Simona Baumrtová je česká plavkyně, jejíž hlavní disciplínou je znak. V tomto stylu vybojovala bronzové medaile na MS v krátkém bazénu 2012, ME v plavání 2012 a tři bronzové kovy z mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Stala se mnohonásobnou...

Simona Baumrtová je česká plavkyně, jejíž hlavní disciplínou je znak. V tomto stylu vybojovala bronzové medaile na MS v krátkém bazénu 2012, ME v plavání 2012 a tři bronzové kovy z mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Stala se mnohonásobnou mistryni České republiky a drží pět českých rekordů (na 100 a 200m znak v 50metrovém bazénu + 50m, 200m znak a 100m polohový závod ve 25metrovém bazénu). Představuje nejúspěšnější českou plavkyni současnosti.

Splnila dva "A" limity zajišťující účast na londýnských Hrách XXX. olympiády, když na Velké ceně Českých Budějovic zaplavala znak na 200 m v čase 2:10,76 sekundy a na debrecínském Mistrovství Evropy pak znak na 100 m za 1:00,57 sekundy. Jako jediná z českých plavců se tak kvalifikovala do dvou disciplín.

Kariéra

Evropský olympijský festival mládeže
Svůj první větší úspěch zaznamenala v roce 2005 na Evropském olympijském festivalu mládeže v italském Lignanu, kde se dokázala probojovat do finále A na 100 m znak a v čase 1:07,29 obsadila konečné 7. místo. Na této soutěži se představila ještě na dvojnásobné distanci, 200 m znak, kde v B finále obsadila 5. místo (celkově 13.) v čase 2:26,94.

Mistrovství Evropy juniorů
Rok po úspěšném vystoupení na Evropském olympijském festivalu se představila na Mistrovství Evropy juniorů, které se v roce 2006 konalo ve španělském městě Palma de Mallorca. Nejvíce se ji dařilo ve znakovém sprintu na 50 m, kde v ranních rozplavbách zaplavala čas 30,75 a podařilo se ji postoupit do semifinále. Tam svůj čas ještě o 0,01s vylepšila a v celkovém pořadí to stačilo na 12. místo. Ve svých dalších startech se vešla do první dvacítky, když na 100 m znak obsadila 19. místo a na 200 m 18. místo.

O rok později na MEJ 2007 se v belgických Antverpách postarala o nejlepší český výsledek, když na 200 m znak postupně prošla přes rozplavby, semifinále až do finále, kde časem 2:19,27 obsadila 7. místo. Do semifinále se ji ještě podařilo probojovat na poloviční trati 100 m znak, kde získala 10. místo v čase 1:05,25. Na nejkratším sprintu se ji tentokrát tolik nedařilo a v čase 31,32 skončila v rozplavbách na 25.místě.

Mistrovství světa juniorů
Zúčastnila se 2. ročníku Mistrovství světa juniorů v plavání 2008, kde se ji podařilo na znakovém sprintu na 50 m vybojovat postup do semifinále časem 30,82. V odpoledním semifinále svůj čas vylepšit nedokázala a výkonem 31,01 obsadila 15. místo. Ve svých dalších startech již do semifinále neprošla, když skončila na 200 m znak na 19. místě a na 100 m znak obsadila celkové 22. místo.

Mistrovství Evropy v krátkém bazénu 2008
V roce 2008 si poprvé zajistila účast na evropském šampionátu s dospělými. Na Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu se jí nejvíce dařilo na 200 m trati znakem, kde časem 2:08,97 překonala svůj osobní rekord a obsadila 16. místo. V ostatních disciplínách zůstala jen těsně za svým osobním maximem a skončila na 29. místě na 50 m znak a na 32. místě na 100 m znak.

Mistrovství světa 2009
I rok 2009 byl úspěšný, když se na 13. mistrovství světa v plavání dokázala jako jediná česká plavkyně dostat do semifinále, ve kterém vytvořila dosud platný český rekord na 200 m znak a v čase 2:10,79 obsadila celkové 15. místo. V dalších startech se ji nejvíce dařilo na 100 m znak, kde zaplavala čas 1:01,79 a ten znamenal konečné 26. místo. Předposlední den tohoto šampionátu Simona nastoupila ve štafetě 4x100PZ. V této štafetě na prvním úseku vytvořila český rekord a časem 1:01,56 se tak již podruhé na tomto šampionátu zapsala do rekordních tabulek a pomohla českému kvartetu k 15. místu.

Mistrovství Evropy v krátkém bazénu 2009
Na posledním šampionátu v supermoderních polyuretanových plavkách, Mistrovství Evropy v krátkém bazénu, se ji podařilo dvakrát vybojovat finálovou účast. Nejprve na 50 m znak, kdy z rozplaveb postupovala dokonce ze 3. místa. Ve večerním finále však její čas 27,12 i přes zlepšení stačil na 6. místo. A poté na 200 m distanci, kdy svým časem 2:05,07 vytvořila nový český rekord a obsadila celkové 7. místo. Nejméně se ji dařilo na trati 100 m znak, kde v novém osobním rekordu 58,65 obsadila celkovou 11.pozici.

Mistrovství Evropy 2010
Na svém prvním evropském šampionátu v dlouhém bazénu se opět stala nejúspěšnější českou zástupkyní. Výkonem na 200 m znak 2:12,37 se probojovala až do finále, kde v téměř stejném čase (2:12,42) obsadila 7. místo. Na poloviční trati 100 m znak časem 1:01,78 zůstala pouhých 0,06s za postupem do finále. Ve sprintu na 50 m pak zůstala jen těsně za první desítkou, když časem 0:29,17 vybojovala v semifinále 11. místo.

Mistrovství Evropy v krátkém bazénu 2010
Na mistrovství Evropy 2010 v krátkém bazénu nejprve startovala na 100 m znak, kde časem 58,93 skončila ve finále na 4. místě. Následující den se pak postarala o svůj dosavadní největší úspěch, když obsadila na 50 m znak 3. místo (čas 27,30 s) a po šesti letech tak získala pro Českou republiku medaili z ME v plavání. Závěrečný den se představila ještě na 200 m znak a v tomto závodě opět vybojovala finálovou účast a obsadila časem 2:06,45 celkové 5. místo.

Mistrovství světa v krátkém bazénu 2010
O měsíc později na Mistrovství světa 2010 v krátkém bazénu v Dubaji se jí nejvíce dařilo na 200 m znak, kde zaplavala čas 2:06,05 a obsadila ve finále 6. místo. Do odpoledních bojů se ji podařilo postoupit i na 50 m znak, kde se v semifinále umístila časem 27,33 na 12. místě. V semifinále se představila i ve své poslední disciplíně 100 m znak, kdy její čas 59,24 stačil na 16. pozici.

Mistrovství světa 2011
V následujícím roce 2011 se ji nepodařilo obhájit semifinálovou účast ze šampionátu v Římě a na mistrovství světa v Šanghaji skončila nejlépe na 24. místě v čase 2:13,48 na 200 m znak. Ve zbylých 2 disciplínách obsadila shodně 30. pozici, na 50 m v čase 29,37 a na dvojnásobné distanci na 100 m výkonem 1:02,71.

Univerziáda 2011
Měsíc po mistrovství světa se představila na letní univerziádě v čínském Šen-čenu. Zde se ji podařilo vybojovat finálovou účast, když časem 29,35 v rozplavbách obsadila postupovou 8.pozici. Ve finále zaplavala čas 29,41 a ten nakonec znamenal celkové 7. místo. Na 100 m znak v čase 1:02,44 a 200 m znak s časem 2:15,51 pak Simona vybojovala shodně 15. místo.

Mistrovství Evropy v krátkém bazénu 2011
V zimě 2011 na evropském šampionátu ovšem ukázala, že stále patří mezi evropskou špičku.
Nejprve na 100 m znak zaplavala svůj osobní rekord a časem 58,15 obsadila ve finále 6. místo. Další den byl na programu právě znakařský sprint na 50 m, ve kterém Simona obhajovala medaili z minulého šampionátu. Časem 27,75 postoupila do semifinále, tam zaplavala čas 27,33 a ten ji stačil na 7. postupové místo. Ve večerním finále pak Simona opět dokázala vybojovat bronzovou medaili ve výborném čase 26,94. Tímto časem vymazala z českých rekordů svůj velký vzor bývalou evropskou rekordmanku Ilonu Hlaváčkovou. Závěrečný den se Simona ještě představila na trati 200 m znak, kde jí čas 2:06,57 stačil na 7.pozici.

Mistrovství Evropy 2012
Ve květnu 2012 hostil maďarský Debrecín Mistrovství Evropy. Tento šampionát byl jak pro Baumrtovou, tak i pro celé české plavání nejúspěšnějším.

Plavkyně zahájila svůj boj na dvousetmetrové trati znakem. Navzdory nemoci, která jí doprovázela před ME, se probojovala až do finále, kde i po špatně rozjetém začátku skončila na konečném šestém místě. Další trať byl závod na 100 metrů znakem. Z rozplaveb postoupila v novém českém rekordu, který měl hodnotu 1:01,44 a stačil na rozplavbové osmé místo. V odpoledním semifinále svůj čas dokonce ještě zlepšila na 1:00,88 (6. místo) a jako první Češka v historii se na dlouhém bazénu dostala pod hranici 1:01. Ve finále dokonce znovu vylepšila svůj výkon na 1:00,57, který byl jejím druhým splněným "A" limitem na Olympijské hry do Londýna, a co víc, stačil dokonce na bronzovou medaili, její první z "dlouhého bazénu".

Mistrovství světa v krátkém bazénu 2012
V prosinci 2012 na MS v krátkém bazénu v Istanbulu získala na 100 m znak bronzovou medaili v novém českém rekordu 0.57,18.