V roce 2003, kdy 16-ti letá Carolina vybojovala 4. místo na šampionátu Evropy v Malmo a následně skončila bronzová na juniorském mistrovství světa, Itálie objevila svou největší hvězdu ženského krasobruslení. Pochopit nadšení Italů bylo...

Životopis

V roce 2003, kdy 16-ti letá Carolina vybojovala 4. místo na šampionátu Evropy v Malmo a následně skončila bronzová na juniorském mistrovství světa, Itálie objevila svou největší hvězdu ženského krasobruslení. Pochopit nadšení Italů bylo jednoduché. Naposledy vystoupila italská závodnice v tomto krásném sportu na piedestal v roce 1980! K tomu žurnalisté našli skutečný příslib budoucích velkých sportovních úspěchů. Carolinina sestřenice a k tomu současně kmotra je vynikající italská sjezdařka Isolda Koster. Na listopadovém utkání Grand Prix v Moskvě Italka připravila všem opravdové překvapení. V krátkém programu byla jediná, kdo čistě splnil pro ženy složitější kaskádu složenou ze dvou trojitých skoků.

Kromě toho si Carolina připsala další úspěch, protože si o 4 body vylepšila osobní rekord za tuto část programu. „Mi není zatěžko skákat“, sdělila nám v listopadovém interview. „Zkrátka skoky jen potřebují zvýšenou koncentraci. Často se mě ptají, který z nich je mým nejoblíbenějším. A já pokaždé utíkám od odpovědí. Ale pokud se mám opravdu zamyslet: nemám ráda, bohužel, axel. A naopak mou jistotou je – toelop. Je to úžasný pocit – odrazit se od ledu, přiblížit se ke skoku a ještě dříve než se poprvé otočím – vím: Ano, udělám ho! Ačkoliv, pokud jsem ve formě, tyto pocity jsou běžné.“ Nová pravidla hodnocení, která přinášejí starším závodnicím a závodníkům trochu potíží, přivítala 18-ti letá Carolina s nadšením. „Hlavně, že fungují. Je důležité pouze neodhadovat jak se podařil ten či onen skok, tahle pirueta nebo spirála ,,, ale vidět, že také rozhodčí každý z těch prvků opravdu vnímají a oceňují.

Doposud se v mé kariéře často stávalo, že známky rozhodčích neodpovídali mému vnitřnímu přesvědčení o kvalitě jednotlivých prvků. Prostě jsem vše odjela a na tabuli se známkami raději nekoukala. Konečně se prokazuje, že tento systém hodnocení je lepší než byl minulý.“ Prozradila dále: „Nemohu říci, že by pro mne byl přechod mezi seniorky lehký. Vážně krasobruslení, to je především práce. V juniorských pozicích je to zábava a rozptýlení, svoboda, kdy před tebou nestojí žádné skutečné cíle. Zkrátka vyjedeš a bruslíš tak, jak umíš. Pro potěšení své a nejbližšího okolí. S věkem jsem se ale začala zamýšlet více nad tím, co je důležité v mém životě. Pochopila jsem, že je důležité připravovat se nejen k závodům, ale také k tréninku.

Vzdala jsem se některých potěšení. A ještě také, zaujmula jsem jiný postoj ke kritice. Dříve jsem byť i na mile pronesené připomínky reagovala vždy stejně: Tak tedy, zkuste si nazout brusle, udělejte totéž co já a já se podívám jak se vám to podaří! Nyní se snažím pochopit, nakolik je kritika oprávněná. Zvenku totiž mnohé věci vypadají opravdu jinak, než je cítím já. No, a začala jsem se cítit jinak – řekněme dospěleji …“

Šampionát v Moskvě 2005 se stal pro Koster turnajem, kdy se jí podařilo zvrátit již zažitý systém: odjela jednu čistou jízdu – krátký program. Ve finále se jí bohužel nepodařilo opět se vyvarovat chyb: místo plánovaného trojitého rittbergra skočila pouze dvojitý, protočila se po výjezdu na noze a s úmyslem přidat k tomuto skoku ještě jeden se musela rozloučit. Ale ani to nezabránilo první senzaci: po součtu všech tří jízd Kostnerová předběhla Kwanovou o 0,37 bodu a upevnila svůj rekord na 113,29 bodech! Skončila třetí.

V roce 2007 se na Mistrovství Evropy v Polsku stala mistriní Evropy.