Jozef Bednárik

Jozef Bednárik je slovenský herec a divadelní režisér. V roce 1970 absolvoval studium herectví na VŠMU v Bratislavě. V letech 1971 - 1981 byl hercem a od roku 1981 režisérem Divadla Andreja Bagara. Je režisérem bývalého, v celém světě známého, Divadla Z ze Zelenče.

Mezi Jozefem inscenovanými tituly zaznamenaly velký ohlas například: Titus Andronikus, Jarní probuzení, Kabaret, Dům Bernardy Alby.

Za inscenaci Fausta a Markétky v opeře Slovenského národního divadla získal cenu kritiky na Edinburském divadelním festivalu. Na úspěch svého Fausta navázal Hoffmanovými povídkami a Donem Quijotem. Dnes jsou na repertoáru bratislavské opery Bednárikovy inscenace Dona Carlose, Dona Giovanniho, Popelky nebo Dcery pluku.

U nás je znám režiemi pro operu a balet Národního divadla. Jeho inscenace opery Romeo a Julie byla na Festivalu hudebního divadla v roce 1995 oceněna tzv. Libuškou jako nejzajímavější operní inscenace. Milovníci muzikálů si oblíbili Draculu, Šumaře na střeše, Rusalku nebo Johanku z Arku.

Zomrel 22.8.2013 v Bratislavskej nemocnici krátko pred 21:00. Príčina bola kardiálne zlyhanie

Narození: 17. 9. 1947 , Zeleneč, Slovensko
Úmrtí: 22. 8. 2013  ve věku 65 let, Bratislava, Slovenská republika, důvod: Prasklý žaludeční vřed †
Znamení: panna  

57 se líbí, 2 se nelíbí