Elvis Costello

Významný představitel britské new wave, zpěvák, kytarista, skladatel a producent, vl. jm. Declan Patrick Aloysius McManus (nar. 1955). Významným momentem v jeho tvorbě je i společenská kritika a osobitá “antihvězdnost”. Hudebně byl též ovlivněn 50. a 60. léty, pub rockem, ska, reggae atd.
Pochází z Londýna (irského původu), ale muzikantskou kariéru začíná v letech 1971 - 75 v liverpoolských klubech pod jménem D.P. Costello. V r. 1976 vede countryrockovou sk. Flip City. Na jeho debutovém albu, už pod jménem Elvis Costello, ho doprovází americká skupina Clover. Deska si vede dobře a Costello zároveň začíná hrát s novou skupinou Attractions.

Úspěšné jsou i jeho následná alba This Year´s Mod, Armed For, Get Happy! a s drobnými vyjímkami se dobře prodávají i další desky v průběhu 80. let. Největším britským hitem byla v r. 1979 píseň Oliver´s Army. V r. 1983 vydává na vlastní značce Imp jeden singl pod jménem The Imposter. Podobně v r. 1985 nahrává singl s T-Bone Burnettem pod názvem The Coward Brothers. V r. 1989 vystupuje Costello pro změnu pod názvem A Mouth Of Sundays. Dalším pseudonymy byly Napoleon Dynamite a Emotional Toothpaste.

Už od r. 1979 se zabývá i producentskou prací (m.j. Specials, Pogues, R. Wyatt, Squeeze, W. James). Zajímavá byla i jeho spolupráce s Paulem McCartneyem (od r. 1987). Costello je vysoce ceněn jako skladatel a nemálo hvězd pop music přebíralo jeho písně. Odvážný muzikantský pokus spolupráce s Brodsky Quartet v r. 1993 byl komerčně neúspěšný. Psal též hudbu pro film a v několika rolích se sám objevil. V r. 1999 dostal cenu Grammy za společný projekt s Burtem Bacharachem.

Věk: 66
Narození: 25. 8. 1954 , Londýn, Anglie, Velká Británie
Znamení: panna  
Výška: 178 cm

7 se líbí, 2 se nelíbí