Milan Zelený

ekonom

Narození:
22. ledna 1942
Věk:
82 let
Upravit profil
Milan Zelený je česko-americký ekonom, který se zabývá zejména obory produktivity práce, teorie řízení, podnikové ekonomiky a multikriteriálního rozhodování. Patří k nejcitovanějším českým ekonomům, je autorem řady odborných publikací a působí na...

Životopis

Milan Zelený je česko-americký ekonom, který se zabývá zejména obory produktivity práce, teorie řízení, podnikové ekonomiky a multikriteriálního rozhodování. Patří k nejcitovanějším českým ekonomům, je autorem řady odborných publikací a působí na několika zahraničních vysokých školách. V roce 2012 se veřejně diskutovalo o jeho kandidatuře na prezidenta. Prezidentské volby se však nakonec nezůčastnil.

Život
Pochází z literární rodiny Vácslava a Vladivoje Zelených. Narodil se v roce 1942 v obci Klucké Chvalovice ve východních Čechách a vyrůstal v českobratrském prostředí na vesnici. Jeho otec, Josef Zelený, byl ve 30. a 40. letech jedním z prvních českých organizačních poradců. Po Únorovém převratu se jeho otec stal horníkem v Kladně a jeho strýc pracoval v uranových dolech v Jáchymově.

Studoval na žižkovském gymnáziu, pak v letech 1959–1964 na pražské Vysoké škole ekonomické. Následně vykonal v Praze základní vojenskou službu a krátce působil v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd.

V roce 1967 odešel z Československa na studijní pobyt na americkou University of Rochester, odkud se již nevrátil. O rok později byl vyzván k návratu do vlasti a vyloučen z akademie věd, nicméně výzvu neuposlechl, na rochesterské univerzitě získal titul Ph.D. v oblastech operačního výzkumu a podnikové ekonomiky a přijal americké občanství. V roce 1970 získal titul M.Sc. v oblasti teorie řízení. Studoval u amerického statistika W. E. Deminga.

Kvůli jeho emigraci byly jeho publikace v tehdejším Československu zakázány. Po sametové revoluci byl v České republice považován za cizince a musel se proto pravidelně hlásit u cizinecké policie. Jeho americká profesura není Českou republikou uznána.

V roce 2012 oznámil úmysl kandidovat na prezidenta České republiky, ale od účasti ve volbách nakonec odstoupil. Žije v americkém Tenafly ve státě New Jersey a má syna Maximiliána.

Vědecká činnost
Před rokem 1967 se podílel na analýze kritické cesty. V roce 1972 inicioval výzkum vícekriteriálního rozhodování. Později se věnoval oblasti managementu znalostí a v roce 1987 vydal první publikaci v tomto oboru. K dalším oblastem jeho výzkumu patří například Baťova soustava řízení, analýza portfólia, analýza rizik, měření spotřebitelských postojů, lidská intuice, kreativita a úsudek, simulační modely biologické organizace, autopoiesis, umělý život, osmotické útvary a syntetická biologie, spontánní společenské organizace nebo programování prostřednictvím jazyků GPSS, APL, Fortran a BASIC.

K oblastem, jimiž se zabývá v současnosti, patří například ekonomika, obchod, systémové vědy nebo sociálně-biologické autopoiézy. Věnuje se rovněž poradenství a koučování.

Pedagogická činnost
V letech 1971–1982 působil jako vysokoškolský učitel na několika univerzitách, a to Univerzitě Jižní Kalifornie (1971–1972), Columbia University (1972–1979), kodaňské Copenhagen School of Economics (1979–1980) a na bruselském European Institute for Advanced Studies in Management (1980–1981).

Od roku 1982 zastává na americké Fordham University křeslo „Professor of Management Systems“.

Byl akademickým proděkanem a učitelem na Univerzitě Xidian v Xi’an v Číně. V roce 2006 působil jako hostující učitel na Univerzitě Fu Jen v Tchaj-pej, v roce 2007 na Indian Institute of Technology v Kanpuru a v letech 2009–2010 na IBMEC v Riu de Janeiru. Po mnoho let byl hostujícím učitelem například na Fakultě architektury Univerzity v Neapoli. nebo české Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Publikační činnost
Je autorem více než šesti set odborných publikací, studií a knih z různých oblastí ekonomie, managementu nebo kybernetiky. Uveřejnil rovněž literární eseje a několik politických recenzí. Do češtiny byly přeloženy například knihy Cesty k úspěchu, Neučte se z vlastních chyb, Hledání vlastní cesty, Všechno bude jinak, nebo To vám byl divný svět.

Působil jako hlavní editor časopisu Human Systems Management a v současnosti je jeho šéfredaktorem. Dále je členem redakční rady množství odborných ekonomických periodik.

Je nejcitovanějším českým ekonomem podle Hirschova indexu.

Poradenská činnost
Poradce řady podniků, institucí a vlád v zahraničí (USA, Japonsko, Belgie, Nový Zéland, Polsko, Sovětský svaz, Čína, Tchaj-wan, Hong Kong, Irsko, Dánsko, Finsko, Německo, Itálie, Jižní Afrika, Portugalsko).

Politická orientace
Milan Zelený je politicky neangažovaný nestraník. Zastánce eticky funkčních svobodných trhů, znalostní ekonomiky (knowledge economics), vnitropodnikové a národohospodářské demokracie, zaměstnanecké autonomie a zaměstnanecko-manažerského spoluvlastnictví Baťova typu. Je skeptik ve směru socialistického, státního a veřejně-masového vlastnictví výrobních prostředků, i přes častý pobyt v České republice, kde je propagátorem nového národního kapitalismu. Myšlenkově a filozoficky mu je v oblasti podnikového řízení nejbližší Soustava řízení Baťa.

Ocenění
- 1977: Norbert Wiener Award of Kybernetes, Neapol
- 1979: Rockefeller Foundation Resident Scholar, Bellagio Study Center, VillaSerbelloni, Bellagio, Itálie
- 1980: Alexander von Humboldt Award for Senior U. S. Scientists, Bonn
- 1990: A. Bernstein Memorial Fellowship, Tel Aviv
- 1990: USIA Fulbright Professor Award, Praha
- 1992: Erskine Fellowship, University of Canterbury, Nový Zéland
- 1992: The Georg CantorAward, International Society of MCDM