve hře Blue/Orange získal nominaci na Olivier Award.

Roku 2006 ztvárnil postavu Viktora ve filmu Underworld Evolution (režie Len Wiseman), kde nabírá dlouholetý spor mezi upíry a vlkodlaky nových rozměrů, začínají krvelačné hody, boj zapovězené lásky a čas na velkolepou pomstu.

Bill byl 27 let ženatý s herečkou Dianou Quick. Rozvedli se v roce 2008. Mají spolu dceru, herečku a spisovatelku Marii Nighy.

Věk: 70
Narození: 12. 12. 1949 , Caterham, Surrey, Anglie
Znamení: střelec  
Výška: 188 cm

Více údajůMéně údajů

159 se líbí, 18 se nelíbí