Ron Howard

Ron Howard je jedním z nejznámějších režisérů současné doby a do jeho sbírky filmových trofejí patří celá prestižních cen. Roku 2006 přišel do kin Howardův snímek Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem a Audrey Tautou v hlavních rolích. V roce 2005 zrežíroval a vyprodukoval drama Těžká váha s Russellem Crowem v hlavní roli, které získalo tři oscarové nominace. S Crowem natočil také film Čistá duše (2001), za jehož režii získal Oscara. Drama o geniálním matematikovi Johnu Nashovi porota odměnila také v kategoriích nejlepší film, nejlepší scénář a nejlepší herečka ve vedlejší roli. Film obdržel také čtyři Zlaté glóby a sám Howard získal také cenu pro nejlepšího režiséra roku od asociace Directors‘ Guild of America (DAG). Za práci na filmu byl spolu s producentem Brianem Grazerem oceněn také první výroční cenou Awareness Award od nadace National Mental Health Awareness Campaign.

První výrazný úspěch Howard oslavil v roce 1995 s filmem Apollo 13, za který obrdžel svou první cenu pro režiséra roku od DAG. Film na motivy skutečného příběhu byl nominován na devět Oscarů, z nichž vyhrál dva (za nejlepší střih a zvuk). Od organizace Screen Actor’s Guild pak získal ceny pro nejlepší obsazení a nejlepšího herce ve vedlejší roli. Oscarového klání se zúčastnilo také mnoho dalších Howardových filmů včetně akčního dramatu Oheň a komedií Rodičovství a Zámotek, z nichž druhá jmenovaná přinesla svým tvůrcům dvě zlaté sošky. Howard zastal také pozici vedoucího výroby u mnoha filmů a televizních pořadů, z nichž patří k nejúspěšnějších miniseriál z produkce HBO Ze Země na Měsíc.

Do Howardovy filmografie patří některé z nejpopulárnějších snímků z posledního čtvrtstoletí. V roce 1991 natočil úspěšné drama Oheň s Robertem DeNiro, Kurtem Russellem a Williamem Baldwinem. Na tento úspěch navázal historickým dramatem Navždy a daleko s Tomem Cruisem a Nicole Kidman. V roce 1996 se v jeho filmu Výkupné sešli Mel Gibson, Rene Russo, Gary Sinise a Delroy Lindo. Hvězdné obsazení, sestávající z Toma Hankse, Kevina Bacona, Eda Harrise, Billa Paxtona, Garyho Sinise a Kathleen Quinlan pak napomohlo k velkému úspěchu dramatu Apollo 13, které bylo také vydáno ve verzi pro kina IMAX. Mezi jeho další filmy patří megahit Grinch, komedie Rodičovství a Noční služba a dobrodružný film Willow. Jeho zatím posledním filmem je napínavý western The Missing.

U filmu začínal Howard jako herec. Poprvé se objevil ve filmech The Journey a Obchodník s hudbou, poté obsadil roli Opieho v televizním seriálu The Andy Griffith Show. Během 70. let si hrál v populárním seriálu Happy Days a dočkal se příznivých ohlasů na své herecké výkony ve filmech Americké graffiti a Střelec. Jako režisér debutoval v roce 1977 filmem Grand Theft Auto.

Spolu se svým dlouholetým produkčním partnerem Brianem Grazerem založil v roce 1986 společnost Imagine Entertainment.

Věk: 66
Narození: 1. 3. 1954 , Duncan, Oklahoma, USA
Znamení: ryby  
Výška: 175 cm

6 se líbí, 2 se nelíbí