Duane Eddy

Významný americký kytarista poč. 60. let s vlastním osobitým stylem nazývaným “twangy”. Hudební vlivy: country, R&R a The Shadows. Převážnou část jeho repertoáru tvořily instrumentální skladby.

Narodil se v r. 1938 ve státě New York, ale od teenagerského věku žije v Arizoně. Tam vede vlastní studiovou skupinu The Rebels, s níž v r. 1958 pořizuje první nahrávky. V létě tohoto roku má velký hit Rebel Rouser. (V té době Rebels tvoří: Al Casey - g, p, Buddy Wheeler - bg, Donnie Owens - g, a Corky Casey - g).

V r. 1959 sklízí úspěch albový debut i další singly - Yep! a Forty Miles Of Bad Road. Rok poté se Eddy soustřeďuje na anglické publikum a má i další hity - Bonnie Come Back a melodii z filmu Because They´re Young (v něm se i sám objevil). Ještě počátkem 60. let má úspěšné nahrávky, ale později se začíná vytrácet z předních míst hitparád. Soustřeďuje se pak na studiovou a producentskou práci.

Do hitparád se vrací v r. 1975 skladbou Play Me Like You Play Your Guitar. Comebackové koncertní turné absolvuje v r. 1983. V roce 1986 se podílí na coververzi vlastní skladby Peter Gunn v podání Art Of Noise (oceněno Grammy). Album Duane Eddy - His Twangy Guitar And Rebels produkoval Jeff Lynne a podíleli se na něm i Paul McCartney, George Harrison a Ry Cooder.

Věk: 81
Narození: 26. 4. 1938 , Corning, New York, USA
Znamení: býk  

4 se líbí, 0 se nelíbí