Vittorio Mezzogiorno

Byl nejmladší ze sedmi dětí zámožného obchodníka s pšenicí. Jako devítiletý už hrál v ochotnickém divadelním kroužku a ve svých hereckých aktivitách pokračoval během studií práv v Neapoli i po jejich ukončení.

V roce 1966 se připojil na dvě sezony k neapolskému divadelnímu souboru známého dramatika, režiséra a komika Eduarda De Filippa, pod jehož vedením účinkoval mj. v jeho hře Smlouva.

Roku 1968 vystupoval na jevišti Institutu antického dramatu v Aristofanově dramatu Oblaka a v letech 1969-71 byl členem souborů Compagni di scena a Aldo Carlo Giuffrè-Lauretta Masiero.

Od poč. 70. let se uplatnil v TV a záhy také ve filmu, kde se prosadil až poč. následujícího desetiletí. Poprvé na sebe výrazněji upozornil rolí vychovatele mravně narušené mládeže Rocca Giuranna, jednoho ze tří bratrů rozdílných povah, názorů a sociálního postavení (Philippe Noiret a Michele Placido), kteří se scházejí v rodné sicilské vsi na pohřbu své matky a konfrontují své životní zkušenosti a problémy, ve společensko-kritickém dramatu Tři bratři (r. F. Rosi).

Do mezinárodního povědomí se dostal díky spolupráci s významnými evropskými režiséry, v jejichž filmech ztělesnil protikladné typy hrdinů: zhrzený boháč Newton Channing v psychologickém dramatu podle románu Davida Goodise Měsíc v kanálu (r. M. Pialat); brutální homosexuál Jean, který zneužije nezkušeného mladíka (Jean-Hugues Anglade), v dramatu Poraněný člověk (r. P. Chéreau); rozvážný horolezec Roccia Inecofler, jehož vyprovokuje sebevědomý mladý kolega (Stefan Glowacz) ke zdolání dosud nedosaženého vrcholu patagonského štítu Cerro Torre, v dramatu Výkřik z kamene (r. W. Herzog).

V letech 1984-88 se představil na mnoha světových scénách jako polobůh Arjuna v devítihodinové inscenaci rozsáhlého staroindického eposu Mahábhárata, v jehož film. verzi, režírované opět Peterem Brookem, vytvořil tutéž roli.

Velkou popularitu mu přinesla hlavní úloha neohroženého policejního komisaře Davida Licata, který bojuje stejně nesmlouvavě a vytrvale proti mafii jako jeho zesnulý předchůdce (Michele Placido), v páté a šesté sérii TV seriálu Chobotnice.

Manželkou V. M. byla herečka Cecilia Sacchiová.

Narození: 16. 12. 1941 , Cercola, Neapol, Itálie
Úmrtí: None, Milan, Lombardy, Itálie †
Znamení: střelec  

4 se líbí, 1 se nelíbí