Mario Götze je německý profesionální fotbalista hrající v německé Bundeslize za klub Borussia Dortmund. Hraje na postu ofenzivní záložníka, ale je též schopen nastoupit na pravém křídle. Na tento post jej zařadil trenér Dortmundu Jürgen Klopp,...

Mario Götze je německý profesionální fotbalista hrající v německé Bundeslize za klub Borussia Dortmund. Hraje na postu ofenzivní záložníka, ale je též schopen nastoupit na pravém křídle. Na tento post jej zařadil trenér Dortmundu Jürgen Klopp, protože ve středu pole upřednostňoval japonského ofenzivního záložníka Šindži Kagawu. Götze je považován za velký talent světového fotbalu s potenciálem špičkového hráče, vyniká rychlostí, technikou a kvalitními kličkami, je kreativní a má schopnosti tvořit hru.

V roce 2011 získal ocenění Golden Boy, které uděluje italský sportovní deník Tuttosport ve spolupráci s dalšími evropskými novinami vítězi hlasování o nejlepšího hráče do 21 let působícího v některé z evropských nejvyšších fotbalových lig.

Klubová kariéra

Borussia Dortmund
Mario Götze je odchovancem mládežnické akademie Borussie Dortmund, přišel do ní ve svých osmi letech. Svůj bundesligový debut zažil 21. listopadu 2009 v bezbrankovém utkání s klubem 1. FSV Mainz 05, když v 88. minutě vystřídal polského reprezentanta Jakuba Błaszczykowského. V zimní přestávce sezóny 2009/10 jej zařadil trenér Jürgen Klopp natrvalo do A-mužstva. Mario svou šanci využil a stal se důležitou součástí týmu, jenž vyhrál titul v sezóně 2010/11. 27. března 2012 podepsal s Borussií nový čtyřletý kontrakt. S klubem slavil na konci sezóny obhajobu bundesligového titulu, Dortmund s 81 body zvítězil v předstihu před druhým Bayernem Mnichov (73 bodů). V tomto ročníku navíc vyhrál i DFB Pokal, ve finále Borussia zvítězila 5:2 nad Bayernem Mnichov.

Mario Götze vstřelil vítězný gól obhájce titulu Dortmundu v zahajovacím utkání německé Bundesligy 2012/13 proti Werderu Brémy, když se prosadil v 81. minutě - pouhé 3 minuty po svém příchodu na hřiště. Stanovil tak konečné skóre 2:1 pro Borussii Dortmund. Dortmundu se však potředí v řadě německý ligový titul vyhrát nepodařilo, získal ho Bayern Mnichov.

V základní skupině D Ligy mistrů 2012/13 („skupina smrti“ - nejtěžší skupina tohoto ročníku LM) 21. listopadu 2012 proti Ajaxu jednou skóroval (výhra 4:1). V odvetném utkání osmifinále 5. března 2013 proti Šachtaru Doněck se gólem podílel na výhře 3:0 a postupu do čtvrtfinále. V prvním zápase Borussie v semifinále 24. dubna 2013 proti Realu Madrid centroval v osmé minutě z levé strany hřiště do pokutového území soupeře, kde míč dopravil do sítě polský reprezentant Robert Lewandowski. Borussia zvítězila rozdílem třídy 4:1 a vytvořila si dobrou pozici do odvety.Ještě před semifinále vyšlo najevo, že Bayern využil výstupní klauzule v jeho smlouvě a pro sezónu 2013/14 jej vykoupí. Samotný Götze toužil hrát pod trenérem Pepem Guardiolou, jenž se pro sezónu 2013/14 stává hlavním trenérem Bayernu, přebírá mužstvo po Juppu Heynckesovi. 25. května 2013 ve Wembley ve finále Ligy mistrů 2012/13 proti věčnému rivalovi Bayernu Mnichov nenastoupil, Borussia nejprestižnější evropský pohár nezískala, podlehla Bayernu 1:2.

Reprezentační kariéra
Götze prošel mnohými mládežnickými týmy Německa včetně výběru do 21 let.

A-mužstvo
Debut za seniorskou reprezentaci si odbyl 17. listopadu 2010 v zápase Německa se Švédskem. Trenérem Joachimem Löwem byl poslán na hřiště v 78. minutě a vystřídal svého klubového kolegu Kevina Großkreutze. Zápas nakonec skončil bezgólovou remízou.[9] V tomto momentu se stal nejmladším Němcem od dob Uwe Seelera, který kdy nastoupil k mezinárodnímu utkání. Götze a André Schürrle, kteří nastoupili společně do národního týmu jsou prvními německými hráči reprezentace narozenými ve sjednoceném Německu.

Druhý reprezentační zápas absolvoval Mario Götze 9. února 2011 v domácím přátelském utkání v Berlíně proti Itálii (remíza 1:1), Götze nastoupil do druhého poločasu za stavu 1:0 pro Německo.

První gól v A-mužstvu Německa vstřelil v přátelském utkání 10. srpna 2011 Brazílii, kdy v 60. minutě zvyšoval na průběžných 2:0, Německo svého jihoamerického soupeře porazilo v domácí aréně ve Stuttgartu 3:2. Götze skóroval ve věku 19 let a 68 dní, čímž se stal nejmladším německým střelcem vedle Klause Stürmera, jenž skóroval při svém debutu proti Francii 16. října 1954.

Euro 2012

Mario Götze se zúčastnil Mistrovství Evropy ve fotbale 2012, kde nastoupil poprvé na hřiště jako střídající hráč v 80. minutě čtvrtfinálového utkání proti Řecku 22. června 2012 za příznivého stavu 4:1 pro Německo (zápas skončil výsledkem 4:2). Do následujícího semifinálového duelu 28. června s Itálií už nezasáhl, Německo prohrálo 1:2 a skončilo na turnaji na 3. místě.