Darren Aronofsky

Darren Aronofsky debutoval jako režisér nezávislým filmem Pi, na kterém se podílel také jako spoluscénárista. Snímek mu vynesl několik ocenění včetně ceny pro nejlepšího režiséra na festivalu Sundance a Independent Spirit Award v kategorii nejlepší scénáristický debut. Jeho druhý film Rekviem za sen měl premiéru v roce 1999 na MFF v Cannes a podařilo se mu uchvátit publikum i filmovou kritiku.

Film, v jehož hlavních rolích se představili Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly a Marlon Wayans, byl nominován na pět cen Independent Spirit Award včetně kategorií nejlepší film a nejlepší režie a probojoval se do více než 150 žebříčků deseti nejlepších filmů roku, mj. v novinách a časopisech The New York Times, Rolling Stone a Entertainment Weekly. Ellen Burstyn získala za práci na filmu Spirit Award a byla nominována na Oscara, Zlatý glóbus a cenu SAG.

V roce 1996 Darren Aronofsky společně s produkčním partnerem Ericem Watsonem založili společnost Protozoa Pictures. Později vzniklo také dceřinné studio Amoeba Proteus, specializované na celovečerní animované filmy. Aronofsky se narodil v Brooklynu a vystudoval filmový obor na Harvardu. Film Supermarket Sweep, který natočil jako svou diplomovou práci, získal několik mezinárodních cen a v roce 1991 se dostal do celonárodního finále studentských Oscarů. V roce 1994 získal magisterský titul v oboru režie na American Film Institute. AFI jej v roce 2001 vyznamenal také prestižní medailí Franklina J. Schaffnera, udělovanou bývalým absolventům, kteří ve svém oboru dosáhli mimořádného úspěchu.

Věk: 53
Narození: 12. 2. 1969 , Brooklyn, New York, USA
Znamení: vodnář  
Výška: 183 cm

10 se líbí, 3 se nelíbí