Don Ameche

Byl jedním z osmi dětí italských přistěhovalců; jeho otec pracoval jako horník a později si otevřel bar. 1926-28 studoval na Columbia Academy a Columbia College (Loras College) v Dubuque a absolvoval práva na University of Wisconsin v Madisonu. Už během studií hrál na divadle a později se stal populární rozhlasovou osobností (pořad The Empire Builder).

Před kamerou debutoval v krátkém filmu Beauty at the World's Fair (1933, Kráska na světovém veletrhu) a od pol. 30. let byl hvězdou filmů společnosti 20th Century-Fox, v nichž vytvořil mj. autentické postavy v životopisných portrétech: vynálezce telefonu Alexander Graham Bell (Zapomenutý) a americký skladatel a hudebník Stephen Foster (Swanee River).

Jeho hereckému naturelu však mnohem víc vyhovovaly komedie a muzikály (Alexandrův Ragtime Band, Půlnoc, Tři mušketýři, Ta noc v Riu, Láska není hřích), v nichž ztělesňoval obyčejně typ uhlazeného elegantního bonvivána, dobrodruha a svůdce s knírkem.

V 50. až 70. letech se soustředil především na účinkování v TV a na jevišti, hostoval mj. v seriálech Goodyear Television Playhouse, Take a Chance, Star Time, Holiday Hotel, Julia (+ režie), Petticoat Junction, Ellery Queen, The Love Boat, The Golden Girls (Zlatá děvčata) Po dlouhé absenci se vrátil před kameru v 80. letech, kdy byl jeho přirozený šarm znovu objeven novou generací film. režisérů (např. John Landis, Ron Howard a David Mamet), kteří ho angažovaly do rolí energických a podnikavých staříků: poťouchlý milionář-burzovní makléř Mortimer Duke, který se se svým stejně sobeckým bratrem (Ralph Bellamy) stane obětí vlastní sázky za jeden dolar, v komedii Záměna.

Další rolí byl omlazený stařík z floridského domova důchodců Art Selwyn ve fantastické komedii Zámotek (Oscar 1985 za vedlejší roli); švec italského původu Gino, který k uskutečnění svého snu o návratu na rodnou Sicílii přijme nabídku mafie, v kriminální komedii S mafií v patách (Volpiho pohár ex aequo na MFF v Benátkách 1988).

V roce 1975 se opět setkal se svou bývalou, velmi častou film. partnerkou Alicí Fayeovou v národním turné s inscenací muzikálu Good News. Od 1932 až do své smrti byl ženatý s Honore Prendergastovou, s níž měl čtyři syny (Ronald John, Dominic Felix, Thomas Anthony a Lawrence Michael) a dvě adoptivní dcery (Barbara a Cornelie). Jeho bratr Jim Ameche byl rovněž hercem.

Narození: 31. 5. 1908 , Kenosha, Wisconsin, USA
Úmrtí: 6. 12. 1993  ve věku 85 let, Scottsdale, Arizona, USA †
Znamení: blíženci  
Výška: 180 cm

0 se líbí, 0 se nelíbí