Joe Pesci

Vyrůstal v newyorském Bronxu, kde jeho otec, syn italských přistěhovalců, pracoval jako řidič nákladního auta a barman. Od dětství navštěvoval různé herecké a taneční kurzy, hrál na menších scénách a jako desetiletý vystoupil po boku Connie Francisové v populárním rozhlasovém pořadu Startime Kids. Nedostudoval střední školu, zato objížděl americký venkov s Joyem Dee a jeho jazzovou skupinou The Starlighters, v níž zpíval a hrál na kytaru.

V 60. letech nahrál pod jménem Joe Ritchie písňové album Little Joe Sure Can Sing. Po návratu do New Yorku statoval nebo účinkoval v mimobroadwayských inscenacích, operetách a muzikálech a působil jako komik spolu s Frankem Vincentem v nočních klubech. V pol. 70. let zanechal herectví, odjel do Las Vegas, kde několik let pracoval jako stavební dělník, a poté vedl italskou restauraci v Bronxu.

Na popud herce Roberta De Nira byl obsazen do role Joeyho La Motty, bratra a manažera boxerského šampiona (Robert De Niro), za jejíž ztvárnění v životopisném dramatu Zuřící býk (r. M. Scorsese) byl nominován na Oscara 1980, na Zlatý glóbus 1980 a jako nadějný herec obdržel cenu BAFTA 1981. Díky své menší, robustnější postavě se často uplatňuje v úlohách zlověstných gangsterů, z nichž mu největší popularitu a navíc Oscara 1990 přinesla role psychopatického zabijáka Tommyho De Vita v mafiánské kronice Mafiáni (r. M. Scorsese).

S podobným typem rolí se prosadil rovněž v komediálním žánru, jak o tom svědčí rodinné komedie Sám doma a Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (obě r. Ch. Columbus), v nichž vytvořil postavu Harryho, jednoho ze dvou prostoduchých zlodějů, s nimiž si lehce poradí osmiletý kluk (Macaulay Culkin).

Pozoruhodnou kreaci předvedl v ústřední postavě reportážního fotografa Leona "Berzny" Bernsteina, který vykonává svou profesi s fanatickým zaujetím, v retrodramatu Oko veřejnosti (r. H. Franklin). Vytvořil rovněž titulní postavu zaměstnance soukromé bezpečnostní agentury v komediálním kriminálním TV seriálu Poloviční Nelson. Byl celkem třikrát ženatý, naposledy s mexickou zpěvačkou Marti.

Věk: 79
Narození: 9. 2. 1943 , Newark, New Jersey, USA
Znamení: vodnář  
Výška: 163 cm

54 se líbí, 18 se nelíbí