Israel Kamakawiwo'ole

Izrael Kamakawiwo'ole (20. května 1959 – 26. června 1997) byl havajský hudebník, a synovec konferenciéra Moea Kealea.

Narodil na ostrově O'ahu v porodnici Kuakini, matce Evangeline Leinani Kamakawiwo'ole a otci Henry Kaleialoha Naniwa. Hudbě se začal věnovat se svým bratrem Skippym ve věku 11ti let. Tehdy měl za své velké vzory místní Havajské muzikanty jako Peter Moon, Palani Vaughn, a Don Ho.

Ve věku 15ti let, se odstěhovali do Mākaha, kde v roce 1976 spolu se svým bratrem založili kapelu Mākaha Sons of Ni‘ihau. V následujících letech se proslavili po celé Hawaii a jiných nedalekých ostrovech. Za tu dobu vydali celkem 10 úspěšných alb.

V roce 1982 zemřel Izův bratr Skippy na infarkt… V témže roce se Iz oženil ze svou dětskou láskou Marlene a brzy měli dceru, které dali jméno Ceslieanne "Wehi". V roce 1990 IZ vydal své první sólové album Ka’ano’i … díky kterému vyhrál cenu od Hawai'i Academy of Recording Arts (HARA) za nejlepší album roku a cenu nejlepší zpěvák roku. Album Facing Future vydáno v roce 1993 bylo považováno za nejlepší ze všech a to hlavně díky písním - What a Wonderful World / Somewhere over the rainbow

V roce 1994 byl IZ zvolen za nejlepšího baviče Hawaie.

Poté v roce 1995 vydal E’ Ala‘ E a v roce 1996 In Dis Life.

Iz byl znám jako pravičák a bojovník za svobodu,a obojí dával najevo ve svých písních.

V roce 1997 byl znovu oceněn několika cenami od (HARA)… at the Annual Nā Hōkū Hanohano awards for Male Vocalist of the Year, Favourite Entertainer of the Year, Album of the Year, and Island Contemporary Album of the Year.

To vše, ale sledoval jen ze své postele v nemocnici… Iz trpěl morbidní obezitou, při výšce 188 cm vážil 340 kg. V roce 1997, 27 června, ve 12:18 zemřel na dýchací problémy… bylo mu pouze 38 let. Ten den byla na jeho počest zdvižena Hawaiská vlajka… IZ byl pochován v Capitol building in Honolulu, a byl teprve třetí, kdo měl tu čest…před ním to byl Guvernér John A. Burns a US Senátor Spark Matsunaga.

Jeho pohřbu se zúčastnilo 10 000 lidí. Později byl jeho popel vysypán do oceánu na pláži Mākua Beach.

Albem Facing Future, které bylo vydáno v roce 1993 se proslavil i mimo Havaj. Jeho směs písní z alb Somwhere over the rainbow a What a Wonderful World, byla následně hrána v několika filmech (např: 50x a stále poprvé s písní Somewhere Over the Rainbow), televizních pořadech a reklamních spotech.

Hrál na ukulele a začlenil se i do jiných žánrů, například jazz a reggae, Kamakawiwo'ole měl velký vliv v havajské hudbě během posledních 15 let.

Narození: 20. 5. 1959 , Havajské ostrovy, USA
Úmrtí: 26. 6. 1997  ve věku 38 let †
Znamení: býk  

284 se líbí, 25 se nelíbí