Lady Gaga

Stefani Joanne Angelina Germanotta je americká písničkářka a producentka italského původu. Její umělecký pseudonym Lady Gaga vznikl podle názvu skladby skupiny Queen – Radio Ga Ga.

K dubnu 2015 činil celosvětový odhad prodeje 28 milionů singlů a 146 milionů alb, což interpretku řadilo mezi nejlépe prodávající zpěváky všech dob. Časopisy Time a Forbes ji v roce 2010 zařadily mezi 100 nejvlivnějších osobností světa, respektive 100 největších celebrit (na 4. místo). Forbes ji navíc hodnotil jako 7. nejmocnější ženu planety a pro rok 2011 ji označil za nejmocnější ženu planety.

Proslavila se svým debutovým albem The Fame (2008) a singly „Just Dance“ a „Poker Face“. Následující EP The Fame Monster (2009) se setkalo se stejným úspěchem, a to i singly „Bad Romance“, „Telephone“ a „Alejandro“. Druhé album Born This Way (2011) se umísťovalo na vrchu žebříčků po celém světě. Třetí album nese název Artpop (2013) a singly z alba jsou „Applause“ a „Do What U Want“. V roce 2014 vydala album s Tonym Bennettem Cheek to Cheek. V roce 2015 byla zvolena hudebním magazínem Billboard Ženou roku a časopis Rolling Stone ji vyhlásil „umělcem dekády 2010“.

K roku 2015 byla zapsána třinácti výkony v Guinnessově knize rekordů, obdržela šest Cen Grammy , třináct hudebních ocenění MTV a Zlatý Glóbus za roli hraběnky v seriálu American Horror Story: Hotel.

Styl a vlivy
Ovlivnili ji rockoví muzikanti jako David Bowie, Debbie Harry z Blondie či Freddie Mercury z Queen, stejně jako popové ikony 80. a 90. let, Madonna a Michael Jackson. Madonna pro časopis The Rolling Stone řekla, že v ní vidí samu sebe na začátku 80. let, a Lady Gaga na otázku srovnání s Madonnou řekla, že nechce být předvídatelná, ale místo toho provést v popu revoluci – ta poslední byla spuštěna před 25 lety právě Madonnou. Vokálně je přirovnávána ke Gwen Stefani, případně ke Kylie Minogue a vizuálně (když je zrovna blond) k Amy Winehouse či Christině Aguilera. Její oblíbený filosof je Rainer Maria Rilke.

Prohlásila o sobě, že zbožňuje módu, která je pro ní všechno. Lásku k módě a stylu zdědila po své matce, která podle ní byla vždy udržovaná a krásná. Když skládá novou písničku, přemýšlí, co bude mít na pódiu na sobě. Co se módy, vystupování a herecké interpretace týče, bere Lady Gaga inspiraci u Grace Jonesové. Má vlastní produkční tým, zvaný Haus of Gaga, který pro ni připravuje oděv, účesy a kostýmy a propriety na jeviště.

Lady Gaga nazpívala několik hitů jako jsou „Just Dance“, „Poker Face“, „Paparazzi“, „Love Game“, „Bad Romance“, „Telephone“, „Alejandro“, „Born This Way“, „Judas“ a „Marry The Night“ z třetího alba Born This Way, na které je také několik remixů.

Mládí a vzdělání
Narodila se jako Stefani Germanotta první ze dvou dětí Josepha a Cynthia Germanotta, jejichž předkové pocházejí z Itálie. Už ve čtyřech letech se učila hrát na klavír a v jedenácti napsala první klavírní baladu. Ve stejné době nastoupila na římskokatolickou soukromou školu v klášteře Nejsvětějšího Srdce. V necelých čtrnácti letech začala vystupovat v zábavném klubu Open Mike Nights v New Yorku.

Ve věku sedmnácti let nastoupila na New York University's Tisch School of Arts (škola umění). Tam studovala hudbu a zdokonalovala své skladatelské schopnosti. Ze školy odešla, aby se věnovala hudební kariéře.

Tetování
Po těle má celkem osm tetování. Mezi nejznámější patří symbol Peace, který je inspirován známým zpěvákem Johnem Lennonem. Dalším tetováním, kterého si lze všimnout v klipech Bad Romance, Telephone a Alejandro, je nápis v němčině, jenž je vytetován společně s znakem Peace na levé ruce. Tento citát pochází od básníka Rainera Marii Rilkeho. Na zádech má vytetované srdce společně s nápisem Dad in it (Táta je v něm). Důvodem pro toto tetování byla skutečnost, že její otec prodělal vážnou operaci srdce. I v bookletu svého druhého alba The Fame Monster se Lady zmiňuje, že její otec je hrdina a děkuje mu, že ji dokázal ochránit před monstry.

Od bederní části páteře až po část břicha má vytetované růže s houslovým klíčem. Během druhé poloviny turné The Monster Ball / Bál Příšer, kdy navštívila Tokio, si nechala vytetovat dočasné tetování Little Monsters (tak nazývá své fanoušky). Dalším tetováním je jednorožec na levém stehně k albu Born This way. V roce 2012 si nechala vytetovat nápis ARTPOP v azbuce. Tento nápis si dala oproti dalším tetováním na levou paži a je názvem jejího dalšího alba. Skoro hned po tomto tetování si nechala zhotovit kotvu pod levé prso. Po smrti matky jejího dobrého kamaráda Terryho Richardsona si nechala vyholit týl hlavy, kam si později nechala vytetovat anděla a po návštěvě města Rio de Janeiro i jméno toho města "RIO".

Ocenění
-Dosud je držitelkou prestižních 5 cen Grammy, 13 VMA´a, 8 EMA´s a 3 Brit Awards

Život a kariéra:

1986–2004: Dětství
Lady Gaga se narodila v nemocnici Lenox Hill v New Yorku na Manhattanu italsko-americkým rodičům. Její otec Joseph Germanotta podnikal v oblasti internetu v New Jersey a matka Cynthia (rozená Bissett) pracovala v telekomunikacích.

Lady Gaga bydlela s rodiči na Upper West Side na Manhattanu ještě s její o šest let mladší sestrou Natali. Její rodiče tam stále ještě bydlí. Otec Lady Gaga vlastní restauraci Joanne Trattoria nedaleko od Central Parku a její matka Cynthia pracuje v nadaci Born This Way Foundation, kterou založila Lady Gaga. Její sestra Natali spolupracuje s týmem Haus of Gaga. Rodiče ji velmi podporují v její vášni pro hudbu.

Když jí byly čtyři roky, matky ji přihlásila na hodiny klavíru a Stefani velmi brzy dokázala hrát podle sluchu. Dokonce složila svou úplně svoji první píseň, krátký popěvek s názvem "Dollar Bills" (Dolarové účty), inspirovaný skladbou "Money" od Pink Floyd, kterou její tatínek často poslouchal. Ve třinácti letech napsala baladu "To Love Again" (Znovu Milovat). Přibližně ve stejném věku, náhodou, když si v butiku nedaleko svého domova zpívala píseň od Backstreet Boys, ji oslovil majitel a dal ji telefonní číslo. Číslo patřilo strýci majitele butiku, učiteli zpěvu Donu Lawrencovi mezi jehož žáky patí Annie Lennox, Christina Aguilera, Bono, nebo Mick Jagger. Také v tuto dobu ji matka poprvé vzala do klubů, kde začala vystupovat v "open mic nights" - večery s volným přístupem k mikrofonu.

Lady Gaga navštěvovala dívčí soukromou školu Convent of the Sacred Heart na Upper East Side, kde v sedmnácti letech udělala maturitu. Následně začala chodit na New York University's Tisch School of Arts. V sedmnácti letech se zařadila do dvacítky lidí, kteří se dostali v tak velmi mladém věku na tuto školu, kterou navštěvovali například: Woody Allen, Whoopi Goldbergová, Angelina Jolie a další. Lady Gaga na škole navštěvovala přednášky o hudbě a dramatickém umění, historie umění a designu a také chodila na hodiny tance a zpěvu. Gaga se na Tisch School zúčastnila každoroční soutěže talentů Ultra Violet Live, která se pořádala na pomoc místní charitativní organizaci v boji proti rakovině. V soutěži porazila všechny studenty newyorské univerzity. Univerzitu ale předčasně ukončila, aby se mohla naplno věnovat své rozvíjející se kariéře hudební hvězdy.

Její nápaditost se projevila už když chodila do školky. Uměla bavit své rodiče a vrstevníky jako nejstarší kozlík v pohádce Three Billy Goats Gruff (Tři kozlíci). Sama si totiž vyrobila pro kozlíka rohy z alobalu a z věšáku.

2004–2007: Začátky kariéry
V létě 2005 nahrála pár písniček s hip-hopovým zpěvákem Grandmaster Melle Mel pro audio knihu. Začala také zpíval ve skupině Stefani Germanotta Band (SGBand), kterou vytvořila s kamarády z NYU - kytara Calvin Pia, basa Eli Silverman, bubny Alex Beckham a jejich manažerem se stal Frank Frederics. V roce 2005 vydali dvě EP Words a Red and Blue.

V březnu 2006 se seznámila s hudebním producentem Robem Fusarim a skupina vystoupila na Songwriters Hall of Fame Showcase. V červnu 2006 začala chodit s Fusarim, který přirovnal její vokály k Freddiemu Mercurymu, hlavnímu zpěvákovi Queen. A kvůli jejich písničce „Radio Gaga“ vznikla Lady Gaga".

Antonio "L.A" Reid s ní podepsal smlouvu a tak se stala součástí Def Jam. Po třech měsících však byla z nahrávací společnosti propuštěna - k této části jejího života byla později věnována písnička "Marry the Night". V lednu 2007 ukončila vztah s Fusarim. Stala se go-go tanečnicí v St. Jerome's v New Yorku. Setkala se s umělkyní Lady Starlightem a začaly spolu vystupovat. Jejich umělecká vystoupení byla známá jako "Lady Gaga and the Starlight Revue". Dvojice byla pozvaná na hudební festival Lollapalooza. Fusari poslal její písničky svému kamarádovi, producentovi Vincentovi Herbertovi, který jí následně přijal pod svojí nahrávací společnost Streamline Records. Ve společnosti pracovala jako textařka, kde byla najatá Britney Spears, New Kids on the Block, Fergie a Pussycat Dolls. Zpěvák Akon se však všiml jejího kvalitního hlasu a přizval jí k spolupráci na jeho albu. Poté jí připsal pod svojí vlastní společnost Kon Live.

Na konci roku 2007 se setkala s producentem a textařem RedOnem. První song, který s ním produkovala byl "Boys Boys Boys". Gaga pokračovala s kolaborací s RedOnem v nahrávacím studio a také se připojila k Cherrytree Records.

2008–2010: The Fame a The Fame Monster
Album The Fame vydala 19. srpna 2008 a za první singl "Just Dance" získala první nominaci na cenu Grammy a to v kategorii Nejlepší taneční nahrávka. Další singl "Poker Face" zaznamenal neočekávaný úspěch a stal se nejvíce prodáváným singlem roku 2009, s 9,8 miliony prodaných kopií. Cenu za "Just Dance" na 52. ročníku Grammy Award získala a odnesla si nominace na Písničku roku a Nahrávku roku.

The Fame bylo nominováno na Album roku, ale získalo cenu Nejlepší taneční/electro album. Album se stalo číslo 1 v Rakousku, Kanadě, Německu, Irsku, Švýcarsku a Velké Británii. Na předávání cen MTV Video Music Awards si odnesla 3 ceny z 9 nominací. V březnu 2009 začala její koncertní šňůra The Fame Ball Tour.

První EP The Fame Monster s 8 písničkami vydala v listopadu 2009. Každý song představoval její osobní zkušenost. Singl "Telephone", na kterém spolupracovala se zpěvačkou Beyoncé Knowles, získal nominaci na cenu Grammy v kategorii Nejlepší spolupráce. Se singlem "Alejandro" a jeho videoklipem lámala rekordy na YouTube, kdy se stala první umělcem, který získal přes bilion zhlédnutí. Na předávání cen MTV Video Music Awards si odnesla 8 cen z 13 nominací, včetně ceny za Videoklip roku za "Bad Romance". Společně s The Fame Monster získala 6 nominací na cenu Grammy - a získala cenu za Nejlepší popové album.

V březnu 2011 skončila její druhé koncertní turné The Monster Ball Tour, které vydělalo přes 227,4 milionů dolarů. Na stanici HBO se vysílal televizní speciál nazvaný Lady Gaga Presents the Monster Ball Tour: At Madison Square Garden.

2011–2012: Born This Way
23. března 2011 vydala své druhé studiové album nazvané Born This Way. Za první týden se prodalo 1,108 milionů kopií ve Spojených státech a umístilo se na vrchu žebříčku Billboard 200 a také na prvních místech světových hitparád. Album získalo tři nominace na cenu Grammy, včetně ceny za Nejlepší album. Singly k albu byly "Born This Way", "Judas" a "Edge of Glory". S hlavním singlem "Born this way" vystoupila na 53. ročník Grammy. Další singly, které vydala byly "Yoü and I" a "Marry the Night". Při natáčení videoklipu k písničce "You and I" se seznámila s svým snoubencem hercem Taylorem Kinneym.

Během roku 2011 začala spolupracovat s umělcem Tony Bennettem a nahrály jazzovou verzi "The Lady is a Tramp". Nahrála písničku "Hello Hello" s Eltonem Johnem pro animovaný film Gnomeo a Julie. Na stanici ABC hostovala svůj první televizní speciál k Díkuvzdání nazvaný A Very Gaga Thanksgiving, který byl kriticky uznáván a získal 5,749 milionů diváků. V listopadu vydala vánoční EP A Very Gaga Holiday.

2013–2014: Artpop a Cheek to Cheek
Na začátku roku 2012 začala pracovat na písničkách pro album Artpop, které vyšlo 6. listopadu 2013. Za první týden se prodalo přes 258 000 kopií a singly "Applause" a "Do What U Want", na kterém spolupracovala s R. Kellym, získali pozitivní ohlas fanoušků.

Zahrála si ve filmu Roberta Rodrigueza Machete zabíjí jako La Chameleon. Film měl premiéru 11. října 2013 a získal negativní kritiku. Za roli získala nominaci na cenu Zlatá malina. V listopadu také moderovala show Saturday Night Live a vystoupila s písničkou "Do What You Want". Později v měsíci hostovala již druhý televizní speciál k Díkuvzdání Lady Gaga & the Muppets' Holiday Spectacular. Další cameo roli si zahrála v dalším filmu Roberta Rodrigueze Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Film měl premiéru 22. srpna 2014.

15. května 2014 se stala vůbec první umělkyní, která od americké asociace RIAA získala Digital Diamond Award. Cenu získala za hit Bad Romance, který v prodeji a ve streamech v USA překonal hranici 10 milionů. V červnu 2014 vyměnila manažera. Troye Cartera nahradil Bobby Campell.

19. září 2014 vydala společně s jazzovým umělcem Tony Bennettem album Cheek to Cheek. Album se ihned objevilo na vrchu žebříčku Billboard 200 a za první týden se prodalo přes 131 tisíc kopií. Album vyhrálo cenu Grammy a jejich živé vystoupení bylo nominováno na cenu Emmy.

2015–současnost: Páté studiové album a American Horror Story
22. prosince 2014 prostřednictvím Yahoo! prozradila, že začala pracovat na dalším albu. V lednu oznámila, že spolupracuje s producentem RedOne. Také italský skladatel a producent Giorgio Moroder potvrdil, že spolupracuje na nadcházejícím albu.

23. ledna 2015 oznámila Lady Gaga název písně, na které spolupracovala s americkou skladatelkou Diane Warren. Skladba se jmenuje Til It Happens To You a je to doprovodný song zabývající se tematikou sexuálního násilí. Píseň byla napsána pro americký dokumentární film The Hunting Ground, který je o znásilnění na univerzitách ve Spojených státech.

9. února se zúčastnila předávání Cen Grammy, kde s Tony Bennettem zazpívala titulní píseň z jejich společného alba Cheek to Cheek. Toho večera také za toto album získali cenu v kategorii Best Traditional Pop Vocal Album.

10. února Gaga vystoupila s písní I Wish od Stevieho Wondera na speciálním koncertu, který se konal na jeho počest.

Lady Gaga 22. února vystoupila na 87. ročníku udílení Oscarů, kde svým vystoupením vzdala hold Julii Andrews a zazpívala písně z filmovému muzikálu Za zvuků hudby. Jmenovitě Gaga zazpívala tyto následující písně The Sound Of Music, My Favorite Things, Edelweiss, a Climb Every Mountain. Toto vystoupení velice kladně hodnotila světová média, ale také i ostatní známé osobnosti. Její vystoupení bylo nejdiskutovanějším momentem večera na Facebooku i na Twitteru.

Gaga také 25. února na svém Twitteru zveřejnila krátké video, ve kterém potvrdila, že se objeví v páté řadě seriálu American Horror Story: Hotel. Zároveň tak prozradila prostředí, ve kterém se bude děj seriálu odehrávat. A to v hotelu.

12. června 2015 vystoupila Lady Gaga na zahajovacím ceremoniálu historicky prvních Evropských her v Baku. Zazpívala píseň od Johna Lennona Imagine.

18. 6. převzala v Songwriters Hall of Fame v New Yorku ocenění Contemporary Icon Award za svůj ikonický status v popové kultuře. Zařadila se tak mezi ty největší skladatelské legendy.Tato cena se udělovala vůbec poprvé a Lady Gaga ji předal její hudební partner Tony Bennett. Gaga na akci také vystoupila. Zazpívala píseň „What's Up?“ od skupiny 4 Non Blondes jako poctu Lindě Perry, která v ten večer také přebírala ocenění.

V roce 2015 byla také nominovaná na Cenu Emmy spolu s Tony Bennettem za vystoupení Tony Bennett and Lady Gaga: Cheek to Cheek LIVE! Zlatý Glóbus obdržela za roli hraběnky v páté sérii seriálu American Horror Story: Hotel.

Přezdívka: Mother Monster
Věk: 32
Narození: 28. 3. 1986 , Yonkers, New York, USA
Znamení: beran  
Výška: 155 cm

Více údajůMéně údajů

6917 se líbí, 2439 se nelíbí