Christopher Lloyd

Studoval herectví u Sanforda Meisnera v newyorském studiu Neighborhood Playhouse a začínal na mimobroadwayských divadelních scénách, kde se prosadil v inscenaci hry Kaspar (cena Obie 1973 a Drama Desk Award 1973). Na Broadwayi se poprvé představil 1969 ve hře Red, White and Maddox. Ve filmu debutoval úlohou jednoho z pacientů psychiatrického ústavu Tabera v přepisu románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem (r. M. Forman).

Zde se seznámil s Dannym De Vitem, po jehož boku pak získal popularitu díky postavě bývalého hippie Reverenda Jima Ignatowského v komediálním TV seriálu Taxi (1979-83; ceny Emmy 1982, 1983). Jako host účinkoval i v jiných TV seriálech - např. Barney Miller, Best of the West, Cheers a Road to Avonlea (cena Emmy 1992) a Spin City. Jeho druhým výraznějším počinem před kamerou byla postava šerifova zástupce Franka Towfielda, jemuž přebere milovanou ženu (Mary Steenburgenová) před oprátkou zachráněný psanec (Jack Nicholson), v ironicky laděné westernové komedii Utečeme na jih (r. J. Nicholson).

Často ztělesňuje ďábelské zlosyny se sadisticky chladným pohledem: prezidentův únosce Cavendish ve westernu Legenda o osamělém jezdci (r. W. A. Fraker), proradný klingonský velitel Kurge ve sci-fi Star Trek: Pátrání po Spockovi (r. L. Nimoy), intrikánský soudce Doom v trikové komedii Falešná hra s králíkem Rogerem (r. R. Zemeckis), podvodník Bill Burns ve sportovním retrosnímku Osm mužů z kola ven (r. J. Sayles), starý zabiják Olden alias Kousek v gangsterce Co dělat v Denveru, když člověk nežije (r. G. Fleder). Jeho nejznámější rolí se stal excentrický vynálezce dr. Emmett Brown, s jehož strojem času podniká výlety do minulosti i budoucnosti hudebně nadaný student (Michael J. Fox), v úspěšné trilogii sci-fi komedií Návrat do budoucnosti (všechny r. R. Zemeckis).

Obdobné rysy šílenství a výstřednosti vykazuje i řada dalších postav, např. idiotský nacistický kapitán Schultz v komedii podle stejnojmenného Lubitschova filmu Být, či nebýt (r. A. Johnson), potrhlý sadistický Gordon a strýc Fester v hororové komedii Addamsova rodina (r. B. Sonnenfeld), pobuda Sam Kudla v rodinné komedii Dennis - postrach okolí (r. N. Castle) a extravagantní mimozemšťan alias "strýček" Martin ve sci-fi komedii Můj nejoblíbenější Marťan (r. D. Petrie). V listopadu 1998 se představil po boku Johna Turturra a Tonyho Shalhouba jako Pozzo v mimobroadwayské inscenaci Beckettovy tragikomedie Čekání na Godota.

Věk: 82
Narození: 22. 10. 1938 , Stamford, Connecticut, USA
Znamení: váhy  
Výška: 185 cm

45 se líbí, 0 se nelíbí