Rodačka z Karviná Denisa Ščerbová je českou dálkařkou, juniorskou mistryní Evropy a juniorskou mistryní světa. První velkou akcí bylo mistrovství světa do sedmnácti let v roce 2001.Skončila na 10.místě, ale na stejném šampionátu o dva roky...

Rodačka z Karviná Denisa Ščerbová je českou dálkařkou, juniorskou mistryní Evropy a juniorskou mistryní světa. První velkou akcí bylo mistrovství světa do sedmnácti let v roce 2001.Skončila na 10.místě, ale na stejném šampionátu o dva roky později vybojovala stříbrnou medaili. A to jí jen jediný centimetr dělil od zlata.

Podobnou smůlu zažila o rok později na MEJ v Tampere, když až do poslední série držela výkonem 626 cm třetí příčku. Šestým pokusem jí ale skokem dlouhým 635 cm pokořila Švédka Lincoln-Saavedraová.

V olympijském roce se Ščerbová dostala do nominace na halové mistrovství světa. Ve svých 17 letech byla nejmladší členkou české výpravy. Hned v první sérii kvalifikace A dolétla na hranici 6.50 m. Už se nezlepšila a musela čekat na výsledky druhé skupiny. Limit pro jistý postup do finále dálkařek činil 662 cm, tedy 1 cm nad osobním maximem české reprezentantky. Finále nakonec Ščerbové uniklo, ale příliš velkou hlavu si z toho nedělala. „Nervózní jsem ani nebyla, jen trochu ráno. Když začaly závody, už jsem byla v pohodě. Nějak jsem se nedokázala vyhecovat, neměla jsem tolik energie. Jsem ale ráda, že jsem porazila Němku Krauelovou, která je stejně jako já ještě juniorka. Mám taky cenný skalp Niki Xantou,“ usmívala se Ščerbová.

Opravdový vrchol roku nebyly v případě vítkovické dálkařky olympijské hry, na nichž skončila v kvalifikaci. V italském Grossetu se totiž v roce 2004 konalo juniorské mistrovství světa. A Denisa Ščerbová si dolétla pro zlatou medaili a titul juniorské mistryně světa! Kvalifikaci vyhrála výkonem 6.59 Němka Sophie Krauelová, Ščerbová postupovala z druhého místa za 6.34. „Sophii se dnes podařil dlouhý pokus, já věřím, že mě se podaří zítra...“ Ta slova byla prorocká. Hned první odraz trefila Ščerbová ideálně, doplachtila na hranici 6.61 metrů a vyrazila soupeřkám dech. Druhý pokus byl ještě delší. Někam za 6.70, což by kromě stvrzení vedení v soutěži znamenalo jistou letenku na olympijské hry. Bohužel, skok se pro milimetrový přešlap nemohl měřit. I když se Ščerbová dále v soutěži nezlepšila, větší důvod k nervozitě měly její soupeřky. Zoufalá Krauelová se dokonce pokoušela uhádat evidentní přešlap. Rozhodčí byly naštěstí neoblomní, a tak se mohla Ščerbová radovat z velkého triumfu. „Technicky jsem na tom byla rozhodně dobře, jenom škoda toho přešlapu ve druhém pokusu,“ hodnotila po vyhlášení novopečená mistryně světa.

V roce 2005 zůstala Ščerbová na HME v Madridu v kvalifikaci, ale její úspěch měl přijít v letní sezoně. Svěřenkyně Aleše Dudy totiž na mistrovství Evropy juniorů potvrdila roli favoritky závodu. Hned prvním pokusem ve finále dolétla do vzdálenosti 6.57 metru a své soupeřky po celou dobu závodu nechala hluboko za sebou. Do své sbírky medailí přidala další zlatou z velké soutěže. "Je to super," okomentovala svůj výkon ještě v mix zóně čerstvá juniorská mistryně Evropy. "Vítězství z kvalifikace mě posílilo a věřila jsem si," uvedla a dodala: "navíc první pokus 6.57 metru mi zajišťoval, že bych se mohla dobře umístit, takže jsem se hodně uklidnila a skákala jsem v pohodě."

Rok 2006 znamenal pro Denisu Ščerbovou pozvolný přestup od dálky k vícebojům. V halovém mezistátním utkání ve vícebojích v hale Otakara Jandery překonala výkonem 4392 bodů deset let starý rekord Heleny Vinařové v pětiboji. Dramatický byl především závěr pětiboje. Ščerbová měla spočítáno, že aby dosáhla na rekord, musela by zaběhnout závěrečnou osmistovku pod 2:20 minut. "Věděla jsem, že to musím zkusit, strašně jsem chtěla," řekla svěřenkyně Aleše Dudy. Ščerbové se nakonec závěrečná osmistovka povedla. Tempo udávala Zuzana Hejnová. "Když jsem viděla, že se časomíra zastavila při doběhu Zuzky na čase kolem 2:11 minuty a já měla ještě co dělat, abych se do cíle dostala, tak jsem si říkala, že je to v pytli," smála se šťastná vítězka, které nakonec naměřili čas 2:18:80 minuty.

Evropský šampionát v Göteborgu 2006 měl být pro Ščerbovou první opravdu velký vícebojařský závod. Ve své královské disciplíně (dálce) chtěla předvést co nejlepší výkon, ale zde pro ni bohužel závod skončil. Prvním pokusem Ščerbová pouze proběhla, ve druhém zajišťovacím pokusu dolétla na hranici 6.12 metru a třetí pokus měřil 6.06. Pak ji však museli lékaři odnést z plochy na nosítkách. Na vině byla bolest v kotníku.

Před HME 2007 v Birminghamu Denisa váhala, zda půjde "svoji" disciplínu dálku, nebo zkusí pětiboj. Rozhodla se pro dálku a získala první seniorskou medaili. Za svůj vyrovnaný halový národní rekord 664 cm brala bronz. "Asi to tak mělo být," řekla po závodě. "Ve vícebojích bych neměla šanci, holky byly skvělé." Ani národní rekord 4392 bodů by nestačil na umístění v první desítce závodnic. Bronzový pokus z HME okomentovala Ščerbová s tím, že to rozhodně nebyl ideální skok: "Strašně mi tam spadla noha. Nečekala jsem, že poletím tak daleko, čekala jsem o deset čísel méně."

Venkovní evropský šampionát její věkové kategorie (do 22 let) pro ni znamenal stříbro. Na MS dospělých jí na finále chyběl jediný smolný centimetr. "Já už ty centimetry nesnáším," zlobila se Ščerbová. "Na dvaadvacítkách jsem takto přišla o zlato, teď o finále. Doufám, že si to příští rok vyberu, a že mi to pomůže třeba na OH," dodala ale optimisticky a zavtipkovala: "Mohla bych být třeba zase o centimetr bronzová jako v Birminghamu. Nebo třeba rovnou zlatá! Ba ne, teď vážně, ty holky dneska skákaly opravdu daleko," dodala vážněji. "Můj první skok byl docela daleký, ale přešlap. Druhý byl takový zajišťovák a tím třetím jsem chtěla skočit dál. Ale nevyšlo to," pokrčila rameny. Vysloužila si každopádně šesté místo v anketě ATLET ROKU 2007.

Na HMS 2008 se nominovala hned ve třech disciplínách. V svém rozběhu na 60 metrů překážek skončila časem 8.42 šestá a z dalších bojů vypadala. Mohla to brát alespoň jako rozcvičení pro dálku. Ani ta jí však nevyšla podle představ. Skočila nejlépe 637 cm, což na finále, byť těsně, nestačilo. Posledním skokem jí přeskočila Jihoafričanka Janice Josephsová a Denisa skončila devátá. Od postupu do finále jí dělily čtyři centimetry. "Byla jsem podivně bez síly. Možná to jsou ještě následky nemoci, co jsem měla v době HMČR. Taky mi asi nepomohlo, jak jsem musela před dálkou běžet z překážek na svolavatelnu. Aspoň tedy zítra pomůžu holkám ve štafetě," povzdechla si bronzová medailistka z posledního HME. V ní na druhém úseku po Bergrové vybojovala čtvrtou příčku, kterou již kolegyně Bartoničková a Hejnová nepustily. Ščerbová si tak spravila náladu po svých individuálních závodech. "Kdo by si ji nespravil čtvrtým místem," řekla. Štafeta 4x400 dosáhla času 3:34.53.