Marion Cotillard

Marion Cotillard se v Paříži roku 1975 narodila do herecké rodiny. Její otec Jean-Claude Cotillard je herec, pedagog a bývalý mim a matka, Niseema Theillaud, je herečka a divadelní pedagog. Marion má dva mladší bratry - dvojčata Guillauma a Quentina. Quentin Cotillard je sochař a malíř žijící v San Franciscu, Guillaume Cotillard je scenárista a režisér. Už odmala ale měla ráda přírodu, a tak se rozhodla jít studovat ekologii. Během studia na přání rodičů navštěvovala různé kurzy herectví. Když školu dokončila vstoupila do organizace Greenpeace. Láska k umění, ale později stejně vyhrála. A tak od roku 1994 začala zkoušet štěstí u filmu.

První velkou roli dostala až za čtyři roky v úspěšné komedii Gérarda Pirése TAXI. Ztvárnila zde lásku hlavního hrdiny Lilly, kterou si zahrála i v dalších dvou pokračováních. Následoval horor, tehdy ještě neznámého Alexandra Aji FURIA a několik televizních projektů. Mezi tím také vydala své první album “Dessins pour le climat“, jelikož už odmala ráda zpívala. Výtěžek z prodeje věnovala samozřejmě na účely Greenpeace.

Pro Marion byl zlomový rok 2003. V rodné Francii natočila romantické VADÍ NEVADÍ a třetí TAXI a poté si jí všiml režisér Tim Burton a obsadil ji do své melancholické komedie VELKÁ RYBA. Poprvé si tak zkusila natáčení v americkém stylu. Další zajímavá role čekala opět v její domovině, to když si na ni vzpomněl Jean-Pierre Jeunet a nabídl ji roli vražedkyně v rozmáchlé romanci PŘÍLIŠ DLOUHÉ ZÁSNUBY. Zde za svůj výkon dostala cenu César v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Jako múza Russella Crowea se nám představila v komedii Ridleyho Scotta DOBRÝ ROČNÍK, která se natáčela v okolí Provence.

Za životní roli se ovšem považuje její výkon EDITH PIAF (2007) ve stejnojmenném filmu. Film sklidil skvělé ovace na festivalu v Berlinale nebo v Cannes. Marion zde znovu prokázala svůj skvělý pěvecký talent. Ztvárnění Édith Piaf Marion přineslo mezinárodní uznání a několik ocenění, včetně BAFTA, César a Zlatý glóbus. Po tomto filmu se konečně stala novou velkou hvězdou francouzského filmu. Po Sophie Loren je Marion Cotillard první cizinkou ( nerodilou Američankou či Britkou), která dostala Oscara za hlavní roli.

Dalším její významná role po Edith Piaf byla role Billie Frechette ve filmu Veřejní nepřátelé (2009), kde ztvárnila životní partnerku gangstera Johna Dillingera (Johnny Depp). Film byl natočen podle skutečné události a Marion opět předvedla výborný herecký výkon. Ve stejném roce se stala tváří značky Dior.

Pokud zrovna nenatáčí nebo nechrání práva zvířat, tráví ráda čas se svou rodinou v Paříži. V současnosti Marion žije s francouzským hercem a režisérem Guillaumem Canetem.

Koncem května 2011 se Marion stala poprvé matkou, narodil se jí v Paříži syn Marcel. Otcem je její partner Guillaum Canet.


Ocenění:

2005: - César Awards (Příliš dlouhé zásnuby)
2008: - Academy Awards (Edith Piaf - La Vie En Rose)
- BAFTA (Edith Piaf - La Vie En Rose)
- Boston Society of Film Critics (Edith Piaf - La Vie En Rose)
- César Awards (Edith Piaf - La Vie En Rose)
- Czech Lion (Edith Piaf - La Vie En Rose)
- Golden Globe Awards (Edith Piaf - La Vie En Rose)
- Kansas City Film Critics (Edith Piaf - La Vie En Rose)
- Los Angeles Film Critics Awards (Edith Piaf - La Vie En Rose)

Věk: 44
Narození: 30. 9. 1975 , Paříž, Francie
Znamení: váhy  
Výška: 169 cm

Více údajůMéně údajů

287 se líbí, 17 se nelíbí