Že je Tim Duncan dnes jedním z nejlepších basketbalistů planety, o tom není sporu. Nebýt ale náhody, nikdy by se nejspíš basketbalistou nestal. Tim se narodil 25. dubna 1976 na Panenských ostrovech a od malička závodně plaval. Ve své věkové...

Životopis

Že je Tim Duncan dnes jedním z nejlepších basketbalistů planety, o tom není sporu. Nebýt ale náhody, nikdy by se nejspíš basketbalistou nestal. Tim se narodil 25. dubna 1976 na Panenských ostrovech a od malička závodně plaval. Ve své věkové kategorii dokonce patřil k extra třídě, což znamenalo, že by mohl reprezentovat na olympiádě, stejně jako jeho sestra Tricia v roce 1988. Pak se ale v roce 1989 přes Panenské ostrovy přehnal hurikán Hugo a zničil mnoho budov, mezi kterými byl i bazén, ve kterém Tim trénoval. Třináctiletý mladík se rozhodl začít s basketbalem, což se ukázalo jako skvělá volba.

V roce 1993 už získal stipendium na Wake Forest University a o čtyři roky později se stal jedničkou draftu, když si ho vybral texaský tým San Antonio Spurs. Skauti „Ostruh“ ukázali, že měli dobrou ruku. V první sezoně (1997/98) se Tim stal nejlepším nováčkem NBA, což je velmi ceněná trofej. Zcela si ji ovšem zasloužil, protože nastoupil ve všech zápasech sezony a držel si průměr přes dvacet bodů a jedenáct doskoků na zápas. Spolu s Davidem Robinsonem vytvořil dvojici, jíž se začalo přezdívat „Twins“ (Dvojčata) – podle mrakodrapů světového centra v New Yorku. Pojmenování to bylo velmi trefné, Duncan měřil 213 centimetrů, Robinson ještě o centimetr více.

V další sezoně se Spurs podařilo vyhrát NBA a byla to z velké části právě Duncanova zásluha. Ve finálové sérii, kdy San Antonio porazilo New York Knicks 4:1 na zápasy Tim zářil a odnesl si trofej pro nejlepšího hráče ve finálových zápasech. Tim byl po zásluze vybrán do olympijského týmu Spojených států, ale kvůli zraněnému kotníku musel svoji účast v Sydney odvolat.

Šampioni ze San Antonia v následujícím ročníku vyhořeli, když po dobře odehrané základní části překvapivě vypadli hned v prvním kole play-off s týmem Phoenix Suns, což pro ně bylo trpkým zklamáním.

Sezona 2001/2002 se pro Spurs vyvíjela slibně, když v základní části byli nejlepším týmem. Tim Duncan jen těsně nezískal cenu MVP pro nejlepšího hráče základní části, když ho předběhl Alle Iverson z Philadelphie. V play-off si San Antonio nejprve s přehledem poradilo s Minnesotou a poté i s Dallasem, v semifinále konference si však střihlo pořádnou ostudu, když pozdější šampióny LA Lakers nedokázalo porazit ani v jediném zápase. Následující sezona byla prakticky věrnou kopií té předchozí, San Antonio se znovu setkalo s Lakers v semifinále konference a odneslo si jediné vítězství. Náplastí pro Tima byl fakt, že se poprvé stal nejplatnějším hráčem základní části NBA.

Po sezóně 2002/2003 měl ukončit kariéru David Robinson, legenda týmu. Spurs se chtěli ukázat a odehrát ročník co nejlépe. Sám Robinson již netrávil na palubovce tolik času a bylo proto na Timovi, aby se snažil táhnout tým vpřed. Ten se této úlohy zhostil dokonale. S přehledem se stal nejplatnějším hráčem základní části i play-off, které Spurs vyhráli nad New Jersey Nets v poměru 4:2.

Úspěch ve finálové sérii si zopakoval ještě v letech 2005 (proti Detroitu) a 2007 (proti Cleavlendu).

Tim je ženatý, manželku Amy si vzal v roce 2001. Doma má velkou sbírku nožů, které dominuje téměř metrový samurajský meč. Přiznává, že se bojí dvou věcí – žraloků a výšek. Je aktivní v charitativní oblasti, kde podporuje mnoho nadací.

Vítězství:
2x získal titul se San Antonio Spurs (1999, 2003)
2x nejcennější hráč ligy (2002, 2003)
2x nejcennější hráč finálové série (1999, 2003)
5x účastník NBA All-Stars
Nováček roku (1998)