Ferdinand Havlík

Když se řekne jazz a swing, vybaví se člověku jméno Ferdinand Havlík. A s ním jeho orchestr. Řekne-li se Orchestr Ferdinanda Havlíka, nutně musí následovat Semafor.

Fenomenální český klarinetista, skladatel a kapelník spolu se svým slavným orchestrem bude tentokrát protagonistou pořadu Jazz klub 2001, který na své obrazovce reprízuje Česká televize.

Původně začínal jako houslista, pak mu ale učaroval klarinet a altsaxofon, s nímž působil v orchestrech J. A. Šubrta, A. Kavky, Z. Bartáka a J. Procházky.

V roce 1958 přišla nabídka z hotelu Jalta a Ferdinand Havlík se jí chopil - pro tamní vinárnu sestavil vlastní jazzové kvinteto. Očekávaný komerční úspěch se však nedostavil. Dnes lze s jistotou konstatovat, že naštěstí.

Následovalo totiž angažmá v nově vznikajícím divadle Semafor, kde posléze Ferdinand Havlík aranžoval a interpretoval takřka všechny písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého a zároveň doprovázel i dlouhou řadu zpěváků. Vedle toho vydával sólové desky se svým orchestrem, které Supraphon distribuoval zpravidla i pro vývoz do zahraničí (např. album Portrét Ferdinanda Havlíka).

Sám vystupoval jako hudebník a herec v mnoha inscenacích Semaforu. Se svýmn orchestrem zde uváděl i vlastní koncertní pořady (Dvacet, Koncert). Po smrti Jiřího Šlitra se stal hlavním skladatelem Semaforu a nesmazatelně se tak zapsal do jeho dějin. Připomeňme si například inscenace Básníci a sedláci, Čarodějky, Kytice, Ten pes je váš či Zuzana v lázni. V divadle zůstal do roku 1995, posledním představením, které kompletně opatřil hudbou byl Víkend s Krauzovou, ale i poté se tam občas jako host vracel.

Vedle Semaforu se však věnoval také svému vlastnímu Swing Bandu, který založil v roce 1977. Goodmanovský velkokapelový swing i česká tvorba třicátých let se staly parketou, která Ferdinandovi Havlíkovi sedí nejlépe.

Dokonalé instrumentální provedení, jazzové standardy a s nimi spojená nostalgie "starých dobrých časů". Takový je tentokrát televizní Jazz club.
Ferdinand Havlík je velice dobrý a uznávaný Jazzový,Swingový klarinetista popř. saxofonista,který hraje s orchestrem.Jeho známá skladba je Swing Cardas,která je psaná pro dva klarinety. Ve skladbě se prolínají krásná dueta klarinetů v doprovodu dechového orchestru Swing Band Ferdinanda Havlíka.

Věk: 91
Narození: 17. 6. 1928 , Brno, Československo [nyní Česká republika]
Znamení: blíženci  

152 se líbí, 0 se nelíbí