Elmar Klos

Elmar Klos byl významným českým filmovým režisérem,scénáristou, dramaturgem, pedagogem a filmovým manažerem; jde o výraznou osobnost nejen české ale i světové kinematografie.

Začínal už v pionýrské éře němého filmu, kde se postupně seznámil prakticky se všemi filmovými profesemi a zahrál si i několik epizodních roliček. Od roku 1934 působil ve Zlíně-Kudlově u Baťovy reklamní filmové firmy Baťa. Za nacistické okupace se také zasloužil o to, že zde začaly pracovat další významné osobnosti českého filmu jako byla Hermína Týrlová a Karel Zeman. Po válce se stal (spolu s dalšími lidmi) jedním z hlavních organizátorů znárodňování československého filmu.

Zasloužil se také o to, že do Prahy přišel slovenský režisér Ján Kadár, který se stal na 17 let jeho nejbližsším spolupracovníkem. Natočili spolu celkem osm filmů, největšího úspěchu a ohlasu doznal film Obchod na korze z roku 1965, který získal o rok později ocenění Oscar za nejlepší cizojazyčný film. Tato jejich vzájemně velmi plodná spolupráce byla přerušena až příchodem normalizace v roce 1969, neboť Ján Kadár emigroval do USA. Elmar Klos byl politicky perzekvován a vyhozen jak z FAMU tak i od Československého státního filmu.

Narození: 26. 1. 1910 , Brno, Rakousko-Uhersko
Úmrtí: 19. 7. 1993  ve věku 83 let, Praha, Česká republika †
Znamení: vodnář  

3 se líbí, 1 se nelíbí