Vojta Marek

Vojta Marek (16. ledna 2001, Praha) je český hudebník, skladatel, textař, zpěvák a hudební publicista. Jeho pravé křestní jméno je Vojtěch, používá ho ale velmi zřídka. Kromě své tvorby se podílel na písních Toma Seana, Naty Hrychové, nebo Dommi Lukešové.

Než se začal naplno věnovat hudební kariéře, působil jako redaktor v několika předním českých médiích, konkrétně pro módní, lifestylové a hudební rubriky. Později se na nějaký čas přemístil do public relations, v rámci kterých jako poradce řešil zejména klienty z hudebního prostředí.

Od mala vyrůstal doslova obklopen hudbou, které se také díky svému otci, bývalému kulturnímu publicistovi, naučil velmi brzy porozumět. To později vyústilo nejen v nezvyklý přehled napříč žánry a znalostí hudební historie, ale i v zájem o hudební teorii, který prý projevoval "už co si pamatuje". Od raného věku zpíval a docházel na ZUŠ Popelka na Praze 5, kde se učil hře na violoncello a nauce. Více než klasické skladby, které při hře studoval, ho ale zajímala populární hudba. Od svých tří let byl fascinovaný Amy Winehouse, Joss Stone, Davidem Bowiem, Bjork a Monikou Načevou. Výčet hudebníků, jejíchž tvorba se pro Vojtu v dětství stávala naprosto zásadní, rostl takřka každým dnem posloucháním CD svých rodičů, kterých měli v knihovně stovky. Postupem času si zamiloval hudbu Franka Zappy, Patti Smith, PJ Harvey, Jeffa Buckleyho, Lauryn Hill, Tori Amos, Madonny, Kate Bush a mnoha dalších. Právě i tito hudebníci se o více než dekádu později zásadním způsobem podepíší na jeho autorské tvorbě.

S přibývajícím věkem jeho tempo v objevování hudby neutichá, spíše naopak. Samostudiem všemožných hudebních sub-žánrů se Marek ještě více dostává do art-popu a art-rocku, oblibuje si Fionu Apple, Lorde, Radiohead, Velvet Underground, Nico, nebo Nicka Cavea. Začíná nacházet neznámé indie umělce, kteří ho později také výrazně ovlivní — Selah Sue, Nadine Shah, Sevdaliza, Michelle Gurevich a další. Výraznou dominanci ženských hudebnic v jeho knihovně komentoval slovy: „Díky mojí obsesi Amy, Ninou Simone a Patti Smith, která trvala snad odjakživa, jsem si brzo našel cestu k tématům, která tyhle ženy ve své hudbě řešily — začal jsem postupně pociťovat ten vztek na patriarchát, sexismus a misogynii, a všiml jsem si, že ho většinou provází i další výrazná emoce, která už ale nebyla zdaleka tak dobře rozpoznatelná — bezmoc. Všechno se to do mě postupem času přelilo a cítil jsem ten stejný vztek, jako jsem slýchal v písních riot grrrrl kapel. Zároveň jsem z nich ale cítil i obrovskou sílu a vervu, což mi přišlo fascinující a zoufale jsem to v tom věku potřeboval. Ženy v hudbě mě od základu změnily. Třeba deska Wild is the Wind od Niny Simone, na které je i geniální píseň Four Women, mi doslova změnila život. Našel jsem sílu, která mi vlivem dramatického dětství chyběla, v hudbě a textech všech těch brilantních, úžasných žen. A tehdy jsem začal bezvýhradně přijímat myšlenky feministického hnutí“.

Své první písně psal již zhruba v sedmi letech. Tehdy ho ale určitě ani ve snu nenapadlo, že by to mohlo vést k něčemu byť jen vzdálenému tomu, co dělá Vojta Marek teď. Ještě dlouho před startem své sólové dráhy fungoval jako skladatel a textař pro několik hudebníků-kamarádů ze svého okolí — spíše jen tak pro potěšení — tehdy ještě nebyly ambice, že se jednou hudbou bude živit, vůbec na místě.

Jeho přístup k vidině muziky jako obživy změnil — oproti standardu možná trochu paradoxně — nástup pandemie na jaře roku 2020. Tehdy už jako textař snící o pěvecké dráze mířil k Tomovi Seanovi, kde měli společně v plánu nahrávat demo Markova prvního singlu (který nakonec nikdy nevyšel). Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci tenkrát u Toma místo dvou dnů zůstal celý měsíc, během kterého napsal několik písní, k nimž rovnou nahrál demo verze. Byla mezi nimi i skladba IN YOUR CAR, kterou později (v březnu 2021) vydal jako svůj první singl.

Během onoho měsíce se podílel i na dalších hudebních projektech jako textař a skladatel. Napsal text a část melodie skladby FINE od Toma Seana a spolupracoval i na písni Naty Hrychové, které vyšla v červnu 2021 také jako singl, s názvem Jiný. Na písních obou zmíněných hudebníků se podílí dodnes.

V květnu 2021 poznal finalistku loňské řady Superstar, zpěvačku Dominiku Lukešovou, alias Dommi. S ní a Tomem Seanem napsal její nadcházející singl, který mezi nimi odstartoval spolupráci. Sblížila je jejich společná láska k Davidu Bowiemu.

Soustředí se však zejména na svou tvorbu - chystá debutové EP a následně celou desku - píše tedy písně hlavně pro sebe. Z nich první byla IN YOUR CAR, kterou 15. března 2021 vydal jako svůj debutový singl a pilotní skladbu ze zmíněného připravovaného EP, jehož vydání je naplánované ještě na tentýž rok. Skladba oslavila úspěch na streamovacích platformách i v žebříčcích - v hitparádě rádia Junior vydržela maximální možnou dobu, tedy deset týdnů.

10. června 2021 přidal k debutu i druhý singl, nesoucí název In Flames, který tentokrát doplnil i videoklipem. Během července pak na svém instagramu ohlásil, že začal pracovat na svém debutovém albu, které by mělo vyjít v roce 2022.

Věk: 21
Narození: 16. 1. 2001 , Praha, Česká republika
Znamení: kozoroh  
Výška: 177 cm

94 se líbí, 6 se nelíbí