Jan Hukna

herec

Narození:
19. května 1920
Úmrtí:
3. ledna 2007
Upravit profil
Herec Jan Hukna se narodil jako syn hostinské a ševce. V 9 letech mu zemřel otec na srdeční infarkt a o pár měsíců později zesnula i Huknova matka. Malý Jan byl proto poslán na výchovu ke své babičce. Studií na průmyslové škole v Plzni musel pro...

Životopis

Herec Jan Hukna se narodil jako syn hostinské a ševce. V 9 letech mu zemřel otec na srdeční infarkt a o pár měsíců později zesnula i Huknova matka. Malý Jan byl proto poslán na výchovu ke své babičce. Studií na průmyslové škole v Plzni musel pro dostatek financí na dopravu zanechat a tak začal navštěvovat obchodní školu v Praze.

Po odchodu do ciziny zakotvil v americkém New Yorku, kde měl jako herec takový úspěch, že si mohl dovolit koupit vilu s nádherným výhledem na město. Štastné chvíle v Americe dlouho netrvaly a ani klidného důchodu se nedočkal. Úřady mu r. 1997 všechen majetek i peníze zabavily, což ho přinutilo pokusit se o herecký návrat. U diváků však nový úspěch neměl a v žádném divadle jej nechtěli přijmout ani na vedlejší práce. Hukna se tak odstěhoval do pronájmu, který však nedokázal splácet. Když se r. 1999 zúčastnil demonstrace za práva chudých, byl zatčen. Krátce po propuštění na svobodu v r. 2004 sám zorganizoval další protest, za který byl na rok znovu uvězněn.

Těsně před plánovaným odjezdem do rodné vlasti Jan Hukna zemřel ve věku 86 let na srdeční infarkt.

Divadlo:
Přes výslovný zákaz své babičky začal Hukna ve svých 11 letech tajně navštěvovat dětské herecké sdružení a když babička zemřela, založil si r. 1935 vlastní dětský kroužek herectví Perla. Toto sdružení fungovalo jen díky rozsáhlým příspěvkům častých sponzorů. Ve svých 21 letech rodnou vlast opustil a odjel do Anglie, kde se zpočátku živil jako potulný herec. Když ho v r. 1959 uviděl americký režisér John Clark, byl Huknovým talentem natolik nadšen, že jej ihned přijal do divadla Etoile New York. Po nejprve malých divadelních rolích byl Hukna r. 1961 obsazen do hlavní úlohy ve hře Čaroděj. Neustále plné hlediště, kdy lidé museli při představení Čardoějě i stát, ho přivedlo k rozhodnutí malé divadlo opustit. Jeho herecké kroky vedly o rok později do jednoho z největších newyorkských divadel, do Applu, kde Huknu přijali s otevřenou náručí. Zdejší angažmá bylo jeho posledním a tomuto divadlu zůstal věrný až do r. 1989.

Film:
Se zvyšující se oblibou u divadleního publika, začal Hukna působit i v americkém filmu. Popularitu mu přinesla zejména hlavní role ve filmu Bílá noc (1960). Ani další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a Huknovo jméno prot lze najít v titulcích několika filmů.