Dan Aykroyd

Dan Aykroyd byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film Řidič slečny Daisy. Získal televizní cenu Emmy za scénáristickou práci na pořadu Saturday Night Live a v roce 1979 byl oceněn Grammy jako nejlepší nový umělec za album Briefcase Full Of Blues, které nahrál s Johnem Belushi. Aykroyd má na kontě více než 30 filmů, ve kterých se zhostil jedné z hlavních rolí (včetně filmů Petera Segala Mí drazí Američané a Tommy Boy), a spoustu dalších snímků, v nichž se objevil jen krátce.

Svou kariéru začal v roce 1970 jako scénárista a herec na místní kabelové televizi, kde spolu s Valrim Bromfieldem připravoval 15minutový pořad Change For A Quarter. V roce 1997 získal doktorát v literatuře od Carletonské univerzity za práci na pořadu Saturday Night Live a za devět realizovaných scénářů, na kterých se autorsky podílel - Love At First Sight, Blues Brothers, Špióni jako my, Zátah, Krotitelé duchů, Krotitelé duchů 2, Šišouni v New Yorku, Nic než trable a Blues Brothers 2.

V létě roku 1970 pracoval jako herec a scénárista na televizním speciálu CBC Great Canadian Humour Test. Nedlouho poté předčasně opustil vysokou školu, přestěhoval se do Toronta a začal s Ivanem Reitmanem a Mosesem Znaimerem pracovat ve stanici City-TV. V roce 1983 se stal obchodním partnerem spoluzakladatele společnosti Hard Rock Cafe International a otevřel několik poboček ve velkých amerických městech. Během zahajovacího koncertu při příležitosti otevření Hard Rock Cafe v New Yorku také poprvé od smrti svého dlouholetého kolegy Johna Belushiho obnovil působení původní kapely Blues Brothers.

Pod pseudonymem Elwood Blues vystupuje Aykroyd na sedmi hudebních albech – Briefcase Full Of Blues, Blues Brothers Movie Soundtrack, Made In America, Best Of The Blues Brothers, Dancing With The Blues Brothers, Blues Brothers – Live From Chicago a Rhino Essential – The Blues Brothers. Pod tímto jménem také již 10 let uvádí pořad House of Blues Radio Hour, který je vysílán na 180 rádiových stanicích.

Věk: 67
Narození: 1. 7. 1952 , Ottawa, Ontario, Kanada
Znamení: rak  
Výška: 185 cm

22 se líbí, 4 se nelíbí