Regina Spektor je americká písničkářka a klavíristka. Jméno této původem ruské zpěvačky není u nás příliš známé, v zahraničí ale vešla ve známost tím, že si ji jako předskokanku na své turné vybrali The Strokes. Její hudba je asociována s...

Životopis

Regina Spektor je americká písničkářka a klavíristka.
Jméno této původem ruské zpěvačky není u nás příliš známé, v zahraničí ale vešla ve známost tím, že si ji jako předskokanku na své turné vybrali The Strokes.

Její hudba je asociována s anti-folkovou scénou na New York City's East Village.

A jak začínala? Možná to má v krvi, Její matka učila na moskevské konzervatoři a její otec, povoláním fotograf, ve volném čase hrál na housle. Jako židovská rodina se v roce 1989 pokoušeli opoustit Sovětský svaz. Nebylo to jednocuché, chvíli se zdrželi v Evropě a nakonec v newyorském Bronxu.

Nadaná pianistka, zpěvačka a skladatelka ještě neměla zpočátku dost peněz na to, aby si rozšířila hudební vzdělání. Všimla si jí Sonia Vargasová z umělecké hudební školy na Manhattanu a dávala jí lekce klasického klavíru. Regina Spektor pak mohla rozvíjet své hudební vzdělání na konzervatoři.
Nějdříve začla vystupovat v New Yorku. V roce 2001 vydala album nazvané 11:11 a v roce 2002 album Songs. Větší úspěch však získalo až album nazvané Soviet Kitsch s fotkou na obálce, na které do sebe s ruskou důstojnickou čepicí na hlavě obrací lahev vodky. Takhle přímočaré však písně Reginy Spektor nejsou. Protíná se v nich Rusko s Amerikou, šansony s rockem a klasikou. Zajímavé je, že k názvu Soviet Kitsch (Sovětský kýč) zpěvačku inspiroval román Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí. V roce 2005 pak album Begin to Hope. Písněmi z tohoto alba byli lidé z gramofonové firmy Warner Music tak okouzleni, že na zpěvačku všude osobně upozorňovali a posílali do světa emotivní e-maily.

Alba:
- 2001 - 11:11
- 2002 - Songs
- 2004 - Soviet Kitsch
- 2006 - Begin to Hope

Má též mnoho songů, které nejsou na žádném z jejich alb.