David Byrne

Americký zpěvák, kytarista a skladatel (narozen ve Skotsku v r. 1952), známý jako leader sk. Talking Heads. Začínal ve sk. Revelation a od r. 1971 v duetu Bizadi. V r. 1973 vede sk. Artistics. V r. 1975 zakládá Talking Heads. Ještě v době její existence pracuje i na vlastních projektech. (Oficiálně se T. Heads rozcházejí až v r. 1992.)

Velmi ceněno je album My Life In The Bush Of Ghosts (1981), deska Catharine Whell (1981) obsahuje hudbu k baletu. Postupně se Byrne věnuje stále více hudbě filmové a oblasti nazývané world music. Za hudbu k filmu Last Emperor (1987) dostal Oscara. Známý je svým obdivem k brazilské hudbě, viz. album Last Emperor. Sám ji též vydává na vlastní značce Luaka Bop. Ovládá řadu dalších nástrojů (keyb, vi, perc...). Věnuje se i práci divadelní, scénaristické a herecké (např. ve filmu Checking Out, 1988). Pracuje též jako producent.

Podle vlastních slov se David Byrne na albu "Look Into The Eyeball" 2001 pokusil spojením orchestrálních pasáží, tahu smyčců a tanečních rytmů vytvořit "žhavý, krásný a maximálně emotivní" zvuk. Rozhodl se, že přinutí lidi "zároveň tančit a plakat". Způsob, jakým se bývalý člen slavných Talking Heads nechává ovlivňovat výboji v elektronické hudbě, je pozoruhodný a první reakce na jeho desku Look Into The Eye Ball potěšující!

Věk: 69
Narození: 14. 5. 1952 , Dumbarton, Dunbartonshire, Skotsko, Velká Británie
Znamení: býk  
Výška: 183 cm

5 se líbí, 5 se nelíbí