Eden Hazard je fotbalový záložník hrající v anglickém klubu Chelsea FC a belgické reprezentaci. Vyniká svou kreativitou, rychlostí a technikou. Fotbaloví odborníci jej považují za velmi nadějného hráče.Jeho mladším bratrem je fotbalista Thorgan...

Jeho mladším bratrem je fotbalista Thorgan Hazard.

Klubová kariéra
Lille OSC

Za mládežnický tým Lille hrál od roku 2005. Svůj první start za první tým Lille Lille OSC si odbyl Eden jako střídající hráč 16. listopadu 2007 v přátelském zápase proti FC Bruggy. Na základě dobrého výkonu si vysloužil zahrnutí v nominaci na další ligový zápas a v něm se také dostal na hřiště jako střídající hráč, bylo to 24. listopadu proti AS Nancy. 20. září 2008 se jako střídající hráč v ligovém zápase proti AJ Auxerre zapsal poprvé na listinu střelců, když vyrovnával na 2:2 a stal se tak nejmladším ligovým střelcem klubu. První start za Lille přišel 24. září 2008 v pohárovém zápase proti Montpellier HSC. První ligový start si odbyl v zápase proti AS Saint-Étienne, 15. listopadu 2008.

V ročníku 2010/11 vyhrál s Lille francouzskou ligu i francouzský fotbalový pohár (čili získal s klubem tzv. double) a stal se nejmladším hráčem, který byl zvolen nejlepším hráčem sezóny v Ligue 1. Tuto trofej obhájil i v následující sezóně, ačkoliv Lille neobhájilo titul a stal se prvním hráčem po Portugalci Pauletovi, který dokázal toto ocenění získat ve dvou po sobě jdoucích sezónách. V obou sezónách se také dostal do výběru týmu roku. Dvě sezóny po sobě také dokázal získat trofej pro mladého hráče roku v Ligue 1 a stal se nejprve prvním nefrancouzským hráčem, který tuto trofej získal a o sezónu později prvním hráčem, který ji získal dvakrát.

V roce 2011 získal cenu Bravo a skončil na třetím místě v anketě Golden Boy za vítězným Mario Götzem a druhým Thiago Alcântarou.

20. května 2012 nastoupil ke svému poslednímu utkání v dresu Lille a podílel se hattrickem (prvním ve své kariéře) na vítězství 4:1 proti AS Nancy, klubu, proti němuž si připsal svůj debut v první lize.

Chelsea FC
V květnu 2012 Hazard oznámil přes svůj účet na Twitteru, že podepíše smlouvu s čerstvým vítězem Ligy mistrů Chelsea FC, nicméně kluby Chelsea ani Lille to nepotvrdily. 4. června 2012 Chelsea oficiálně potvrdila na svých stránkách, že souhlasí s podmínkami přestupu stanovené francouzským klubem Lille. Hráč podstoupil vstupní prohlídku, cena za přestup se odhadovala na cca 32 milionů £ (40 milionů €). Eden Hazard se pro klubové stránky vyjádřil takto: „Jsem rád, že jsem konečně zde. (Chelsea FC) je úžasný klub a já se nemohu dočkat startu.“

Sezóna 2012/13
Ve svém prvním oficiálním zápase za Chelsea prohrál s mužstvem proti Manchesteru City v Community Shieldu 2:3, podílel se však na gólu Fernanda Torrese. Při svém debutu v Premier League proti Wiganu již ve 2. minutě asistoval Ivanovičovi a následně byl v 7. minutě faulován v pokutovém území, takže následovala penalta, kterou proměnil Frank Lampard. Hazard byl nakonec vyhlášen hráčem zápasu. První (ligový) zápas na Stamford Bridge odehrál 22. srpna proti Readingu. Opět byl zvolen hráčem zápasu poté, co po faulu na něj Lampard proměnil penaltu a asistoval při gólu Gary Cahilla a Branislava Ivanoviće.

První gól v dresu Chelsea si připsal ve 2. ligovém kole 25. srpna 2012 proti Newcastlu, domácí Chelsea zvítězila 2:0. Hazard zastoupil tradičního exekutora pokutových kopů Franka Lamparda (jenž zůstal pouze na střídačce) a ve 22. minutě proměnil penaltu, upravil stav utkání na průběžných 1:0.

31. srpna 2012 nastoupil v Monaku v základní sestavě Chelsea k utkání o evropský Superpohár proti španělskému Atléticu Madrid, v němž se střetávají vítěz Ligy mistrů (tehdy Chelsea FC) a Evropské ligy (tehdy Atlético Madrid). Hazard odehrál celý zápas, ale porážce 1:4 zabránit nedokázal.

Dne 27. října 2012 v ligovém utkání (9. kolo) byl u domácí prohry Chelsea 2:3 proti Manchesteru United. Rozhodčí přísně udělili dvě červené karty, obránci Branislavu Ivanovićovi a útočníkovi Fernandu Torresovi, navíc uznali rozdílový gól z ofsajdu, který vstřelil Javier Hernández Balcázar. Chelsea tak poprvé prohrála v sezoně 2012/13 v lize. Duel Chelsea-Manchester United se vzápětí opakoval 31. října, tyto týmy se potkaly v zápase anglického ligového poháru (Capital One Cup), kde Chelsea v atraktivním utkání Manchesteru ligovou prohru oplatila, i když dlouhou dobu pouze dotahovala soupeře. Hazard v 93. minutě srovnával z pokutového kopu na 3:3, zápas tak dospěl do prodloužení. Skončil výhrou Chelsea 5:4, která se po vyřazení Manchesteru United ve čtvrtfinále utkala s Leedsem United. 16. ledna 2013 přispěl jedním gólem v Premier League k remíze 2:2 se Southamptonem, když ve 45. minutě zvyšoval na průběžných 2:0. Ve 30. kole se podílel svým gólem na vítězství 2:0 nad domácím West Hamem United, Chelsea se zároveň posunula na třetí místo před Tottenham.

Do jarního šestnáctifinále Evropské ligy 2012/13 byl Chelsea přilosován český klub AC Sparta Praha, Hazard nastoupil 14. února 2013 v Praze v základní sestavě, anglický celek zvítězil 1:0 gólem mladého brazilského fotbalisty Oscara. O týden později se představil v odvetě na Stamford Bridge, Sparta dlouho vedla 1:0, ale Hazard ve druhé minutě nastaveného času obehrál dva bránící hráče a tvrdou ranou do šibenice zařídil vyrovnání na 1:1. Chelsea vyřadila Spartu z Evropské ligy a přes rumunskou Steauu Bukurešť a ruský FC Rubin Kazaň postoupila do semifinále soutěže. 15. května 2013 získala Chelsea titul v Evropské lize po vítězství 2:1 ve finále nad Benfikou Lisabon, Hazard v zápase kvůli zranění nenastoupil.

V závěru sezóny byl zařazen do Jedenáctky roku Premier League (Premier League Team of the Year) 2012/13.

Sezóna 2013/14
8. února 2014 vstřelil svůj první hattrick za londýnský klub v utkání proti Newcastle United FC, Chelsea zvítězila 3:0 a poskočila na první místo ligové tabulky. Hazard se stal zároveň nejmladším hráčem Chelsea, který třikrát skóroval v jednom utkání Premier League. Potvrdil tak i své dosavadní postavení nejlepšího střelce klubu sezóny 2013/14.
Sezóna 2014/15
3. května 2015 tři kola před koncem sezóny 2014/15 získal s Chelsea ligový titul, v téže sezóně vyhrál i Football League Cup. V této sezóně se stal nejlepším hráčem Premier League podle sportovních novinářů (FWA Footballer of the Year) i podle fotbalistů (PFA Footballer of the Year).

Sezóna 2015/16
První polovinu sezóny se Eden střelecky i herně trápil. Svůj první gól vstřelil až 31. ledna 2016 ve třetím kole FA Cupu proti MK Dons. Proměněnou penaltou navýšil skóre na 4:1 pro Chelsea (5:1, postup do dalšího kola). Byl to jeho první gól v dresu Blues od 3. května 2015. 2. května 2016, ve 32. kole Premier League, v zápase proti Tottenhamu rozhodl vyrovnávacím gólem na 2:2 o výhře Leicesteru City v Premier League.

Reprezentační kariéra
Mládežnické výběry
Eden Hazard hrál v různých belgických mládežnických výběrech, např. v U-17 nebo U-19. V dresu belgické reprezentace do 17 let nastoupil k 17 zápasům. Na evropském šampionátu do 17 let, který pořádala Belgie, skóroval Hazard z pokutového kopu proti Nizozemí a přispěl tak k remíze 2:2. Během šampionátu mladý hráč zapůsobil na média a experty, v Belgii jej začali přirovnávat k místní fotbalové legendě Enzu Scifovi. Belgie vypadla v semifinále turnaje se Španělskem, když prohrála 7:6 na pokutové kopy. Byla blízko postupu, vedla vlastním gólem Davida Rochela, nicméně útočník FC Barcelony Bojan Krkić vyrovnal a poslal zápas do prodloužení.

Díky umístění na 3. příčce v tomto turnaji se Belgie kvalifikovala na světový šampionát hráčů do 17 let v roce 2007 v Jižní Koreji. Hazard nastoupil ve všech 3 zápasech skupinové fáze (postupně prohra 2:4 s Tuniskem, výhra 1:0 nad Tádžikistánem a prohra 0:2 s USA), v níž Belgie obsadila se 3 body nepostupovou čtvrtou příčku.

Od října 2007 se začal objevovat v belgické reprezentaci do 19 let.

A-mužstvo
Ačkoli byl Eden Hazard stále ve věku, kdy mohl hrát za mládežnické reprezentace, 18. listopadu 2008 byl povolán trenérem René Vandereyckenem do A mužstva pro zápas s Lucemburskem. Ještě předtím byl osloven zástupci Francouzské fotbalové federace, zda by nepřijal dres francouzské reprezentace (splňoval patřičné podmínky). Hazard odmítl.

Proti Lucembursku 19. listopadu 2008 si Hazard odbyl svůj reprezentační debut v dospělých, v 67. minutě vystřídal Wesley Soncka. Utkání skončilo remízou 1:1. Tímto startem se stal osmým nejmladším hráčem ve fotbalové historii své země (ve věku 17 let a 316 dní).

12. srpna 2009 (po třech zápasech v řadě za reprezentaci, v nichž se dostal na hřiště vždy jako střídající hráč) nastoupil pod trenérem Franky Vercauterenem k utkání proti České republice v základu, Belgie zápas na hřišti soupeře prohrála 1:3. V následujícím reprezentačním zápase 5. září 2009 v kvalifikaci na MS 2010 proti domácímu Španělsku byl u prohry 0:5. Hazarda střídal na hřišti v 58. minutě Kevin Mirallas. Belgie se neprobojovala na závěrečný turnaj, skončila až čtvrtá ve své kvalifikační skupině. V belgické reprezentaci Vercauterena nahradil Dick Advocaat, pod nímž Eden Hazard začal pravidelně nastupovat v základní sestavě. 14. listopadu 2009 odehrál celé utkání proti Maďarsku a přihrál na 2 góly, Belgie vyhrála 3:0.

6. února 2013 nastoupil v Bruggách proti hostujícímu Slovensku, Hazard se prosadil v 10. minutě gólem z pokutového kopu. Belgie zvítězila 2:1 gólem Driese Mertense z 90. minuty. 22. března 2013 nastoupil v kvalifikačním zápase ve Skopje proti domácí Makedonii, který skončil vítězstvím Belgie 2:0. Hazard vstřelil v 62. minutě druhý gól z pokutového kopu. Proti Makedonii se prosadil i v domácí odvetě 26. března, kdy svým gólem (tentokrát ze hry) zařídil vítězství Belgie 1:0.

Trenér Marc Wilmots jej vzal na Mistrovství světa 2014 v Brazílii, kam Belgie suverénně postoupila z prvního místa evropské kvalifikační skupiny A. V prvním utkání Belgie v základní skupině H proti Alžírsku přihrál míč do čisté šance Driesi Mertensovi, který dokonal belgický obrat na konečných 2:1. Ve druhém zápase proti Rusku (1:0) přihrál v 88. minutě na vítězný gól Divocku Origimu, jeho trefa mužstvu zajistila další tři body a jistotu osmifinále. Se šampionátem se Belgie rozloučila čtvrtfinálovou porážkou 0:1 s Argentinou.