hokejový brankář

10. ledna 1980
44 let
Upravit profil
Rastislav Staňa je slovenský hokejový brankár. Klubový hokej V sezóne 1999/00 odišiel do zámoria. Odohral 6 sezón za rôzne mužstvá v nižších súťažiach WHL, ECHL a AHL. V sezóne 2003/04 sa mu podarilo odohrať 6 zápasov v NHL za Washington...

Rastislav Staňa je slovenský hokejový brankár.

Klubový hokej
V sezóne 1999/00 odišiel do zámoria. Odohral 6 sezón za rôzne mužstvá v nižších súťažiach WHL, ECHL a AHL. V sezóne 2003/04 sa mu podarilo odohrať 6 zápasov v NHL za Washington Capitals, ktorý ho draftoval v roku 1998 v 7. kole zo 193. miesta. Keďže nedostával veľa príležitostí dostať sa v NHL na ľadovú plochu, rozhodol sa v ďalšej sezóne odísť do Európy. Sezónu 2004/05 odchytal za Södertälje SK vo švédskej hokejovej Elitserien. S týmto klubom podpísal zmluvu aj na sezónu 2005/06. Klub po jej skončení vypadol do nižšej súťaže a tak prestúpil do Malmö Redhawks, ktorý zase do Elitserien z nižšej ligy postúpil. Stretol sa v ňom s krajanmi Ľubomírom Sekerášom a Róbertom Tomíkom. V priebehu roka prestúpil do klubu Linköpings HC. Od sezóny 2008-09 je hráčom ruského klubu KHL Severstaľ Čerepovec.

Reprezentácia
Rastislav Staňa reprezentoval nepretržite Slovensko na majstrovstvách sveta v rokoch 2001, 2002 (zlato), 2003 (bronz), 2004 a 2005 a ZOH 2002 v Salt Lake City. Stal sa slovenskou reprezentačnou brankárskou dvojkou po Jánovi Lašákovi. Nosí reprezentačný dres číslo 31.

Na majstrovstvách sveta v hokeji 2005 vo Viedni a Innsbrucku obsadila slovenská reprezentácia piate miesto. Po dobrých výkonoch v základnej skupine (Bielorusko 2:1, (Rusko 3:3 a (Rakúsko 8:1), postúpilo Slovensko do ďalších bojov z prvého miesta. V osemfinálovej skupine slovenská reprezentácia „vybuchla“ v súboji s Českom (1:5), ďalšie dva zápasy však zvládla (Švajčiarsko 3:1, Kazachstan 3:1). V skupine skončilo Slovensko na treťom mieste za Ruskom a Českom a v štvrťfinále sa stretlo s Kanadou. V dramatickom zápase prehralo tesne 5:4 gólom Joe Thorntona, streleným 4 minúty pred koncom zápasu, a bolo vyradené z bojov o medaily.

Rastislav Staňa nastúpil na majstrovstvách sveta 2005 v dvoch zápasoch. Zápas s Rakúskom mu vyšiel, keď dostal iba jeden gól, ale zápas s Českom nie. Už počas prvej tretiny dostal 5 gólov a do ďalších častí hry nenastúpil, ale ho vystriedal Ján Lašák. Úspešnosť zásahov Rastislava Staňu na majstrovstvách bola 82,86 % a počet obdržaných gólov na zápas bol u neho 3,9 (prepočítané na 60 minút na ľade).

Tréner František Hossa ho nominoval na Majstrovstvá sveta 2006 v lotyšskej Rige, hoci ho na súpisku napísal až po zranení Jána Lašáka v prvom zápase proti Bielorusku. V žiadnom zápase sa na ľad nedostal, bol náhradníkom Karola Križana.

Bol nominovaný trénerom Jánom Filcom na Majstrovstvá sveta 2009 vo Švajčiarsku.