Jeff Daniels

Vyrůstal jako syn byznysmena v Michiganu. Divadlu se začal věnovat na střední škole. Původně se chtěl stát učitelem, proto studoval anglickou literaturu na Central Michigan University v Mt. Pleasant, kde ho objevil divadelní režisér Marshall Mason a angažoval ho do svého newyorského divadla Circle Repertory Theater. Na Broadwayi se úspěšně uvedl rolí mladého vietnamského veterána Jeda v dramatu Lanforda Wilsona Pátého července.

Později se představil také na mimobroadwayských scénách mj. v Čechovových Třech sestrách, a za svůj výkon v dramatizaci novely Daltona Trumba Johnny si vzal pušku obdržel cenu Obie. Před film. kamerou debutoval menší úlohou policisty O'Donnella ve film. adaptaci románu E. L. Doctorowa Ragtime (r. M. Forman). Výrazně na sebe upozornil hned v následujícím filmu, rodinném melodramatu Cena za něžnost (r. J. L. Brooks), v němž hrál učitele angličtiny Flapa Hortona, za něhož je provdána nevyléčitelně nemocná dcera (Debra Wingerová) hlavní hrdinky (Shirley MacLaineová).

Mezinárodní popularitu mu přinesla dvojrole hollywoodského herce Gila Shepherda, jehož neposlušná film. postava, básník a dobrodruh Tom Baxter, sestoupí ze stříbrného plátna a prožije milostnou romanci s nešťastnou servírkou (Mia Farrowová), ve smutné komedii Purpurová růže z Káhiry (r. W. Allen). Zajímavou kreaci předvedl v postavě úspěšného daňového poradce Charlese Driggse, který z lásky k neznámé lehkomyslné dívce (Melanie Griffithová) zásadně změní svůj život, v milostné komedii Něco divokého (r. J. Demme).

K přehodnocení svých postojů dospěl díky pronásledované aktivistce jednoho z humanistických hnutí (Kelly McGillisová) také agent FBI Cochran, kterého ztělesnil v politicko-kriminálním dramatu Dům na Carroll Street (r. P. Yates). I když ve filmu dokázal mnohostrannost svého talentu, dává přednost jevišti v rámci vlastní divadelní společnosti The Purple Rose, kterou založil 1990 v michiganském Chelsea. Píše také divadelní hry (např. Escanaba in da Moonlight, The Kingdom's Coming a Boomtown).

Autor: Miloš Fikejz

Věk: 65
Narození: 19. 2. 1955 , Athens, Georgie, USA
Znamení: vodnář  
Výška: 191 cm

26 se líbí, 3 se nelíbí