Americká zpěvačka, herečka a textařka Gwen Stefani se narodila 3. října 1969 v kalifornském městě Fullerton. Zatímco otec Dennis Stefani je americko-italského původu a pracoval jako obchodní ředitel v nadnárodním koncernu Yamaha, matka Patti...

Životopis

Americká zpěvačka, herečka a textařka Gwen Stefani se narodila 3. října 1969 v kalifornském městě Fullerton. Zatímco otec Dennis Stefani je americko-italského původu a pracoval jako obchodní ředitel v nadnárodním koncernu Yamaha, matka Patti pracovala jako účetní a později se stala ženou v domácnosti.

Společně s rodiči a třemi sourozenci vyrůstala v Anaheim, asi tři-sta-tisícovém městě ležícím 60 kilometrů jihovýchodně od Los Angeles. Starší bratr Eric (nar. 1967) se taktéž věnuje hudbě a společně s Gwen jsou zakládajícími členy ska punkové hudební skupiny No Doubt. Navíc byl animátorem celosvětově úspěšného seriálu Simpsonovi. Mladší sestra Jill si žije někde v Los Angeles a narozdíl od svých sourozenců si od šoubyznysu drží odstup a není o ní tedy mnoho známo. Třetím s Gweniných sourozenců je mladší bratr Todd, který je filmovým producentem a zároveň ředitelem produkční společnosti Bruisers Pictures.

Jako dítě poslouchala hudbu tradičních umělců jakými jsou Emmylou Harris či Bob Dylan - rodiče byli totiž velkými fanoušky hudební a folkove klasiky.

Začátky kariéry se skupinou No Doubt
V roce 1986 se Gwenin bratr Eric společně s kamarádem Johnem Spence rozhodl zformovat hudební skupinu, do které si jako doprovodnou zpěvačku vybrali právě Gwen. Spence zde působil jako hlavní zpěvák a Erik jako klávesista. Sehnali také kytaristu, baskytaristu, bubeníka, trumpetistu, saxofonistu a trombonistu. Zkoušky probíhaly v garáži Stefaniho otce a první velké vystoupení bylo plánováno na prosinec 1987, kdy měli koncertovat pro lidi z hudební branže v Roxy Threatre v Západním Hollywoodu. Čtyři dny před Vánocemi 1987 skupinou otřásl šok, leader No Doubt, John Spence, spáchal sebevraždu. Nad osudem celé skupiny se tak stahovala mračna a nebylo jisté co bude dál. Po několika týdenní pauze bylo rozhodnuto, zesnulého Johna na postu hlavního zpěváka nahradí právě Gwen. Ta se tak do čela No Doubt dostala pouhou náhodou.

Období let 1990 a 1991 přineslo smlouvu s hudebním vydavatelstvím Interscope Records, přes které bylo vydáno debutové album nesoucí název skupiny No Doubt. Celkově se prodalo sotva třicet tisíc kusů, což se dalo považovat za komerční neúspěch a Interscope Records odmítli podpořit plánované turné.

Tento neúspěch však skupinu neodradil a ta začala s přípravou dalšího alba. Interscope jim však zasadil další ránu tím, že většinu z představených materiálů neakceptoval. Skupina se tak dala do kupy s producentem Matthewem Wilderem. Na Erika Stefaniho těch změn a nejistot bylo tolik, že se rozhodl No Doubt opustit a v roce 1994 se tak vrátil ke kariéře animátora seriálu Simpsonovi.

Tragical Kingdom jako vstupenka do první ligy
No Doubt vydali 25. března druhé album The Beacon Street Collection nahrané v domácím prostředí - ve vlastním "garážovém" studiu. Poté, co se jim povedlo prodat na sto tisíc kusů si na svoji stranu opět získali Interscope Records. Za jejich podpory tak v říjnu 1995 spatřilo světlo světa průlomové album Tragical Kingdom obsahující hity jako "Don't Speak" či "Just a Girl". První zmíněný se po dobu 16ti týdnů držel na špičce hitparády Billboard Hot 100 Airplay, měřící četnost výskytu v amerických rádiích. Tragic Kingdom se celkem devětkrát vyšplhalo na první příčku prestižního žebříčku nejprodávanějších hudebních desek na území USA, Billboard 200. Po celém světě se prodalo více než 16 milionů nosičů což jej řadí na žebříček nejprodávanějších alb v historii. Na 39. předávání cen Grammy se No Doubt dočkali nominace v kategorii Nejlepší nový umělec (Best New Artist) a samotné album bylo nominováno na Nejlepší rockové album (Best Rock Album). Singl "Don't Speak" byl navíc na 40. ročníku Grammy nominován na Píseň roku (Song of the Year) a Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocals. Díky úspěchu Tragic Kingdom si skóre vylepšilo i debutové album No Doubt - zvýšený zájem vyhnal prodeje z původních třiceti tisíc kusů na asi čtvrt milionu.

Aby však vše nebylo jen zalité sluncem, musíme zmínit i soudní spor mezi Interscope Records a jejich obchodním partnerem Trauma Records. Když se No Doubt zrovna nedařilo, Interscope ji předal do spárů Trauma Records, kam zřejmě odkládal nepříliš úspěšné umělce, se kterými měl smlouvu. Poté, co se skupina stala úspěšnější než se čekalo pak Interscope smlouvu s Trauma Records anuloval. Ti se však nevzdali a z požadavku na odškodnění ve výši 100 milionů dolarů vysoudili alespoň 3 miliony dolarů.

Počiny nového milénia a několika-letá pauza
Čtvrté album Return of Saturn bylo vydáno 11. dubna 2000 pod hlavičkou obou společností, Intersope a Trauma Records. Přestože si špatně nevedlo, ve srovnání s Tragic Kingdom se dá s nadsázkou hovořit spíše o neúspěchu. Na 43. ročníku předávání cen Grammy se mohlo pyšnit nominací v kategorii Nejlepší rockové album (Best Rock Album).

11. prosince 2001 spatřilo světlo světa album Rock Steady, které vrací skupinu na výsluní. Mimo Grammy nominace na Nejlepší vokální popové album (Best Pop Vocal Album) v roce 2003 zabodoval singl "Hey Baby", jenž ovládl kategorii Nejlepší popový vokální výkon dua nebo skupiny (Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocals). Stejné ocenění si pak v následujícím roce vysloužil i další singl z alba, "Underneath It All".

Koncem roku 2003 vydávají kompilační album The Singles 1992-2003, které jak již název napovídá, obsahuje ty největší hity jejich dosavadní kariéry. Následně byla ještě vydána limitovaná edice Boom Box obsahující navíc video dvd. Krátce na to se někteří členové včetně Gwen Stefani vrhli na sólovou dráhu.

Návrat k No Doubt a definitivní ukončení projektu
Skupina No Doubt se dala znovu dohromady v letech 2008 - 2013, kdy kromě koncertování vydali i kompilační album Icon a především pak zbrusu nové studiové album Push and Shove ze září 2012. Po prohlášení z února 2013, při kterém své fanoušky ujistili, že pracují na novinkách a dokonce plánují turné, přišli koncem stejného roku s informací, že jako skupina ukončují činnost. Plány na restart v podobě nového seskupení se nenaplnily. Je pravda, že od té doby skupina odehrála několik koncertů, to však jejich fanoušky příliš nenaplnilo a dle slov Gwen Stefani je osud celého projektu nejistý, představy jednotlivých členů o hudebním zaměření se spíše rozcházejí.

Gwen Stefani na sólové dráze
Sólová kariéra Gwen Stefani se s tou uvnitř No Doubt začala proplétat někdy v roce 2004, kdy vydala své první sólové album Love. Angel. Music. Baby. Sázka na inspiraci v osmdesátých letech byla trefou do černého a album tak Stefani zajistilo šest nominací na cenu Grammy, včetně té na Album roku (Album of the Year).

Po prvních singlech "What You Waiting For?" a "Rich Girl" přišel hip-hopově taneční retro song "Hollaback Girl", se kterým se vyšplhala na první příčku žebříčku Billboard Hot 100 a sesadil tak úspěšný "Candy Shop" rappera 50 Centa a zpěvačky Olivie. Na první příčce se pak držel čtyři po sobě jdoucí týdny. Ze zmíněných šesti Gweniných nominací na Grammy se o dvě postaral právě "Hollaback Girl". Období od 16. října do 21. prosince 2005, se pak neslo ve znamení americko-kanadského turné Harajuku Lovers Tour, z něhož vzniklo i video album Harajuku Lovers Live.

Gwen Stefani toužila po tom, rozšířit pole své působnosti i na filmový průmysl, a proto v roce 2004 neváhala využít příležitosti na ztvárnění role Jean Harlow v cenami ověnčeném snímku Letec (The Aviator), režiséra Martina Scorseseho s Leonardem Dicapriem v hlavní roli. Sám režisér si ji vybral nejen díky tomu, že jeho dcera byla fanynkou skupiny No Doubt, ale také proto, že jej zaujala Gwenina fotka v magazínu Teen Vogue, inspirovaná slavným snímkem Marilyn Monroe.

Trošku jiného žánru se posluchačům dostalo po vydání druhého studiového alba. Pod názvem The Sweet Escape vyšlo 1. prosince 2006 a přineslo spíše elektronicky až tanečně laděné songy určené pro klubovou scénu. To si sice nevedlo tak dobře, jak Gwenin debut ale pro české diváky může být vcelku důležitá píseň "Early Winter", v jejímž videoklipu můžeme rozpoznat i některé z pražských lokací. Praze se tentokrát nevyhnulo ani turné The Sweet Escape Tour, se kterým zpěvačka narozdíl od předchozího navštívila téměř celý svět. Pražský koncert se uskutečnil 20. října v Sazka Aréně.

Po skončení turné o sobě, jak již bylo zmíněno, dala znovu vědět skupina No Doubt a Gwen v roce 2011 prohlásila, že již nemá žádné další plány na sólovou dráhu. Jakmile v roce 2013 skupina No Doubt ukončila svoji činnost, Stefani se vrhla na různé hudební spolupráce a vyzkoušela si i roli kaučky v sedmé sérii americké verze pěvecké soutěže The Voice. Ta je českým divákům známa pod názvem Hlas Česko Slovenska. Na pozici kaučky tak nahradila tehdy těhotnou Christinu Aguileru.

Když zpěvačka v říjnu 2014 vydala sólovku "Baby Don't Lie", nejeden fanoušek zajásal, schylovalo se totiž k velkému sólovému comebacku. Ani s “Baby Don't Lie” a ani s následně vydaným songem “Spark the Fire” však díru do světa neudělala. Songy dokonce stáhla i z připravovaného třetího studiového alba.

Společně s Pharrellem Williamsem, se kterým poslední dobou vcelku dost spolupracuje, nahrála píseň "Shine" a výsledkem její první spolupráce s rapovou superstar Eminemem je pak píseň "Kings Never Die". Zatímco první zmíněná je součástí soundtracku k rodinné fantasy komedii Paddington (rež. Paul King), druhou můžeme znát ze soundtracku ke sportovnímu dramatu Bojovník (Southpaw, rež. Antoine Fuqua).

Prvním oficiálním singlem z připravovaného alba je nakonec píseň "Used to Love You" vydaná 20. října 2015. Premiérově ji odehrála už o tři dny dříve na svém newyorském koncertě uspořádaném společností MasterCard.

Dlouho očekávané třetí studiové album Gwen Stefani, spatřilo světlo světa 18. března 2016 pod názvem This Is What the Truth Feels Like. Ihned po vydání se dostalo na první příčku amerického žebříčku prodejnosti Billboard 200 a z tohoto pohledu se stalo Gweninou nejúspěšnější sólovkou. Paradoxem však je, že co se počtu prodaných kusů týče, z jejich sólových alb dopadlo nejhůře. Prostě v době vydání neměl žádný jiný interpret na pultech extra výrazný počin.

Každé pořádné album by po vydání mělo být doplněno koncertní šňůrou. Propagaci This Is What the Truth Feels Like si proto zajistila stejnojmenným turné konaným v období od listopadu do října 2016. Tentokrát šlo až na dvě kanadské výjimky o čistě americké tour.

Přibližně ve stejnou dobu si Gwen Stefani vyzkoušela i práci v dabingu, když propůjčila svůj hlas postavě deejayky Suki v animáku Trollové (Trolls, rež. Mike Mitchell a Walt Dohrn), pro jehož soundtrack nahrála i některé songy.

Stefani zjevně nelenila ani v roce 2017, v říjnu totiž vydala své čtvrté a zároveň první vánočně laděné album, You Make It Feel Like Christmas. Z pohledu Gweniných úspěchů šlo o podprůměrný počin, se kterým své fanoušky příliš neoslovila. K propagaci alba tentokrát využila televizní speciál stanice NBC s názvem Gwen Stefani's You Make It Feel Like Christmas. Deska se v následujícím roce dočkala vydání speciální edice obsahující mimo jiné píseň "Secret Santa".

V období od června 2018 až po květen 2020 má v las-vegasském Zappos Theater tzv. koncertní rezidenci s názvem Just a Girl: Las Vegas. Koncertní rezidence se od klasického turné liší tím, že se všechny koncerty odehrávají vždy na stejném místě. Typická je právě pro téměř sedm kilometrů dlouhý bulvár Las Vegas Strip.

Na podzim roku 2019 se vrátila do role kaučky v 17. sérii americké show The Voice, kde tentokrát nahradila leadera pop rockové hudební skupiny Maroon 5, Adama Levineho.

V 18. sérii byl na její pozici kaučky posazen Nick Jonas, ale v 19. se Gwen opět do porotcovského křesla vrátila. A slavila velký úspěch, celou show vyhrál její svěřenec Carter Rubin, což bylo za dobu jejího koučování vůbec poprvé.

V prosinci 2019 vydala společně s country zpěvákem Blakem Sheltonem song "Nobody but You", který byl součástí Sheltonova kompilačního alba Fully Loaded: God's Country. Dvojice spolupracovala i během roku 2020, jejich červnový singl "Happy Anywhere" byl inspirován pandemií kolem onemocnění COVID-19.

V tomto roce se podílela na Mark Ronsonově remixu písně "Physical" od Dua Lipy a vydala cover vánočně laděný song "Sleigh Ride". Ten byl součástí nové edice Gwenina alba You Make It Feel Like Christmas. V prosinci 2020 spatřil světlo světa song "Let Me Reintroduce Myself" a o měsíc později, přesně na Nový rok 2021 pak jeho videoklip.

Vztahy
Gwen Stefani začala chodit s Tony Kanalem někdy v roce 1987, tedy krátce poté, co se jako basista přidal k No Doubt. Svůj vztah museli držet pod pokličkou kvůli nepsanému pravidlu No Doubt - to říkalo, že nikdo ze členů skupiny nebude s Gwen chodit. Jejich vztah vydržel do roku 1994. Tou dobou to začalo díky odchodu Erika Stefaniho skřípat i ve skupině.

V prosinci 1995 se seznámila s Gavinem Rossdalem, leaderem londýnské rockové skupiny Bush. Dvojice se vzala 14. září 2002 a postupně se jim narodili tři synové. Vztah se nakonec v srpnu 2015 rozpadl. O dva měsíce později se Gwen dala do kupy s country zpěvákem Blakem Sheltonem, se kterým se seznámila během pěvecké show The Voice v roce 2014.

Děti
Jak již bylo zmíněno, se svým bývalým manželem Gavinem Rossdalem má Gwen tři syny. Nejstarší Kingston (nar. 26. května 2006) po ní bezpochyby zdědil lásku k hudbě a módě. Již v pěti letech na sebe upozornil umístěním v žebříčku 30 nejstylovějších "mužů" Hollywoodu, vydávaný pánským měsíčníkem Gentlemen's Quarterly. Věnuje se hře na elektrickou kytaru a je členem hudební skupiny Wild Card.

Druhého Gwenina syna Zumu (nar. 21. srpna 2008) poznáte především podle výrazných brýlí, na kterých si zakládá svůj image. V deseti letech spolupracoval s Gwen právě na kolekci dětských slunečních brýlí nesoucích název Zuma Rock.

Nejmladší syn, Apollo, narozený 28. února 2014 o sobě zatím příliš vědět nedává. Existují však videa, kde jej můžeme slyšet zpívat a zdá se, že něco po své matce určitě podědil.

Zajímavosti
Gwen Stefani byla mezi stovkami umělců, jejichž materiály byly zničeny během požáru ve filmových studiích společnosti Universal Studios v Hollywoodu v roce 2008. Požár kromě modelů ulic New Yorku a některých kulis, poničil také knihovnu s desítkami tisíc videonahrávek a pásek. Dle vedení studií však ke všem zničeným materiálům existují kopie.