Tom Tykwer

Tom Tykwer se narodil v Německu, ve městě Wuppertal.

Filmovým fanouškem byl již od dětsví a svůj první film - s názvem Super 8 - tak natočil už v jedenácti letech.

Po dvou krátkých snímcích, Because (1990) a Epilog (1992) natočil svůj první celovečerní film Die Tödliche Maria (1993). V roce 1994 založil s Wolfgangem Beckerem, Dani Levym a se Stefanem Arndtem produkční společnost, která byla nazvána X Filme Creative Pool (společnost produkuje nejen Tykwerovy snímky, produkovala například i úspěšnou komedii Wolfganga Beckera - Good bye Lenin!).

V roce 1998 natočil nejúspěšnější německý film roku – Lola běží o život (Lola rennt). Za zmínku ale stojí i mnohé další Tykwerovy počiny. Například film Princezna a bojovník (Der Krieger und die Kaiserin, 2000), který byl promítán na festivalu v Benátkách a v roce 2001 vyhrál stříbrnou cenu German Film Award.)

V roce 2006 se Tom rozhodl zfilmovat známou knihu Parfém: příběh vraha. Šokoval tak nejen filmové fanoušky a ukázal světu, že i něco tak abstraktního, jako je vůně, jde kamerou "zachytit".

Zajímavostí je, že Tom Tyjwer je jeden z mála režisérů, kteří mají na svědomí i hudbu ke svým počinům. Na líbivé hudbě pracuje s pány Johnny Klimekem a Reinholdem Heilem. Jejich spolupráce už probíhá mnoho let a nechávají svému seskupení říkat Pale 3.

Věk: 56
Narození: 23. 5. 1965 , Wuppertal, Německo
Znamení: blíženci  
Výška: 188 cm

5 se líbí, 2 se nelíbí