Sharlto Copley

Sharlto Copley začal režírovat a hrát ve vlastních krátkých filmech už ve dvanácti letech a později vystudoval řečnictví a drama na Trinity College v Londýně.

Ve svých devatenácti letech se stal spoluzakladatelem své první společnosti a od té doby byl zodpovědný za založení a provoz několika úspěšných společností, mimo jiné též Channel 69 Studios, Atomic Visual Effects, Slaves Talent Management a Inspired Minority Pictures. Channel 69 se stala jednou ze zakládajících společností etv, první jihoafrické terestrické soukromé televize. Tam se ve svých 24 letech stal Copley nejmladším programovým ředitelem v historii jihoafrické televize, který měl na starosti pětihodinový vysílací blok.

Po odchodu z etv Copley produkoval a režíroval bezpočet reklam, videoklipů a krátkých filmů. Kromě toho stále dohlíží na výrobu vizuálních efektů ve společnosti Atomic. Jeho práce získala v Jižní Africe celou řadu cen a uznání, například Avanti Award, The Stone Award a Loerie.

Jeho krátký film 2001: A Space Oddity, který koprodukoval a režíroval společně se Simonem Hansenem, je nejúspěšnějším krátkým filmem v historii Jihoafrické republiky – na internetu ho vidělo přes 18 milionů lidí a stále je dostupný na celé řadě platforem.

Copley poté spolupracoval na scénáři, produkoval, režíroval a stříhal svůj první celovečerní snímek Spoon, opět společně se Simonem Hansenem. Spoon je nadpřirozený thriller, který se momentálně nachází ve fázi postprodukce a bude distribuován společností Distant Horizon.

Copley vyhrál se svým scénářem k filmu Judgment Day, na kterém opět spolupracoval s Hansenem, britskou scenáristickou soutěž UK Film Council.

V roce 2005 Copley produkoval krátký film Alive in Jo'burg pro svého dlouholetého přítele, režiséra Neilla Blomkampa. Copley se ve filmu objevil v malé roli.

Z tohoto krátkého filmu vycházel film District 9, do kterého Blokamp Copleyho obsadil. Copley, který předtím nikdy v životě nehrál v celovečerním filmu, se stal přes noc hvězdou a dokonce se o něm mluvilo jako o černém koni pro Oscarové nominace. Tu sice nakonec nezískal, ale film samotný obdržel čtyři nominace, včetně té za nejlepší film.

Sharlto Copleymu se tak náhle otevřel Hollywood, a hned v září 2009 začal natáčet filmovou remake seriálu A-Team, kde získal roli bláznivého pilota Murdocka. Byl to jeho splněný sen, protože si zahrál ve filmové verzi seriálu, který jako dítě miloval.

V filmu se objevil vedle Liama Neesona, Bradley Coopera či Jessicy Biel a jeho výkon je jeden z nejlépe hodnocených z celého hollywoodského obsazení.

Sám říká, že chce s herectvím pokračovat, ale láká ho i další režie a psaní scénářů. Ať už to bude cokoliv, už teď je jisté, že minimálně o herecké příležitosti nebude mít nouzi. Jeho jméno padá v souvislosti s každým druhým projektem, včetně např. Hádankáře v novém Batmanovi Christophera Nolana.

Věk: 48
Narození: 27. 11. 1973 , Johannesburg, Jižní Afrika
Znamení: střelec  
Výška: 178 cm

15 se líbí, 7 se nelíbí