Kevin Kline

Je druhým ze čtyř dětí majitele obchodu s hračkami a gramodeskami. Od dětství vynikal ve hře na klavír a své hudební zájmy rozvíjel v soukromé církevní škole řádu benediktinů. Od 1965 pokračoval ve studiu hudby (klavír, kompozice a dirigování) na Indiana University, ale po dvou semestrech přešel na obor dramatického umění, neboť ho začalo stále víc přitahovat divadlo.

Odbornou hereckou průpravu absolvoval 1968-72 u Johna Housemana v newyorské Juilliard School, kde s dalšími kolegy zformoval divadelní soubor The Acting Company, s nímž pak čtyři roky křižoval různé provinční scény. Po návratu do New Yorku účinkoval v TV mýdlové opeře Search for Tomorrow (1976-77) a uplatnil se na Broadwayi. V roce 1978 na sebe upozornil rolí Bruce Granita, za jejíž ztvárnění v broadwayské inscenaci muzikálu Hala Princeho O dvacátém století obdržel cenu Tony.

Držitelem tohoto ocenění se stal ještě 1980, kdy ho získal za svůj part pirátského vůdce Kinga v operetě Gilberta a Sullivana Piráti z Penzance, v jehož film. verzi (r. W. Leach) si zopakoval tutéž roli. Svou první film. kreaci, za níž byl nominován na Zlatý glóbus 1982 a cenu BAFTA 1982, předvedl v úloze schizofrenního židovského biologa Nathana Landaua, jehož trýznivá láska k polské ženě (Meryl Streepová), psychicky poznamenané někdejším pobytem v koncentračním táboře, končí pro oba milence dobrovolnou smrtí, ve stejnojmenné film. adaptaci románu Williama Styrona Sophiina volba (r. A. J. Pakula).

Jeho film. kariéru výrazně ovlivnila spolupráce s režisérem Lawrencem Kasdanem, v jehož filmech nejrůznějších žánrů vytvořil zcela odlišné typy hrdinů: někdejší revoltující intelektuál Harold Cooper v psychologickém melodramatu o setkání několika bývalých přátel ze studií Velké rozčarování, spravedlivý pistolník Padena ve westernu Silverado, záletnický majitel pizzerie Joey Boca v černé komedii Miluji tě k smrti nebo právník z imigračního úřadu Mack ve smutné komedii Grand Canyon.

Oscarem 1988 byl odměněn jeho výkon ve vedlejší roli přitroublého podvodníčka Otta v kriminální komedii Ryba jménem Wanda (r. Ch. Crichton). Za úlohu domýšlivého TV herce Jeffreye Andersona v parodii na mýdlové opery Soapdish (r. M. Hoffman) byl nominován na Zlatý glóbus 1991, o nějž se neúspěšně ucházel o dva roky později za dvojroli amerického prezidenta a jeho dvojníka v satirické komedii Dave (r. I. Reitman). Ačkoliv mu největší popularitu přinesla práce ve filmu, věnuje se i nadále velmi aktivně divadlu.

V rámci přehlídky New York Shakespeare Festival Josepha Pappa se představil jako protagonista Shakespearových dramat Richard III., Jindřich V. a 1990 dokonce sám režíroval na jevišti mimobroadwayského Public Theatre inscenaci Hamleta, v níž ztělesnil dánského kralevice a svým výkonem si zajistil cenu Obie. Toto představení převedl na TV obrazovku. Od 1989 je jeho manželkou herečka Phoebe Catesová, po jejímž boku se objevil na film. plátně (Miluji tě k smrti a Princezna Caraboo) a s níž má syna (nar. 1991).

Věk: 72
Narození: 24. 10. 1947 , St. Louis, Missouri, USA
Znamení: štír  
Výška: 188 cm

111 se líbí, 2 se nelíbí