Georgi Kalojančev

Je synem mlékaře. Už jako gymnazista vynikal hereckým talentem.

Roku 1952 ukončil studia herectví na Divadelním institutu v Sofii a nastoupil angažmá do Národního divadla. Po pěti sezonách přešel do Divadla satiry, na jehož scéně debutoval v Majakovského hře Sprcha a brzy se stal protagonistou souboru.

Ve filmu na sebe upozornil hned svou první, byť epizodní rolí veselého cikána Saly v budovatelském dramatu Jitro nad řekou (r. A. Marinovič a S. Srčadžiev). Popularitu mu přinesly zejména komické úlohy, v nichž rozvíjel svůj smysl pro jemný humor. Prosadil se však také jako výrazný charakterní herec, což povrdil mj. v postavě renesančního myslitele Giordana Bruna v italském historicko-životopisném dramatu Galileo Galilei (r. L. Cavaniová).

Polohy lyrické se satirickými, dramatické s groteskními až tragikomickými se mu nejlépe podařilo spojit u hrdinů, které ztělesňoval ve filmech Rangela Valčanova: inspektor vyšetřující vraždu v kriminálním snímku Inspektor a noc, ředitel nápravného ústavu Kondov v sociálně kritické studii Vlčice, nejslavnější antický bajkař v životopisné fantazii Ezop a starý bača Deňo v absurdní komedii Kampak jdete?

Za svůj výkon ve filmu Inspektor a noc byl oceněn na národním festivalu ve Varně 1964.

Je laureátem Dimitrovovy ceny a 1963 mu byl udělen titul národní umělec.

Narození: 13. 1. 1925 , Burgas, Bulharsko
Úmrtí: 18. 12. 2012  ve věku 87 let, Sofia, Bulharsko †
Znamení: kozoroh  

0 se líbí, 0 se nelíbí