Michael Gwisdek

Tři roky se učil na dekoratéra a propagačního grafika, poté rok pracoval jako malíř plakátů a dekoratér v jednom berlínském potravinářském podniku.

V letech 1961-63 vypomáhal v otcově restauraci, pak pracoval jako vedoucí mládežnického klubu a dálkově studoval režii na Divadelním institutu v Lipsku.

Po dvou předchozích neúspěšných pokusech byl roku 1965 konečně přijat na Státní hereckou školu v Berlíně, po jejímž ukončení v roce 1968 nastoupil angažmá do Městského divadla v Karl-Marx-Stadtu. Roku 1973 přešel do souboru Berliner Volksbühne a v roce 1983 se stal členem Německého divadla v Berlíně, kde se představil mj. titulní rolí ve hře Oscara Wilda Bunbury.

Před film. kamerou sice debutoval už roku 1968, významnější úlohy však vytvořil teprve v 80. letech. Upozornil na sebe úlohou konferenciéra a nacistického zrádce Waltera ve filmu Tvůj neznámý bratr (r. U. Weiss) a za roli bývalého boxera Henryho ve filmu Henry a Xenie (r. U. Weiss) obdržel cenu kritiky Zlatou klapku 1984.

Jeho výkon v psychologickém dramatu Případ Bachmeierová - Není čas na slzy (r. H. Bohm), kde ztělesnil otce sedmileté dcerky (Christine Limbachová), která se stala obětí cynického vraha (Eugeniusz Priwieziencew), byl odměněn Zlatým Hugem na MFF v Chicagu 1984.

Jako režisér se M. G. uvedl 1988 komorním melodramatem Setkání v Travers, jehož hrdiny jsou německý přírodovědec, spisovatel a politik Georg Forster (Hermann Beyer), jeho žena Therese (Corinna Harfouchová) a její milenec Ferdinand Huber (Uwe Kokisch).

Za roli osamělého obchodníka Henrika Peschkeho v dramatu Noční postavy (r. A. Dressen) získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999.

Od roku 1985 je jeho manželkou herečka Corinna Harfouchová, s níž má syna Roberta Gwisdeka, který se věnuje rovněž herectví.

Věk: 78
Narození: 14. 1. 1942 , Berlín-Weissensee, Německo
Znamení: kozoroh  
Výška: 182 cm

0 se líbí, 0 se nelíbí