Dua Lipa

Anglická zpěvačka Dua Lipa se narodila 22. srpna 1995 v londýnském městském obvodu Westminster. Otec, Dukagjin Lipa, založil marketingovou agenturu REPUBLIKA Marketing Communications Agency a působí jako zpěvák v kosovské rockové skupině Oda. Matka Anesa Lipa (rozená Rexha) se pohybuje v oblasti cestovního ruchu. Zatímco Dukagjin pochází z Kosova, kde studoval na zubaře, Anesa je albánského původu, a původně měla být právničkou. Společně však v roce 1992 odešli do Velké Británie. V Anglii to z počátku neměli vůbec jednoduché, rodiče pracovali v pohostinství a zároveň museli zvládat studium.

Dua má dva mladší sourozence, sestra Rina (nar. 14.5.2001) je tanečnicí a Instagramovou celebritou a bratr Gjin (nar. 30.12.2005) se taktéž snaží prosadit na Instagramu.

Do roku 2006, než se celá rodina přestěhovala zpět do Kosova, studovala na divadelní škole Sylvia Young Theatre School. V kosovském hlavním městě Priština pak docházela na soukromou školu Mileniumi i Tretë.

Ve svých 14 letech toužila po pěvecké kariéře natolik, že začala na Youtube nahrávat covery oblíbených písní od Nelly Furtado, Pink a dalších. Rok na to se vrátila do Londýna, kde studovala psychologii, politiku, média a Angličtinu na Parliament Hill School. Po úspěšném ukončení studia pak každou sobotu trávila na Sylvia Young Theatre School.

V 16 letech začala pracovat jako modelka a hosteska. V roce 2013 pak zazářila v televizní upoutávce na britskou talentovou show The X Factor.

První singly z debutového alba Dua Lipa
Pod hlavičkou Warner Music Group vydává v srpnu 2015 svůj první singl "New Love" a v říjnu stejného roku druhý "Be the One". Druhým zmíněným celkem zabodovala v Evropě a Austrálii, první místo si vysloužil např. v polských, slovenských a belgických hitparádách. V britském žebříčku nejprodávanějších hudebních singlů UK Singles Chart se dostal až na deváté místo a v americké hitparádě sledující popularitu v klubech Billboard Dance Club Songs se vyšplhal na druhou příčku. Tento song se stal hlavním singlem Duina prvního studiového alba Dua Lipa.

Samotné album mělo být vydáno koncem září 2016, ale nakonec vyšlo až 2. června 2017. Se singlem "Blow Your Mind" poprvé ovládla žebříček Billboard Dance Club Songs a "New Rules" obsadil devátou příčku v nejprestižnějším žebříčku prodejnosti singlů v USA, Billboard Hot 100. V této hitparádě se jednalo již o její třetí top 10 hit. Poprvé zde bodovala s již zmíněným "Be the One", následně pak s písní "No Lie" rappera Seana Paula.

V prosinci 2016 vydala krátký dokumentární snímek See in Blue mapující její cestu od úplných začátků, kdy vyrůstala obklopena hudbou, přes první výstupy na Youtube, až po největší průlom v její kariéře.

V lednu 2017 vydala ve spolupráci s nizozemským deejayem Martinem Garrixem singl "Scared to be Lonely" a zároveň se mohla těšit oceněním EBBA (European Border Breakers Award), jenž je každoročně udělováno desítce začínajících zpěváků a hudebníků, kteří již dokázali oslovit i publikum mimo svou zemi.

Ve Velké Británii byla Dua Lipa za celý rok 2017 nejstreamovanější ženskou interpretkou služby Spotify. Začátek roku 2018 se pak nesl ve znamení úspěchu, Lipa získala neuvěřitelných 5 nominací na udílení Brit Awards 2018. Bylo to vlastně úplně poprvé, co jakákoli ženská interpretka získala takové množství nominací. Ze všech pak v rámci slavnostního večera, konaného 21. února 2018 v londýnské O2 aréně, proměnila dvě v samotné ceny. Získala tak ocenění jako Britská ženská sólová umělkyně (British Female Solo Artist) a British Breakthrough Act. Na ceremoniálu také vystoupila s písní "New Rules".

Dua Lipa se podílela na písni "High", která je součástí soundtracku romantického dramatu Padesát odstínů svobody (Fifty Shades Freed, 2018, rež. James Foley). Duben 2018 přinesl song "One Kiss", který nahrála společně se skotským deejayem Calvinem Harrisem a dvojice s ním ovládla desítky hitparád po celém světě. 26. května stejného roku pak vystoupila u příležitosti finále Ligy mistrů UEFA 2017/2018 v ukrajinském Kyjevě. Během její show se k ní přidal Sean Paul, se kterým odehrála jejich společný hit "No Lie".

Ve zbytku roku 2018 jsme ji mohli slyšet v písni "If Only" od italského zpěváka Andrea Bocelliho a songu "Electricity" britsko-amerického hudebního dua Silk City. V říjnu pak navíc vydala speciální edici svého prvního alba s podtitulem "Complete Edition" obsahující tři nové songy. Po boku DJ Martina Garrixe vystoupila na Singapore Grand Prix konaném 16. září 2018. Zároveň oznámila přípravu druhého studiového alba, jenž by mělo být ovlivněno tvorbou interpretů jako Prince nebo hip-hopového dua Outkast.

Turné
Převážně v průběhu ledna 2016 se uskutečnilo Duino neoficiální koncertní turné nazvané 2016 UK Tour, během kterého odehrála 7 koncertů na území Velké Británie. V druhé polovině stejného roku se vydala na své první oficiální turné Hotter Than Hell Tour, se kterým zamířila již i mimo svoji domovinu a koncertu se tak dočkali němečtí, italští, dánští, belgičtí a irští fanoušci.

24. února 2017 zahájila první zámořské turné US and Europe Tour, v rámci kterého odehrála 15 koncertů v Severní Americe a šest v Evropě. Třetí oficiální turné už mělo jasný cíl, propagaci Duina prvního studiového alba. Pod názvem The Self-Titled Tour odstartovalo 5. října 2017 v anglickém Brightonu.

V letech 2017 až 2018 byla předskokankou havajského rodáka Bruna Marse během jeho turné 24K Magic World Tour, a také se objevila na některých koncertech skupiny Coldplay u příležitosti jejich A Head Full of Dreams Tour.

Vztahy
Od roku 2015 chodí s britským šéfkuchařem a modelem Isaacem Carewem.

Věk: 26
Narození: 22. 8. 1995 , Londýn, Anglie, Velká Británie
Znamení: lev  

45 se líbí, 22 se nelíbí