Peter Stormare

Je významným divadelním hercem a jedenáct let spolupracoval s Ingmarem Bergmanem v Královském divadle ve Stockholmu (mj. dramata Hamlet, Slečna Julie, Král Lear, Bakchantky, Cesta dlouhého dne do noci).

Působil také jako divadelní režisér na jevišti stockholmské scény Dramaten a na jiných světových scénách (mj. Almeida Theatre v Londýně), kde inscenoval své vlastní hry (La Futurista, The Electric Boy a El Paso) i díla jiných autorů (mj. Shakespearovy hry Hamlet, Sen noci svatojánské, Komedie omylů a Strindbergovu Slečnu Julii).

Od roku 1992 působí v USA; účinkoval v Actors Studiu v titulní roli v dramatu Rasputin a na jevišti The Public Theatre ve hře Liz Egloffové Labuť po boku Frances McDormandové.

Ve filmu začínal poměrně pozdě, ale v 90. letech se uplatnil i v Hollywoodu. Do mezinárodního povědomí se poprvé výrazně zapsal úlohou mlčenlivého zabijáka Grima, jednoho z dvojice gangsterů (Steve Buscemi), které si najme smolařský obchodník s auty (William H. Macy) k odstranění své manželky (Kristin Rudrudová), v černé kriminální komedii podle skutečné události z Minnesoty Fargo (r. J. Coen).

Díky své tváři se strnulými rysy a chladně nezůčastněným pohledem očí se stal oblíbeným představitelem podivínů a padouchů různých národností: shakespearovský herec Graham, jeden z nájemníků newyorského obytného domu, v bláznivé černé komedii Někde ve městě (r. R. Niami); německý vůdce nihilistické skupiny Uli v kriminální komedii Big Lebowski (r. J. Coen); ruský kosmonaut Lev Andropov v akční sci-fi Armageddon (r. M. Bay).

Jako host se objevil v TV seriálech Seinfeld - ČTV a Swift Justice (Rychlá spravedlnost). Měl za manželku americkou herečku Karen Sillasovou.

Věk: 67
Narození: 27. 8. 1953 , Arbrå, Gävleborgs län, Švédsko
Znamení: panna  
Výška: 191 cm

23 se líbí, 2 se nelíbí