Ian Thorpe patří mezi horké kandidáty na zisk nejvíce medailí z olympijských her v Athénách. Asi nikdo nepochybuje, že si z Athén odveze nejcennější kov, otázkou je pouze, kolik zlatých medailí plavec, který překonal již více než dvacet světových...

Ian Thorpe patří mezi horké kandidáty na zisk nejvíce medailí z olympijských her v Athénách. Asi nikdo nepochybuje, že si z Athén odveze nejcennější kov, otázkou je pouze, kolik zlatých medailí plavec, který překonal již více než dvacet světových rekordů, získá.

Druhé dítě Kena a Margaret Thorpových přišlo na svět 13. října 1982. Jako malý Ian koketoval s atletikou, rugby, kriketem a fotbalem, plavecké nadšení jeho o tři roky starší sestry ho však v osmi letech přivedlo do bazénu. Vzhledem k alergii na chlór musel Ian zpočátku plavat s hlavou nad vodou, časem si však jeho organismus na chlór zvykl.

Ve třinácti letech nastoupil na australském juniorském šampionátu a dokázal zvítězit ve všech stylech na jakékoli vzdálenosti nižší než 200 metrů včetně. Takového talentu si nemohli nepovšimnout trenéři dospělé australské reprezentace, a tak se Ian ve čtrnácti letech stal nejmladším australským reprezentačním plavcem všech dob. Hned na Pacifických hrách v roce 1997 v japonské Fukuoce získal dvě stříbrné medaile.

O rok později se konalo mistrovství světa v australském Perthu. Domácí publikum dotlačilo Iana k vítězství v závodě 400 metrů volným stylem. Thorpe se tak stal nejmladším plaveckým mistrem světa všech dob. Druhou zlatou si navíc připsal ve štafetě na 4 x 200 metrů.

Na hrách Commonwealthu v létě 1998 získal Ian již čtyři zlaté, trápil ho však osud blízkého přítele Michaela Williamse, který ve stejné době zápasil s rakovinou. O rok později překonal na Pacifických hrách v Sydney čtyři světové rekordy a prémii 25.000 dolarů, kterou získal za první překonání rekordu na stadionu později využitém při olympijských hrách, věnoval na charitu – na výzkum rakoviny.

Při olympijských hrách v Sydney v roce 2000 již Ianovi nikdo neřekl jinak než „Torpédo“. Očekávalo se od něj mnoho, nakonec získal jedinou individuální zlatou medaili na trati 400 metrů volným způsobem. Přidal k ní další dvě medaile ze štafet, z nichž ta na trati 4 x 100 metrů patřila k nejkrásnějším plaveckým závodům historie. Ian přidal další dvě stříbra a zakončil tak hry se ziskem pěti medailí.

Nejdominantnější postavení však získal až následujícího roku na mistrovství světa ve Fukuoce, kde získal šest zlatých a překonal další čtyři světové rekordy. Stejný počet zlatých získal i na hrách Commonwealthu v Manchesteru a Pacifických hrách v Jokohamě téhož roku. Na mistrovství světa v Barceloně se však musel uskromnit, když získal „pouze“ tři zlaté medaile – 200 a 400 metrů volný způsob a štafeta 4 x 200 metrů. Vítězstvím na čtyřistametrové trati se však stal prvním plavcem historie, který dokázal vyhrát ve stejné disciplíně na třech šampionátech po sobě.

I proto měla být australská kvalifikace na olympiádu v Athénách na čtyřistametrové trati formalitou. Thorpovi se však podařilo takřka nemožné. Neudržel rovnováhu a podivným způsobem přepadl ze startovacího bloku do vody. Následovala diskvalifikace. Naštěstí pro něj mu krajan Craig Stevens přenechal svoje místo v nominaci na čtyřstovku.

Krátce před Athénami pobouřil celý sportovní svět tím, že prohlásil, že si je vědom toho, že plave proti sportovcům, kteří dopují. Sice se později omluvil, nicméně vztahy s plaveckou federací si rozházel.

Ianova nejoblíbenější zpěvačka je australská kráska Kylie Minogue, jinak poslouchá též Red Hot Chilli Peppers, Offspring či Nellyho. V televizi kouká nejraději na seriály „Přátelé“ a „Simpsonovi“.