Veronica Cartwright

Začínala jako dětská herečka. Ve dvanácti letech se zúčastnila natáčení legendárního thrilleru podle stejnojmenné povídky Daphne du Maurierové Ptáci (r. A. Hitchcock), kde ztělesnila malou Cathy Brennerovou, za jejímž dospělým bratrem (Rod Taylor) přijede ze San Francisca mladá herečka (Tippi Hedrenová), která jí k narozeninám přiveze párek papoušků a stane se málem obětí zdivočelých ptáků.

Uplatnila se v TV, např. ve westernovém seriálu Daniel Boone (1964-66). Za roli v TV snímku Neříkejte mi ta truchlivá čísla získala cenu Emmy. Jako host vystoupila v seriálech The Twilight Zone (Pásmo soumraku), L.A. Law (Právo v Los Angeles - ČTV), American Gothic (Tajemný příběh z Ameriky - ČTV) a ER (Pohotovost - ČTV).

K jejím nejznámějším film. postavám patří hrdinky, ocitající se ve smrtelném ohrožení: Hermína, bývalá dívka psance (Jack Nicholson), kterého před hrozící oprátkou zachrání manželství s mladou ženou (Mary Steenburgenová), ve westernové komedii Utečeme na jih (r. J. Nicholson); kosmonautka-navigátorka Lambertová, jedna z obětí neznámého vesmírného tvora na palubě kosmické lodi Nostromo, ve sci-fi thrilleru Vetřelec (r. R. Scott); prudérní a bohabojná Felicie Aldenová, jejíž smrt zapříčinily nečisté síly ďábla (Jack Nicholson), v hororové komedii podle stejnojmenného románu Johna Updika Čarodějky z Eastwicku (r. G. Miller).

Na divadle debutovala 1984 na jevišti losangeleského Mark Taper Forum ve hře Marka Medoffa The Hands of Its Enemies a účinkovala v mimobroadwayské inscenaci hry The Triplet Connection. Je manželkou režiséra Richarda Comptona, s nímž má dceru Angelu. Její mladší sestra Angela Cartwrightová (nar. 1952) je také známou herečkou.

Autor: Miloš Fikejz

Věk: 71
Narození: 20. 4. 1950 , Bristol, Anglie
Znamení: beran  
Výška: 168 cm

8 se líbí, 2 se nelíbí