David Morse

Strávil po maturitě šest let se souborem Boston Repertory Theater. Pak studoval herectví v New Yorku u Williama Espera. Uplatnil se na Broadwayi (V přístavu) i mimo (Čekání na Godota). Na zač. 80. let spoluzakládal v Los Angeles soubor Left Coast Repertory. Účinkoval na tamních scénách. Prosadil se v TV postavou doktora Jacka Morrisona v populárním nemocničním seriálu St. Elsewhere (1982-88).

I nadále působil především v TV, kde mj. vytvořil hlavní úlohu v seriálu Big Wave Dave's (1993). Filmu se více věnuje až od pol. 90. let, kdy na sebe upozornil několika výraznými hereckými kreacemi: maloměstský šerif Joe Roberts, který se marně snaží pomoci svému násilnickému bratrovi (Viggo Mortensen), v psychologickém kriminálním snímku na motivy Springsteenovy písně Vyvrhel (r. S. Penn).

Další Davidovou rolí byl opilý vrah za volantem John Booth, jemuž se chce pomstít po propuštění z vězení otec oběti (Jack Nicholson), v psychologickém dramatu Křižovatka smrti (r. S. Penn); šiřitel smrtícího viru dr. Peters v pochmurném sci-fi thrilleru Dvanáct opic (r. T. Gilliam); major Tom Baxter v akčním thrilleru Skála (r. M. Bay); velitel pohotovostní policejní jednotky Adam Beck v psychothrilleru Vyjednávač (r. F. G. Gray).

Věk: 67
Narození: 11. 10. 1953 , Beverly, Massachusetts, USA
Znamení: váhy  
Výška: 193 cm

27 se líbí, 1 se nelíbí