Roger Daltrey

Roger Daltrey CBE - nositel řádu Britského Impéria je zpěvák, textař, zakladatel britské skupiny The Who. Působil též jako úspěšný sólový umělec, odehrál několik rolí ve filmu, v divadle a televizi, pracoval též jako filmový producent.

Mládí
Roger Harry Daltrey se narodil v londýnské čtvrti Hammersmith, ale vyrostl v Actonu, dělnickém předměstí, odkud pocházeli další členové skupiny Who Pete Townshend a John Entwistle. Byl jedním ze tří dětí, které se narodily rodičům Ireně a Harrymu Daltreyovým a vyrůstal se dvěma sestrami Gillian a Carol. Harry Daltrey pracoval v továrně na klozety. Ireně Daltreyové lékaři řekli, že nikdy nebude moct mít děti, protože v roce 1937 přišla o ledvinu. Nicméně, jednoho dne během náletu za 2. světové války v londýnské nemocnici Hammersmith Hospital porodila syna. Když byly Rogerovi tři roky, spolkl rezavý hřebík, který musel být chirurgicky odstraněn a zůstala mu tak viditelná jizva. V pěti letech mu zbytky rzi způsobily žaludeční vřed, se kterým musel být také hospitalizován.

Daltrey navštěvoval Victoria Primary School a pak chlapeckou Acton County Grammar School,kterou navštěvoval společně Pete Townshendem a Johnem Entwistlem. Protože byl talentovaný, mysleli si rodiče, že bude pokračovat na univerzitě, ale z Rogera se stal „školní rebel“ a jeho jediným zájmem byl rock and roll.

První kytaru si vyrobil sám a založil skiflovou kapelu nazvanou The Detours. Když mu otec koupil v roce 1959 kytaru zn. Epiphone, stal se ve skupině vedoucím kytaristou a brzy poté byl ze školy vyloučen za kouření. Pete Townshend napsal ve své autobiografii: "Do doby, než byl vyloučen ze školy, byl Roger dobrý žák. Jakmile však uslyšel Elvise, proměnil se v chuligána s elektrickou kytarou a strojeným úšklebkem. Byl toto rock ‘n’ roll? Mladému muži s inteligencí, jakou měl Roger bylo jasné, že v konformitě není budoucnost."

Daltrey se stal ocelářským dělníkem a po práci hrával s kapelou na svatbách, v hostincích a v pánských klubech. Přizval do skupiny spolužáka Johna Entwistla, aby s nimi hrál na baskytaru a na jeho radu také pozval Peta Townshenda, aby hrál na kytaru. V té době bylo složení kapely Pete Townshend doproovodná kytara, John Entwistle baskytara, Doug Sandom bicí a Colin Dawson sólový zpěv. Když Colin Dawson opustil skupinu, Daltrey přešel na zpěv a Townshend na sólovou kytaru. V roce 1964 opustil skupinu bubeník Doug Sandom a nahradil jej Keith Moon.

Filmová a divadelní kariéra

Filmové role

Daltrey se objevil v rolích více než 30 filmů, včetně rané role, ve filmu z roku 1975 Tommy, kde hrál „hluchého, němého a slepého chlapce“ Tommyho Walkera, v roce 1975 vefilmu Lisztomania, jako maďarský skladatel Franz Liszt a ve filmu McVicar, jako britský novinář-lupič John McVicar v roce 1980.

Televizní role
Daltrey hrál někollik rolí i v televizi, včetně policejního drama v sériálu BBC Television Shakespeare - The Bill, ve sc-fi sériálu Sliders jako plk. Angus Rickman, v sériálu televize VH1 Strange Frequency 2, v seriálu Witchblade jako otec Del Toro a byl periodickou hostující hvězdou v seriálu Highlander: The Series jako nesmrtelný Hugh Fitzcairn, jako jeden z nejbližších přátel hlavního hrdiny Duncana MacLeoda.

Daltrey se objevil jako kreslená postavička v epizodě seriálu The Simpsons - A Tale of Two Springfields (Pověst dvou Springfieldů), kde s e společně s ním objevil John Entwistle (Pete Townshend byl v epizodě nahrazen jeho bratrem Paulem). The Who pomohli Homerovi rozbít zeď, kterou rozdělil centrum města.

Jevištní role
Daltrey se objevil na jevišti v roce 1987 ve hře The Hunting of the Snark jako Barrister a také ve Philharmania s Royal Philharmonic v roce 1998. Objevil se též v The Wizard of Oz in Concert: Dreams Come True v roce 1995 jako Tin Man, jako Jidáš v Jesus Christ Superstar v produkci BBC Radio 2 v roce 1996 a A Christmas Carol jako Scrooge v roce 1998.

Producent
Daltrey byl producentem některých filmů: Buddy's Song (1990), McVicar (1980), Quadrophenia (1979) and See Me Feel Me: Keith Moon Naked for Your Pleasure projected for release in 2009.

Věk: 77
Narození: 1. 3. 1944 , Londýn, Anglie
Znamení: ryby  
Výška: 170 cm

16 se líbí, 0 se nelíbí