Boris Karloff se narodil jako William Henry Pratt v londýnské čtvrti a byl jedním z desíti potomků. Studoval na londýnské univerzitě a poté emigroval do Kanady, kde pracoval jako dělník na jedné farmě. Kolem svých 23 let se začal zajímat o...

Životopis

Boris Karloff se narodil jako William Henry Pratt v londýnské čtvrti a byl jedním z desíti potomků. Studoval na londýnské univerzitě a poté emigroval do Kanady, kde pracoval jako dělník na jedné farmě.

Kolem svých 23 let se začal zajímat o divadlo a stal se příležitostným hercem. Své umělecké jméno Boris Karloff si zvolil podle postavy ze svého oblíbenho románu, Borise Karlova.

Úspěch se Karloffovi nevyhýbal ani v jeho začátcích a o angažmá neměl takřka nouzi. Role, kterou se zapsal divákům navždy do paměti, ale přišla o něco později. Karloff byl schopný hrát romantické hrdiny, o to překvapivější se to zdá všem, kteří ho znají jako Frankesteina. Boris Karloff měl vystupování pravého anglického gentlemana a jakékoli násilí a nespravedlnost vždy odsuzoval. V mnohých ale vyvolával opačný dojem, a to díky svému vzhledu; zamračený pohled kriminálníka, husté obočí a černé oči působily přímo uhrančivě. Karloffovi výrazné a ostré rysy obličeje napovídaly, že role násilníka by mu seděla více než rozervaný romantický hrdina s rozevlátými vlnitými vlasy.

Karloff působil delší dobu v Los Angeles a po delší dobu se role přestaly nabízet. Až jednoho dne se s ním setkal režisér James Whale, kterého učaroval Karloffův zevnějšek. Karloff tehdy odcházel z nějaké schůzky a byl proto velmi upravený - v obleku, oholený a načesaný. James Whale ho viděl a po krátkém rozhovoru mu prozradil, že připravuje nový film, ve kterém by pro něj měl roli. Když z něj vypadlo, že jde o roli oživlé mrtvoly, Karloff si jen řekl: "Hm... ." Karloff roli sobecky neodmítl, narozdíl od svého kolegy Bela Lugosiho - slavného Draculy, který prohlásil, že na roli Frankensteina je příliš krásný.

Frankestein byl uveden v roce 1931 a stal se největším trhákem 30. let. Boris Karloff byl až do smrti pevně spjat s postavou Frankensteina, bytosti silné a schopné zabíjet, ale zároveň bytosti nevinné, dětinské, která zcela nechápe svět kolem sebe ani proč ho lidé stvořili. Následovala řada pokračování, velmi úspěšný druhý díl Frankensteinova nevěsta (1935), která se stejně jako první díl drží své literární předlohy od Mary Shelleyové. Ostatní díly mají zcela nový děj a navíc se jich ujímá jiný režisér. James Whale natočil první dva díly se stejným štábem i herci, ale od třetího dílu nastávaly velké změny. Zemřel hlavní hrdina příběhu, herec Colin Clive, představitel Dr. Henryho Frankesteina, stvořitele Netvora. Děj třetího dílu se proto odehrává o dobrých 30 let později a hlavním hrdinou je jeho údajný syn. Po natočení druhého dílu mělo studio Universal finanční potíže, a tak se natáčení dalších dílů neujalo.

Právem lze považovat první dva díly za jediné pěkné snímky. Boris Karloff se své postavy nevzdal a netvora si zahrál i ve třetím dílu. Ale: Karloffovi bylo již při natáčení prvního dílu 44 let. Kostým, který musel mít na sobě, aby měl mohutnější postavu, vážil takřka 8 kilo, Karloff byl totiž vcelku drobné a štíhlé postavy. Boty, které nosil, měli podrážku podloženou železnými pláty, aby vypadal vyšší, a vážili něco přes 3 kila. Nemluvě o scénách, kde musí nosit na zádech svého kolegu Colina Clivea do strmých schodů větrného mlýna... Karloff si definitivně zničil záda a až do smrti měl velké zdravotní potíže. To je poznat i ve třetím díle, kdy se Karloffův oblek změnil a byl značně odlehčen. Aby vypadal mohutně, nosil pouze silnou vestu z kožešiny.

Po třetím dílu, který nesklidil očekávaný úspěch, Karloff prohlásil, že se z jeho postavy stala karikatura komerčního filmového průmyslu a nechce být s takovou atrapou spojován. Role Frankensteina se nadobro zřekl a doufal, že tím zastaví práci producentů, kteří i přes neúspěch plánovali pokračování. Karloffův plán se nezdařil a ve čtvrtém díle si Netvora zahrál Karloffův dobrý známý Lon Chaney, který hrál Vlkodlaka v Mumii i v Draculovi. V pátém díle - Frankensteinův hrad - se Karloff objevil znovu, ale překvapivě ne v roli Frankensteina. Poprvé zde vystoupil bez make-upu, sám za sebe, i když už jako starší pán. S postavou Frankensteina se tak navždy rozloučil, stejně jako filmoví producenti, kteří usoudili, že by bylo dobré dát si od Frankieho pauzu.

Karloff v herectví samozřejmě pokračoval, i když většina nabídek se týkala opět hororů. Sice ho to mrzelo, ale na druhou stranu tvrdil, že zaškatulkovaný herec je tím nejšťastnějším hercem, protože si ho lidé pamatují díky konkrétní filmové postavě, které propůjčil svou tvář.

Postavě Frankesteina nepropůjčil jen svou tvář a za svůj věrohodný herecký výkon byl náležitě chválen. Frankenstein opravdu není jen hora masa a kostí, která nemyslí, jen mumlá a zabíjí všechny kolem sebe jedinou silnou ranou. Představte si malé, zrovna narozené dítě, které nechápe svět kolem sebe ani proč se v něm ocitlo. Nechápe, proč bylo vůbec stvořeno. Reakce lidí kolem něj se mu zdají nepochopitelné a sám neví, co od nich má očekávat. Jedinou možnou obranou při útoku je opět útok. Tohle je Frankenstein. Jakmile se poprvé setká s někým, kdo před ním neutíká, nekřičí ani není znechucený jeho zevnějškem, ale bere ho za ruku a chce si s ním hrát, Frankie skoro pláče radostí... Tohle je Frankestein - příběh o dětské nevinnosti, nesrozumitelnsti lidského světa a lidských předsudcích.

Karloff se stal slavným především díky roli Frankieho, i když i dříve byl úspěšným hercem. Černý a špatně padnoucí oblek, pohublou tvář, vysoké čelo, elektrody na krku a silné pracky k němu ale neodmyslitelně patří. Svého kolegu Colina Clivea, který zemřel v 37 letech, přežil o dobrých 30 let. Ve stáří měl spoustu zdravotních potíží se zády a byl téměř odkázán na péči své rodiny. Zemřel v roce 1969 na doprovodné komplikace dýchácích potíží.

Dodnes je Boris Karloff jednou z nejzářivějších hvězd hollywoodského chodníku slávy a právem patří mezi nejuznávanější herce, kteří kdy prošli filmovým studiem. Tvář Frankenteina byla za všechna ta léta několikrát změněna, a přesto tou nejznámější zůstává ta, kterou Frankiemu propůjčil Boris Karloff.